هر آنچه درمورد کرم شب تاب باید بدانید!کرم شب تاب

هر آنچه درمورد کرم شب تاب باید بدانید !

 

همه چیز درمورد کرم شب تاب:

کرم شب تاب یک حشره جالب و جذاب در طبیعت است که به وسیله ی درخشش نور در تاریکی شب، توجه انسان ها را به خود جلب می کند. در این مقاله از بیتوته، به مشاهده و شناخت انواع مختلف حشره شب تاب و در کل تحقیق در مورد کرم شب تاب خواهیم پرداخت.

کرم شب تاب چیست؟

کرم شب تاب سوسک هایی هستند که به دلیل توانایی خود در تولید نور شناخته شده اند. آنها در سراسر جهان یافت می شوند، اما بیشتر در آب و هوای گرم و مرطوب دیده می شوند. بیش از 2000 گونه مختلف کرم شب تاب وجود دارد و آنها در رنگ های مختلفی از جمله زرد، سبز، نارنجی و قرمز وجود دارند.

 

انواع مختلف کرم شب تاب چیست؟

کرم شب تاب انواع مختلفی دارد، اما آنها را می توان به دو گروه اصلی تقسیم کرد: کرم شب تاب سنکرون و کرم شب تاب ناهمزمان.

 

شب تاب های سنکرون می توانند نورهای خود را به صورت هماهنگ چشمک بزنند. این یک پدیده بسیار نادر است و فقط در چند گونه از کرم شب تاب یافت می شود. معروف ترین نمونه کرم شب تاب سنکرون گونه Photinus carolinus است که در شرق ایالات متحده یافت می شود.

 

شب تاب های ناهمزمان نورهای خود را به طور همزمان چشمک نمی زنند. در عوض، هر کرم شب تاب نور خود را با سرعت خاص خود می تاباند. این نوع کرم شب تاب بیشتر از کرم شب تاب سنکرون است.

 

در آمریکای شمالی، بیش از 150 گونه کرم شب تاب در 16 جنس وجود دارد. سه گروه اصلی از شب تاب های چشمک زن وجود دارد:  Photinus ،  Pyractomena  و  Photuris . 

 

تشخیص این کرم های شب تاب بسیار دشوار است و محققان هنوز مطمئن نیستند که چند گونه مختلف در نیوانگلند زندگی می کنند!

 

فوتینوس

کرم شب تاب فوتینوس معمولا کوچک است و طول آن حدود نیم اینچ است. تقریباً 15 گونه از این خانواده کرم شب تاب در نیوانگلند زندگی می کنند. آنها فلاش زرد مایل به سبز تولید می کنند و می توانند در غروب یا شب فعال باشند.

 

کرم شب تاب چیست

کرم شبتاب فوتینوس

 

پیراکتومنا

کرم شب تاب Pyractomena را می توان با برآمدگی برآمده ای که از وسط قدامی آنها (سپر سر) می گذرد، تشخیص داد.

 

آنها تقریباً به اندازه فوتینوس هستند، اما چشمک های آنها اغلب به رنگ کهربایی است، مانند اخگر که از آتش کمپ سوسو می زند. آنها عمدتاً در شب فعال هستند.

 

حشره شب تاب

کرم شب تاب پیراکتومنا

 

فوتوریس

شب تاب های فوتوریس بزرگ (تا یک اینچ طول)، فعال و دارای پاهای بلند و باریک هستند. آنها در اطراف شانه هایشان خمیده به نظر می رسیدند و اغلب نوارهای سبکی دارند که به صورت مورب به سمت الیترا (پوشش بال) آنها کشیده می شود.

 

درخشش گونه های فتوریس در مقایسه با گونه های خانواده فوتینوس به طور قابل توجهی سبزتر و روشن تر است.

 

عکس کرم شب تاب

حشره شب تاب فوتوریس

 

کرم شب تاب چگونه نور تولید می کند و می درخشد ؟

کرم شب تاب از طریق یک واکنش شیمیایی به نام بیولومینسانس نور تولید می کند. این واکنش در اندام خاصی در شکم کرم شب تاب به نام فانوس صورت می گیرد. این فانوس از لایه ای از سلول ها تشکیل شده است که حاوی مواد شیمیایی مورد نیاز برای بیولومینسانس است.

 

مواد شیمیایی دخیل در بیولومینسانس در کرم شب تاب عبارتند از: لوسیفرین، لوسیفراز، ATP و منیزیم. لوسیفرین ترکیبی است که انرژی را از اکسیژن جذب می کند. هنگامی که لوسیفرین اکسیژن را جذب می کند، وارد حالت برانگیخته شده و نور ساطع می کند. لوسیفراز آنزیمی است که به کاتالیز واکنش بین لوسیفرین و اکسیژن کمک می کند. ATP مولکولی است که انرژی را برای واکنش فراهم می کند. منیزیم یک کوفاکتور است که به تثبیت مولکول لوسیفرین کمک می کند.

 

وقتی این مواد شیمیایی در فانوس کرم شب تاب به هم می رسند، تحت یک واکنش شیمیایی قرار می گیرند که نور تولید می کند. نوری که تولید می شود نور سرد است یعنی گرمای زیادی تولید نمی کند. این مهم است زیرا اگر اندام نور کرم شب تاب بیش از حد داغ شود، کرم شب تاب نمی تواند زنده بماند.

 

نور تولید شده توسط کرم شب تاب بسته به نوع کرم شب تاب می تواند رنگ های مختلفی داشته باشد. برخی از کرم شب تاب ها نور زرد و برخی دیگر نور سبز یا حتی آبی تولید می کنند. رنگ نور توسط ساختار مولکول لوسیفرین تعیین می شود.

 

کرم شب تاب از نور خود برای اهداف مختلفی استفاده می کند. معمولاً کرم شب تاب از نور خود برای جذب جفت استفاده می کند. نرها و ماده های یک گونه، چراغ های خود را با الگوی خاصی که مختص گونه هایشان است، چشمک می زنند. این به آنها اجازه می دهد تا یکدیگر را در تاریکی پیدا کنند.

 

کرم های شب تاب نیز از نور خود برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند. به عنوان مثال، برخی از گونه های کرم شب تاب از نور خود برای هشدار دادن به شکارچیان در مورد سمی بودن آنها استفاده می کنند.

 

توانایی تولید نور یک اقتباس منحصر به فرد و جذاب است که کرم شب تاب تکامل یافته است. این به آنها اجازه می دهد تا ارتباط برقرار کنند، جفت پیدا کنند و از شکارچیان در تاریکی دوری کنند.

 

چرخه زندگی حشره های شب تاب :

شب تاب های بیولومینسانس از نظر توانایی تولید نور غیرمعمول هستند و آنها را قادر می سازد با استفاده از سیگنال هایی که حتی در تاریکی بسیار قابل مشاهده هستند جفت خود را جذب کنند. بسیاری از گونه های کرم شب تاب الگوهای فلاش متمایزی را ارائه می دهند که از نظر رنگ فلاش، تعداد و مدت فلاش ها و زمان بین فلاش ها متفاوت است.

 

در آمریکای شمالی، کرم شب تاب نر با پرواز و چشمک زدن به دنبال جفت می گردد. ماده ها روی پوشش گیاهی استراحت می کنند و به طور کلی پرواز نمی کنند. وقتی یک ماده یک نر از نوع خودش را می بیند، با فلاش برگشتی به او پاسخ می دهد. به این ترتیب، ماده ها جفت خود را انتخاب می کنند - اگر او به برق زدن یک نر پاسخ ندهد، او نمی تواند او را در تاریکی پیدا کند.

 

چند روز پس از جفت گیری، یک ماده تخم های بارور شده خود را روی سطح زمین یا درست زیر آن می گذارد. تخمها سه تا چهار هفته بعد از تخم بیرون می آیند و لاروها تا پایان تابستان تغذیه می کنند. کرم شب تاب در طول زمستان در مرحله لاروی به خواب زمستانی می رود. برخی این کار را با نقب زدن در زیر زمین انجام می دهند، در حالی که برخی دیگر مکان هایی را روی یا زیر پوست درختان پیدا می کنند.

 

سپس لاروها در بهار از خواب زمستانی خارج می شوند. پس از چندین هفته از تغذیه، آنها به مدت 1-2.5 هفته شفیره می شوند و به عنوان بزرگسال ظاهر می شوند.

 

حشره شب تاب

عکس کرم شب تاب

 

غذا کرم شب تاب :

رژیم غذایی کرم شب تاب بستگی به مکانی دارد که در چرخه زندگی آن قرار دارد. همانطور که لاروهای تازه در بهار ظاهر شده اند، اکثر کرم شب تاب ها از سایر حشرات، حلزون ها و کرم ها تغذیه می کنند. در بزرگسالی، رژیم غذایی آنها از گونه ای به گونه دیگر متفاوت است - برخی درنده هستند، در حالی که برخی دیگر از گرده گیاهان یا شهد تغذیه می کنند.

 

حشره شب تاب از خود چه نوری تولید می کند ؟

حشره شب تاب نوری تولید می کند که سرد و بی خطر است. این نور توسط یک واکنش شیمیایی به نام بیولومینسانس تولید می شود. این واکنش در یک اندام ویژه در شکم حشره به نام نورافشان رخ می دهد. نورافشان از یک لایه سلول تشکیل شده است که حاوی مواد شیمیایی مورد نیاز برای بیولومینسانس است.

 

مواد شیمیایی درگیر در بیولومینسانس شب تاب عبارتند از:

لوسینفرین: یک ترکیب که از انرژی جذب می کند.

لوسینفراز: یک آنزیمی که واکنش بین لوسینفرین و کاتالیز می کند.

ATP: یک مولکولی که انرژی برای واکنش را می کند.

منیزیم: یک کوفاکتور که به تثبیت مولکول لوسینفرین کمک می کند.

 

وقتی این مواد شیمیایی در نورافشان شب تاب جمع می شوند، تحت یک واکنش شیمیایی قرار می گیرند که نور تولید می کند. نوری که تولید می کند سرد است، به این معنی که گرمای زیادی تولید نمی کند. این مهم است زیرا اگر اندام نورافشان شب تاب خیلی گرم شود، حشره نمی تواند زنده بماند.

 

نور تولید شده توسط شب تاب می تواند رنگ های موجود داشته باشد، بسته به گونه حشره. از شب تاب ها نور زرد تولید می کنند، در حالی که برخی دیگر نور سبز یا حتی آبی تولید می کنند. رنگ نور توسط ساختار مولکول سینفرین تعیین می شود.

 

شب تاب ها از نور خود برای استفاده از آن استفاده می کنند. متداول ترین استفاده از نور برای جذب جفت است. نرها و ماده های یک گونه شب تاب با فلاش کردن نور خود در یک الگوی خاص که به گونه ای از آنهاست، با یکدیگر ارتباط دارند. این به آنها اجازه می دهد تا ترکیب را در تاریکی پیدا کنند.

 

شب تاب ها همچنین از نور خود برای ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند. به عنوان مثال، برخی از گونه های شب تاب از نور خود برای هشدار دادن به شکارچیان استفاده می کنند که سمی هستند.

 

تولید نور یک سازگاری منحصر به فرد و شگفت انگیز است که شب تاب ها را کشف کرده اند. این به آنها اجازه می دهد تا ارتباط برقرار کنند، جفت پیدا کنند و از شکارچیان در تاریکی محافظت کنند.

 

کرم شب تاب از نور خود برای چه استفاده می کند ؟

کرم شب تاب از نور خود برای اهداف مختلفی از جمله ارتباط، جذب و دفاع استفاده می کند. رایج ترین استفاده از نور شب تاب برای برقراری ارتباط است. نرها و ماده های بسیاری از گونه های کرم شب تاب از نور خود برای سیگنال دادن به یکدیگر در طول فصل جفت گیری استفاده می کنند. از الگوها و زمان چشمک زدن نور می توان برای شناسایی گونه های مختلف کرم شب تاب و همچنین جذب جفت استفاده کرد.

 

برخی از کرم شب تاب نیز از نور خود برای مبهوت کردن شکارچیان استفاده می کنند. هنگامی که یک شکارچی نزدیک می شود، کرم شب تاب ممکن است به سرعت نور خود را چشمک بزند، که می تواند شکارچی را مبهوت کند و او را وادار کند که دو بار در مورد حمله فکر کند.

 

نور خورشید و حشره شب تاب ازمنابع نور

نور خورشید و حشره شب تاب ازمنابع نور

 

آیا کرم شب تاب مهم است ؟

بله؛ کرم شب تاب به دلایل مختلفی مهم هستند. آنها منبع غذایی بسیاری از حیوانات از جمله پرندگان، خفاش ها و عنکبوت ها هستند. آنها همچنین به گرده افشانی گیاهان کمک می کنند. علاوه بر این، کرم شب تاب یک جاذبه گردشگری محبوب در بسیاری از نقاط جهان است.

 

کرم شب تاب کجا زندگی می کنند ؟

کرم شب تاب را می توان در سرتاسر جهان یافت، اما بیشتر در آب و هوای گرم و مرطوب در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری دیده می شود. آنها در زیستگاه های مختلفی از جمله جنگل ها، مراتع نزدیک به آب و مرداب ها یافت می شوند.

 

کرم شب تاب چه زمانی می درخشد ؟

کرم شب تاب معمولاً در شب، در ماه های تابستان می درخشد. زمان دقیق فصل کرم شب تاب بسته به گونه و مکان متفاوت است. در برخی از نقاط جهان، شب تاب ها را می توان در تمام تابستان در حال درخشش دید. در سایر نقاط جهان، فصل کرم شب تاب ممکن است تا چند هفته کوتاه باشد.

 

آیا کرم شب تاب در خطر انقراض است ؟

برخی از گونه های کرم شب تاب به دلیل از بین رفتن زیستگاه، آلودگی نوری و استفاده از آفت کش ها در معرض خطر انقراض قرار دارند. با این حال، بسیاری از گونه های کرم شب تاب هنوز رایج و گسترده هستند.

 

تهدیدات کرم شب تاب چیست ؟

کرم های شب تاب با تعدادی تهدید از جمله از دست دادن زیستگاه، آلودگی نوری، استفاده از آفت کش ها و تغییرات آب و هوایی مواجه هستند. از دست دادن زیستگاه یک مشکل بزرگ برای کرم شب تاب است، زیرا آنها برای زنده ماندن به زیستگاه های خاصی نیاز دارند. آلودگی نوری می تواند توانایی کرم های شب تاب برای برقراری ارتباط با یکدیگر را مختل کند. استفاده از آفت کش ها می تواند کرم شب تاب را از بین ببرد و تغییرات آب و هوایی باعث کاهش جمعیت برخی از کرم شب تاب می شود.

 

چگونه می توانم به محافظت از کرم شب تاب کمک کنم ؟

چند کار وجود دارد که می توانید برای محافظت از کرم شب تاب انجام دهید:

 

• از زیستگاه آنها محافظت کنید. از توسعه یا تخریب مناطقی که برای کرم شب تاب مهم است مانند جنگل ها، مراتع و مرداب ها خودداری کنید.

 

• کاهش آلودگی نوری. چراغ های غیر ضروری را در شب خاموش کنید، به خصوص در مناطقی که کرم شب تاب رایج است.

 

• از مصرف آفت کش ها خودداری کنید. اگر مجبور به استفاده از آفت کش ها هستید، آنها را به مقدار کم و فقط در صورت لزوم استفاده کنید.

 

سخن پایانی :

کرم شب تاب موجودات شگفت انگیزی هستند که تماشای آنها لذت بخش است. آنها با تعدادی تهدید روبرو هستند، اما کارهایی وجود دارد که می توانیم برای کمک به آنها انجام دهیم. با محافظت از زیستگاه آنها، کاهش آلودگی نوری، و اجتناب از استفاده از آفت کش ها، می توانیم اطمینان حاصل کنیم که کرم شب تاب همچنان شب های ما را برای سال های طولانی روشن خواهد کرد.

 

گردآوری : بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------