بازار کار، دروس و آینده شغلی رشته ژئوفیزیکبازار کار رشته ژئوفیزیک, دکتری رشته ژئوفیزیک, کاربرد رشته ژئو فیزیک

رشته مهندسی ژئوفیزیک

 

آشنایی با رشته ژئوفیزیک از گرایش های رشته زمین شناسی

یکی دیگر از گرایش های رشته زمین شناسی، رشته ژئو فیزیک است، که به طور کلی با فیزیک زمین، جو و اقیانوس ها سرو کار دارد، ژئو فیزیک، یک علم چند رشته ای است که با استفاده از تکنیک ها و دانش فیزیک، ریاضی، زمین شناسی، کامپیوتر، می تواند به جست جو نیرو ها و فرآیند فیزیکی که در گذشته و حال بر روی سیاره ما تاثیر می گذارند، بپردازد.

بد نیست بدانیم، یکی از مسائل مهمی که همیشه ذهن فیزیکدانان را به خود مشغول کرده ، درک ماهیت زلزله و حرکت و تغییر شکل قاره ها است، که این علم دانشی می باشد با کاربرد های زیاد که به شاخه های مختلفی تقسیم می شود. همچنین مطالعه در مورد فرایند های فیزیکی که در سیاره زمین و سیاره منظومه شمسی اتفاق می افتد جزو یکی از اصلی ترین وظایف ژئو فیزیک می باشد.

 

ژئو فیزیکدانان، خواص فیزیکی درون زمین را، که انسان ها به آن دسترسی ندارند اندازه گیری می کنند، که جزو یکی از اهمیت های روش علم ژئو فیزیک می باشد. ژئو فیزیکدانان می توانند با استفاده از امواج لرزه ای، اندازه گیری میدان های گرانش و مغناطیس زمین، خواص الاستیکی و مغناطیسی ، دمای درون زمین و چگالی را اندازه گیری کنند. ژئو فیزیک به دو شاخه ژئوفیزیک جهانی و ژئو فیزیک اکتشافی تقسیم می شود. 

 

کاشف این علم ژیلبرت نام دارد، که در نیمه دوم سده شانزدهم میلادی به این نتیجه رسیده است، که زمین مثل یک مغناطیس بزرگ عمل می کند، که مربوط می شود به نظریه ی گرایش نیوتن در نیمه دوم‏ سده‏ هفدهم‏ میلادی‏.

 

مقطع کارشناسی ارشد ژئو فیزیک

این رشته جزو یکی از رشته های علوم پایه در مقطع کارشناسی ارشد می باشد. همچنین با توجه به پیشرفت های امروزه، این رشته تشکیل شده از 5 شاخه می باشد که عبارتند از: زلزله شناسی، ژئو مغناطیس، گرانی سنجی، ژئو الکتریک. 

 

همچنین جمع واحد های کلی همه شاخه های دوره کارشناسی ارشد که شامل سمینار ها و پایان نامه ها نیز می باشد 37واحد است. 18 واحد دروس الزامی مشترک شاخه ها، 11واحد دروس الزامی تخصصی شاخه لرز شناسی، 11 واحد دروس الزامی تخصصی شاخه لرزه شناسی، 8 واحد دروس الزامی تخصصی شاخه گرانی سنجیف 10واحد دروس الزامی تخصصی شاخه مغناطیس سنجی، 11واحد دروس الزامی تخصصی شاخه الکتریکی می باشد.

 

دروس اختیاری: دانشجویان رشته ژئو فیزیک در هر شاخه ای که باشند می توانند با مشورت استاد راهنما خود دروس مورد نظر خود را انتخاب کند.

سمینار: دو واحد پاس کردن سمینار الزامی می باشد.

پایان نامه: شامل 4 واحد می باشد و پاس کردن آن الزامیست.

کارآموزی: شامل شش هفته می باشد و گرفتن گواهی لازم بدون احتساب الزامی است.

 

رشته مهندسی ژئوفیزیک, رشته ژئوفیزیک, معرفی رشته ژئوفیزیک

مقطع کارشناسی ارشد رشته ژئو فیزیک

 

طول دوره تحصیل کارشناسی ارشد رشته ژئو فیزیک

در واقع حداکثر زمان تحصیل، طبق ائین نامه دوره کارشناسی ارشد نا پیوسته، سه سال می باشد. که تشکیل شده از کلیه دروس ( به غیر از دروس کمبود) کاراموزی و پایان نامه می باشد. جالب است بدانید در این رشته هر نیم سال، به دو نیم سال تقسیم میشود، که هر نیم سال آن شامل 17 هفته نیز می باشد. همچنین در هر نیمسال، برای هر واحد درس نظری 17ساعت آموزش در نظر گرفته شده است و برای هر واحد درس عملی 34 ساعت.

 

بازار کار در رشته ژئو فیزیک

طبیعتا بیشترین فضایی که بعد از تحصیل فارغ التحصیلان این رشته می توانند در آن مشغول به کار شوند، موسسات آموزش عالی یا سازمان هایی مانند: نفت، نیرو، معادن، فلزات، جهاد سازندگی می باشد. همچنین این این فارغ التحصیلان می توانند در شرکت های مهندسی  به کارهای زیر مشغول شوند: 

1_ تدریس دروس ژئو فیزیک پس از کسب تجربه لازم

2_ انجام پژوهش های ژئو فیزیکی، تدوین گزارش 

3_ استفاده از دستگاه ها، انجام عملیات ژیو فیزیکی، تحلیل و تفسیر داده ها

4_ سرپرستی و هدایت گروه های ژئو فیزیک

5_ ادامه تحصیل در سطوح بالاتر

 

منابع مرجع دانشگاهی رشته ژئو فیزیک برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد

ریاضی مشترک که شامل: حساب دیفرانسیل و انتگرال _ توماس، جرج برینتون _ مهدی بهزاد و سیامک کاظمی و مهدی کاظمی

منابع فیزیک مشترک شامل: فیزیک (جلد 4 ) _ مرکز نشر دانشگاهی _ هالیدی، دیوید _ نعمت الله گلستانی

 

ریاضی فیزیک تخصصی که شامل دروس زیر می باشد: 

* فیزیک (جلد 4 )_ مرکز نشر دانشگاهی _ هالیدی، دیوید _ نعمت الله گلستانی

* جلال صمیمی _ مبانی نظریه الکترومغناطیس _ مرکز نشر دانشگاهی _ ریتس و میلفرد

* مرکز نشر دانشگاهی_ علی اکبر بابایی و مهدی صفا_ مبانی فیزیک نوین_ وایدنر، ریچارد و سلز، رابرت

* پروین بیات مختاری_ مرکز نشر دانشگاهی_ نور شناخت_ حبیب مجیدی ذوالبنین_ هشت یوجین

* مهدی بهزاد_ توماس جورج برینتون_ سیامک کاظمی و علی کاظمی_ حساب دیفرانسیل و انتگرال_ مرکز نشر دانشگاهی

* منابع زمین شناسی شامل: رسول اخروی_ دفتر انتشارات کمک اموزشی_ لوتگنس، فردریک_ سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی_ مبانی زمین شناسی_ انتشارات مدرسه

منابع ترمودینامیک: حسین توتونچی_ مرکز نشر دانشگاهی_ زیمانسکی، مارک والدو_ حرارت و ترمودینامیک

 

 

گرایش های رشته زمین شناسی, رشته مهندسی ژئوفیزیک, رشته ژئوفیزیک

طول دوره تحصیل کارشناسی ارشد رشته ژئوفیزیک

 

کاربرد رشته ژئو فیزیک برای فارغ التحصیلان

اکتشافات هیدروکربن، مطالعات زمین شناسی، اکتشافات مواد معدنی، مطالعات ساختار زمین شناسی، مطالعات ال های زیر زمینی، و بررسی پی ساختمان

ظرفیت پذیرش رشته کارشناسی ارشد ژئو فیزیک

ظرفیت پذیرش هر ساله توسط وزارت علوم در نظر گرفته و اعلام میشود در سال 97با در نظر گرفتن ظرفیت دانشگاه پیام نو و خودگران 238نفر بوده است که با مقایسه سال 96 تغییری نکرده است. تعداد پذیرفتگان به ترتیب عبارتند از: 170 نفر روزانه، 46 نفر نوبت دوم، 2 نفر خود گردان، 10 نفر پیام نور

 

دکتری رشته ژئوفیزیک

برای شرکت در آزمون دکتری حتما نیاز به داشتن مدرک کارشناسی ارشد در رشته ژئو فیزیک نمی باشد. بلکه همه کسانی که در رشته ها و دانشگاه های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد هستند مجاز به ثبت نام در کنکور دکتری نیز می باشند.

منابع ویژه کنکور دکترای رشته ژئو فیزیک شامل: 1 _ زمین شناسی 2_ فیزیک پایه 3_ فیلتر های دیجیتال 4_ تئوری امواج کشسانی 5_ کتاب دکترای ژئو فیزیک 6_ لرزه زمین ساخت می باشد.

 

بازار کار رشته ژئوفیزیک, دکتری رشته ژئوفیزیک, کاربرد رشته ژئو فیزیک

کاربرد رشته ژئو فیزیک برای فارغ التحصیلان

 

گردآوری : بخش علمی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------