نحوه ساخت دماسنج خانگی 

ساخت دماسنج خانگی

 

وسایل مورد نیاز :

بطری پلاستیکی

نی نوشیدنی

خمیر

الکل

آب

رنگ

 

طرز ساخت دماسنج در خانه:

ابتدا به مقدار مساوی آب و الکل را مخلوط کنید به اندازه ای استفاده کنید که حدود یک چهارم بطری را در بر بگیرد سپس آن را داخل بطری بریزید چند قطره از رنگ را داخل بطری بریزید و مخلوط کنید.

 

نی را داخل بطری قرار بدهید طوری که به کف بطری نچسبد نی را با زدن خمیر در دهانه بطری ثابت کنید دهانه بطری کاملا بسته باشد که هیچ هوایی وارد آن نشود به جز باز بودن سوراخ نی. می توانید به اندازه نی درب بطری را سوراخ کرده البته باید خیلی دقت کنید که اطراف نی باز نباشد.

 

روی بطری را می توانید خطوطی بکشید و درجه بندی کنید که البته این تمایلی است.سپس بطری را درون ظرف آب گرم یا پشت پنجره در آفتاب قرار بدهید ببینید چه اتفاقی می افتد بعد از آن، آن را دورن ظرف آب سرد قرار بدهید می بینید مواد رنگی از نی پایین آمده است.

 

دماسنج را داخل ظرف آب گرم قرار بدهید

 

بررسی روش عمل دماسنج : همانطور که محیط پیرامونی دماسنج گرمتر می شود، مایع درون آن نیز منبسط شده و به نقاط بالاتر لوله (نی) منتقل می‌شود؛ و بر عکس، وقتی که محیط پیرامونی دماسنج خنک تر می شود، مایع درون آن منقبض شده و به نقاط پایینی آن انتقال می یابد. هنگامی که مایع منبسط می شود به نی فشار وارد می کند، چون تنها مکانی است که می‌تواند به آن وارد شود. مایع نمی تواند هوا را از ظرف خارج سازد، چون آن را محکم مهر و موم کرده ایم!

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------