علت وجود اشک چشم چیست و چرا اشک انسان شور است؟شوری زیاد اشک چشم, دلیل شوری اشک چشم, طعم اشک چشم

چرا اشک انسان شور است؟

 

دلیل شور بودن اشک انسان چیست؟ 

همه ی ما برای یک بار که شده، مزه و طعم اشک چشم مان را چشیده ایم و تقریبا اولین باری که با مزه اشک چشم آشنا شدیم، تعجب کردیم که چرا این اشک شور است؟ آیا شور بودن اشک چشم دلیل علمی دارد؟ آیا اگر اشک چشم شور نبود برای بینایی ما اتفاق بدی می افتاد و آیا و هزار آیای دیگر که ما قصد داریم تا در ادامه درباره ی آن ها صحبت کنیم و با هم ببینیم که چرا اشک انسان شور است؟

مقدمه ای درباره اشک چشم

ایا می دانستید که داخل چشم های ما، چشمه های اشک باریکی روان هستند که هرگز از حرکت و جوشاندن باز نمی ایستند؟ چشم ما یکی از پیچیده ترین ساختمان های طبیعی را در طبیعت دارد. در واقع شما می تواند با مطالعه درباره ی چشم و اجزای آن، یکی از بهترین و کامل ترین مثال های قدرت را خدا را ببینید که نهایت شگفتی را به رخ می کشد.

 

اشک چشم انسان، یکی از اعضای همیشگی چشم محسوب می شود. شاید شما فکر کنید که تنها وقتی که گریه می کنید، اشک از چشمان شما سرازیر می شود اما این طور نیست، چشم های شما همیشه به واسطه ی اشک ها، مرطوب هستند و ما بخش عظیمی از توانایی دیدن مان را مدیون همین اشک های دائمی هستیم که در چشم هایمان جاریست. 

 

همه ی ما برای یک بار که شده، مزه و طعم اشک چشم مان را چشیده ایم و تقریبا اولین باری که با مزه اشک چشم آشنا شدیم، تعجب کردیم که چرا این اشک شور است؟ آیا شور بودن اشک چشم دلیل علمی دارد؟ آیا اگر اشک چشم شور نبود برای بینایی ما اتفاق بدی می افتاد و آیا و هزار آیای دیگر که ما قصد داریم تا در ادامه درباره ی آن ها صحبت کنیم و با هم ببینیم که چرا اشک انسان شور است؟

 

 شوری اشک چشم, علت شوری اشک چشم انسان, شوری اشک انسان

شوری اشک انسان

 

چرا اشک انسان شور است؟

خیلی ها فکر می کنند که شوری اشک انسان به دلیل این است که نمک اضافی بدن از این طریق می تواند دفع شود. اما در اصل این طور نیست. چرا که وظیفه ی دفع نمک اضافی بدن انسان بر عهده ی کلیه های ما است و این موضوع هیچ ربطی به چشم ها و سرازیر شدن اشک های ما از آن ها ندارد.

 

اینکه چشم شما مرطوب بماند و اشک داخل آن باشد، باعث می شود تا چشم شما سالم تر بوده و گردش خود چشم در حدقه راحت تر انجام شود. در واقع مرطوب بودن حدقه چشم، این زمینه را فراهم می کند که چشم بتواند در فضایی سالم تر و تمیزتر، به کار خود ادامه دهد و عملا وقتی حدقه چشم شما مرطوب نباشد، خود چشم، امکان حرکت در داخل حدقه را نخواهد داشت. 

 

اما درباره ی شور بودن اشک چشم، ابتدا نیاز است بدانید که این شوری آنقدرها هم نیست و در وجود یک قاشق چایخوری نمک در دو لیتر آب است. نه تنها اشک چشم انسان، بلکه تمامی مایعات و آبی که داخل بدن انسان است، با کمی شوری همراه خواهد بود.

 

این شوری برای عملکرد مغز و همچنین انقباض ماهیچه ها به شدت نیاز است. از دیگر ماعیات بدن می توانیم به بزاق دهان و همچنین عرق بدن نیز اشاره کنیم که هر دوی این دو مورد، با کمی شوری همراه است. ما می توانیم دلیل شور بودن اشک چشم را با عنوان عامل ضدعفونی کننده معرفی نماییم.

 

در واقع نمک موجود در چشم شما باعث می شود تا گرد و غبار و آلودگی های خارجی که با سطح چشم تماس پیدا می کنند، به داخل چشم نفوز نکنند و به واسطه ی نمکی بودن اشک چشم، ضد عفونی شده و از حدقه خارج شوند. در واقع اگر شوری در اشک چشم وجود نداشته باشد، بینایی شما خیلی راحت از بین می رود و آسیب می بیند. پس متوجه شدیم که نمک موجود در اشک چشم انسان، زمینه را برای ضد عفونی کردن ساختمان چشم و بیرون راندن آلودگی های داخل آن فراهم می نماید. 

 

شوری زیاد اشک چشم, دلیل شوری اشک چشم, طعم اشک چشم

شوری اشک چشم 

 

آیا اشک حیوانات دیگر نیز شور است؟

در این باره می خواهیم لاکپشت های دریایی را برای تان مثال بزنیم. لاکپشت های دریایی، موجودات عجیب و در عین حال با مزه ای هستند. این لاکپشت ها در هنگام غروب، برای اینکه بر روی تخم های شان بنشینند و آن ها را گرم نگه دارند، به ساحل می آیند.

 

بررسی ها حاکی از این است که حال چشم لاک پشت ها در این زمان به گونه ای است که در حال اشک ریختن می باشند. خیلی ها معتقدند که لاک پشت ها به دلیل اینکه نمی توانند فرزندان شان را بعد از تولد ببینند، اشک می ریزند. اما از لحاظ علمی، این دلیل اصلا مهم نیست. 

 

شوری اشک انسان, شوری اشک چشم, علت شوری اشک چشم انسان

دلیل شوری اشک چشم

 

دلیل اشک ریختن لاک پشت های دریایی این است که بدن این حیوانات به این ترتیب طراحی شده که برای خارج کردن نمک از بدن شان، به این روال روی می آورند. در واقع اشک چشم این لاک پشت ها به شدت شور است. دلیل این شوری بسیار زیاد هم چیزی نیست جز شوری آب دریا، که به عنوان محل زندگی شان می باشد.

 

علاوه بر این موضوع، غذای مورد علاقه ی این حیوانات ستاره ی دریایی است که این ستاره نیز سرشار از آب دریا و نمک می باشد. با توجه به موارد ذکر شده، متوجه خواهیم شد که شرایط زندگی این لاکپشت، میزان بسیار زیادی نمک را با خود وارد بدنش می کند و این نمک برای بدن او به شدت زیاد است. او از راه اشک ریختن، سعی می کند تا نمک اضافی ایجاد شده را از بدنش خارج نماید. 

 

گردآوری : بخش علمی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------