شیوه اصلاح ژنتیکی مورچه ها! 

حذف ژن مورچه ها,استفاده از هورمون مغز حشرات

این مورچه‌ها "اولین موجودات جهش یافته از حشرات اجتماعی" هستند

 

دو تیم تحقیقاتی مستقل در دانشگاه نیویورک و دانشگاه راکفلر موفق شدند تا مورچه ها را به صورت ژنتیکی اصلاح کنند.

 

زیست‌شناسان سال‌ها تلاش کرده اند تا بتوانند ژنتیک موجودات زنده را تغییر بدهند که در این مورد می‌توان به موش ها و مگس میوه اشاره کرد، اما به دلیل پیچیده بودن چرخه زندگی مورچه‌ها، انجام این کار بر روی این موجودات تاکنون میسر نشده بود.

 

دو تیم تحقیقاتی به صورت مجزا بر روی حذف ژن مورچه ها کار کرده اند و نتایج این دو پژوهش در مجله Cell منتشر شده است. در کنار این دو پژوهش همچنین یک مطالعه دیگر انجام شد که رفتار مورچه ها را با استفاده از هورمون مغز حشرات تغییر دادند.

 

"کلود دسپلن"، متخصص زیست شناسی دانشگاه نیویورک و نویسنده یکی از مطالعات گفت: این مورچه‌ها "اولین موجودات جهش یافته از حشرات اجتماعی" هستند.

 

هر دو گروه تحقیقاتی از یک روش مشابه برای تغییر ژنتیکی مورچه های مهاجم کلونال استفاده کردند. آنها با استفاده از تکنیک "کریسپر" (CRISPR-Cas9) و با استفاده از مولکول‌های باکتریایی که مانند قیچی عمل کرده و ژن ها را جدا می‌کند، جزء مهمی از گیرنده های بوی مورچه را هدف قرار داده و از بین بردند.

 

حس بویایی در مورچه ها یک ابزار بسیار مهم برای برقراری ارتباط بوده و به آنها کمک زیادی می‌کند. به همین دلیل هدف محققان این پژوهش این بود تا ببینند که با هدف قرار دادن این ویژگی مهم، چه اتفاقی برای این موجودات می‌افتد.

 

آنها در این پژوهش، یک ژن به نام (orco) را سرکوب کردند تا ببینند بدون وجود این گیرنده‌ها و پس از این که این موجودات به کلونی خود وارد می‌شوند، چگونه به برقراری ارتباط می پردازند.

 

محققان مشاهده کردند که پس از ورود این مورچه ها به کلونی، رفتار آنها به طرز چشمگیری تغییر کرد و آنها به این طرف و آن طرف رفته و حتی غذا نمی خوردند.

 

این مورچه های مهاجم کلونال که تغییر ژنتیکی یافته بودند، در زمان ورود به کلونی خود دیگر توانایی تشخیص فرومون ها را نداشته و به همین دلیل نمی‌توانستند به اجتماع دوستان خود وارد شوند.

 

فِرومون (Pheromone) پیام دهنده ای است که اعضای یک گروه خاص از گیاهان یا جانوران را تحریک می کنند. به طور معمول این فرومون‌ها سبب تجمع این موجودات می‌شود و عدم تشخیص آنها، این موجودات را منزوی می کند و از آنجایی که این توانایی در آنها از بین رفته، آنها از جمع دور مانده و به تنهایی شروع به پرسه زدن می کنند.

 

اکنون که دانشمندان می دانند که می توان رفتار این موجودات را با استفاده از طریق ژن هایشان تغییر دهند، قصد دارند تا در پژوهش های آینده خود نحوه استفاده از این روش برای درمان رفتارهای ضد اجتماعی در انسان ها مانند شیزوفرنی و افسردگی استفاده کنند.

 

منبع : isna.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------