فصل ها چگونه به وجود می آیند؟چگونه به وجود می آید

چگونه فصل ها به وجود می آیند

 

آیا می دانید فصل ها چگونه بوجود می آیند ؟

در این مقاله از بیتوته، با نحوه ی اینکه فصل ها چگونه به وجود می آیند آشنا می شوید. زمین دارای فصل است زیرا محور آن کج است. محور زمین همیشه در یک جهت قرار دارد، بنابراین نقاط مختلف زمین در طول سال پرتوهای مستقیم خورشید را دریافت می کنند.

فصل ها قسمتی از سال هستند که با شرایط خاص آب و هوایی متمایز می شوند. چهار فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان به طور منظم یکدیگر را دنبال می کنند. در هر کدام از فصل ها نور، دما و الگوهای خاصی وجود دارد که سالانه تکرار می شوند.

 

زمین فصول دارد زیرا محور آن کج است. محور زمین همیشه در یک جهت قرار دارد، بنابراین نقاط مختلف زمین در طول سال پرتوهای مستقیم خورشید را دریافت می کنند. برای مثال، در تابستان، پرتوهای خورشید مستقیم تر از هر زمان دیگری از سال به آن منطقه برخورد می کند.

 

فصل های سال چگونه به وجود می آید ؟

دو چیز باعث تغییر فصل می شود. ابتدا زمین به دور خورشید حرکت می کند. دوم، زمین دارای یک محور چرخش کج است.

فصول، حاصل چرخش محور زمین و مدار آن به دور خورشید است. دلیل اصلی تغییر فصل ها کج بودن محور زمین است. محور زمین یک خط فرضی است که از قطب شمال به قطب جنوب می رود. این محور به صورت زاویه ای 23.5 درجه نسبت به صفحه مداری زمین که مسیری است که زمین در اطراف خورشید می چرخد، کج شده است.

 

در نیمکره شمالی، زمانی که محور زمین به سمت خورشید متمایل می شود، آن نیمکره بیشتر در معرض تابش خورشید قرار می گیرد. این امر باعث می شود که روزها طولانی تر و دما بالاتر باشد. این فصل تابستان است.

 

در زمستان، محور زمین از خورشید دور می شود. این امر باعث می شود که روزهای کوتاه تر و دما سردتر باشد.

 

در نیمکره جنوبی، فصل ها برعکس نیمکره شمالی هستند.

 

زمین حدود 365.25 روز طول می کشد تا به دور خورشید بچرخد. این بدان معناست که فصل ها دقیقاً 90 روز طول نمی کشد. در عوض، طول فصل ها از سالی به سال دیگر کمی متفاوت است.

 

محور کج شده زمین چه ربطی به فصول دارد؟ این بدان معناست که قسمت های مختلف سیاره در زمان های مختلف سال به سمت خورشید متمایل می شوند. همچنین به همین دلیل است که فصول در نقاط مختلف جهان متفاوت است. 

 

همه قسمت های زمین دارای چهار فصل مجزا نیستند. اما همه آنها تغییرات فصلی را تجربه می کنند. نزدیک به قطب شمال و قطب جنوب، نور روز و دما با فصول تغییر می کند. روزها طولانی تر و دما در تابستان سردتر از زمستان است. در نزدیکی خط استوا ، روزها همیشه حدود 12 ساعت طول می کشند. اما این مناطق معمولاً یک فصل مرطوب و یک فصل خشک دارند.

 

آیا می دانستید؟

شیب محور زمین همیشه 23.5 درجه نبوده است. هر 40000 سال، بین 22 درجه و 24.5 درجه چرخش می کند.

 

هشدار تصور اشتباه !

مردم اغلب فکر می کنند که زمین در تابستان به خورشید نزدیکتر است. و در زمستان دورتر است. این درست نیست. در واقع، زمین در ژانویه به خورشید نزدیک ترین است! فاصله زمین و خورشید بر فصول تاثیری ندارد. فصل ها به دلیل کج شدن زمین و حرکت سیاره به دور خورشید تغییر می کنند.

 

فصل های سال چگونه به وجود می آید توضیح دهید

علت به وجود آمدن فصل ها

 

چه چیزی باعث کج شدن محور زمین شده است ؟

علت دقیق کج شدن محور زمین هنوز مشخص نیست، اما دانشمندان معتقدند که این اتفاق به دلیل برخورد یک سیارک بزرگ با زمین در اوایل تاریخ زمین رخ داده است. این برخورد باعث شد که محور زمین کمی کج شود و فصل ها پدید آیند.

 

طول فصل ها :

طول فصل ها در مناطق مختلف زمین متفاوت است. در مناطق استوایی، فصل ها بسیار کوتاه هستند و دمای هوا در طول سال نسبتاً یکنواخت است. در مناطق قطبی، فصل ها بسیار طولانی هستند.

 

فصل ها در نیمکره شمالی و جنوبی چگونه متفاوت هستند ؟

فصل ها در زمان های مختلف در نقاط مختلف جهان اتفاق می افتند. شیب زمین با چرخش به دور خورشید تغییر نمی کند. اما بخشی از سیاره که بیشترین نور مستقیم خورشید را دریافت می کند، تغییر می کند.

 

نیمکره شمالی از سپتامبر تا مارس از خورشید دور می شود. این بدان معناست که نیمه شمالی سیاره به اندازه کافی نور و گرما از خورشید دریافت نمی کند. این باعث پاییز و زمستان می شود. در همان ماه ها، نیمکره جنوبی به سمت خورشید متمایل می شود. این بدان معناست که نیمه جنوبی سیاره بهار و تابستان است.

 

از ماه مارس تا سپتامبر، نیمکره شمالی به سمت خورشید متمایل می شود. بنابراین در آن زمان است که نیمه شمالی زمین بهار و تابستان را تجربه می کند. در همان ماه ها، نیمکره جنوبی پاییز و زمستان را تجربه می کند.

 

فصل هاچگونه بوجودمی ایند

فصل ها چگونه ایجاد میشوند

 

پیامدهای تغییرات فصلی :

تغییرات فصلی تأثیرات زیادی بر زندگی انسان ها و سایر موجودات زنده می گذارد. این تغییرات باعث می شوند که گیاهان و حیوانات در طول سال چرخه های رشد و تولید مثل خود را تغییر دهند. همچنین تغییرات فصلی باعث می شوند که انسان ها فعالیت های خود را در طول سال تنظیم کنند.

 

فصل ها در سیارات دیگر چگونه است ؟

سیارات دیگر منظومه شمسی نیز دارای فصل هایی هستند، اما این فصل ها لزوماً شبیه فصل های زمین نیستند. دلیل این امر این است که محور برخی از سیارات نسبت به صفحه مداری خود انحراف کمتر یا بیشتری دارد. همچنین برخی از سیارات دارای مدارهای بیضی شکل هستند که باعث می شود فاصله آن ها از خورشید در طول سال تغییر کند. با این حال، طول و شدت فصل ها در سیارات مختلف متفاوت است.

 

سیارات دیگر نیز دارای فصل هستند. اما طول و شدت هر فصل از سیاره ای به سیاره دیگر متفاوت است. 

 

• در زمین، فصول بین 90 تا 93 روز طول می کشد. 

• در زهره، فصول بین 55 تا 58 روز طول می کشد. 

• در مریخ، فصل ها تقریباً هر شش ماه یک بار تغییر می کنند. تابستان 199 روز و زمستان 146 روز طول می کشد. 

• در زحل، فصول حدود هفت سال طول می کشد. 

• و اگر روی نپتون زندگی می کردید، باید بیش از 40 سال صبر کنید تا فصل ها تغییر کنند!

 

سخن پایانی :

فصل ها یک پدیده ای طبیعی هستند که به دلیل کج بودن محور زمین ایجاد می شوند. این تغییرات باعث می شود که شرایط آب و هوایی در طول سال در مناطق مختلف زمین متفاوت باشد.  این تغییرات تأثیرات زیادی بر زندگی انسان ها و سایر موجودات زنده می گذارد.

 

گردآوری : بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------