انگل های درون بدن از شما محافظت می کنند 

باکتری که حشرات را آلوده می کند قادر به ارائه حافظت در برابر عفونت های مرگبارتر است

 

براساس نتایج یک مطالعه جدید، انگل های درون بدن انسان همیشه مضر نیستد و حتی گاهی اوقات از میزبان خود در برابر عفونت های مرگبارتر نیز دفاع می کنند.

 

به گزارش  sciencealert، عادلانه نیست که بگوییم انگل ها به طور کلی برای میزبانشان بد هستند. بسیاری از انگل ها باعث بیماری و مرگ می شوند بنابراین مانند اکثر گونه ها، ما انسان ها نیز سعی می کنیم به هر قیمتی که شده از آنها دوری کنیم. اما براساس نتایج یک تحقیق جدید برخی از انگل ها قادرند به میزبان خود کمک کنند تا با عفونت های مرگبار مقابله کنند.

 

درک زمانی که انگل‌ برای میزبان مفید است، پیامدهای مهمی درباره نحوه مدیرت ما در بیماری های عفونی دارند اما در حال حاضر اطلاعات ما درباره این پدیده بسیار کم‌ است.

 

نتایج مطالعه جدید نشان می دهد که انگل ها می توانند به راحتی مکانیسم های مختلف را تکامل دهند تا از میزبان خود در برابر دیگر عفونت ها دفاع کنند؛ این امر حاکی از آن است که محافظت از میزبان به طور طبیعی در ذات آن ها وجود دارد.

 

این ایده که «دشمن دشمن من، دوست من است» ریشه کهنی در جوامع انسانی دارد اما نه تنها به دنیای ما محدود نمی‌شود. دنیای طبیعی پر از مثال‌ است برای نمونه انگل ها در برخی شرایط مفید و در برخی دیگر مضر هستند.

 

بعضی اوقات باکتری هایی که در سیستم گوارشی زندگی می کنند، مشکل ساز می شوند اما این باکتری ها از استعمار میکروب های مضر مانند سالمونلا، که باعث مسمویت غذایی می شود، در دل و روده جلوگیری می کنند.

به طور مشابه، باکتری که به طور معمول حشرات را آلوده می کند قادر به ارائه محافظت در برابر عفونت های مرگبارتر است.

 

انگل ها از راه های دیگر هم برای میزبان خود مفید واقع می شوند، برای مثال منجر به بیماری های حاد در دیگر گونه ها می شوند. این یکی از دلایل اصلی است که چگونه سنجاب های خاکستری به سرعت جایگزین سنجاب های قرمز در اکثر نقاط بریتانیا شدند.

 

سنجاب های خاکستری حامل ویروس سرخچه هستند که به ندرت به آنها آسیبی می زند اما معمولا برای سنجاب های قرمز مرگبار است. به همین ترتیب، برخی از گونه های باکتری با حمل ویروس هایی که باکتری رقیب در برابر آن ایمن نیست، یک جنگ بیولوژیکی راه می اندازند.

 

این مثال ها نشان می دهد که آلوده بودن لزوما چیز بدی نیست و حتی بعضی اوقات می تواند مفید هم واقع شود اما چیزی که دانشمندان به ما نمی گویند این است که انگل ها کی و چگونه تکامل می یابند تا برای میزبان خود مفید باشند.

 

نتایج آزمایش های اخیر نشان می دهد که باکتری های نه چندان مضر که درون کرم های میکروسکوپی زندگی می کنند قادرند در طی چند روز تکامل یابند تا از میزبان خود در برابر عفونت های مرگبار دفاع کنند.

 

منبع : ana.irچند دقیقه با دانستنی ها

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------