معرفی رشته پترولوژِی یا سنگ شناسی 

علم پترولوژی یا سنگ شناسی

 

علم پترولوژی یا سنگ شناسی را با صخره شناسی اشتباه نشود.

پترولوژی (به انگلیسی: Petrology) (از ترکیب دو واژۀ یونانیِ «پِترا» به‌معنی سنگ و «لوگوس» به‌معنی مطالعه) یکی از شاخه های علم زمین شناسی است که به مطالعۀ منشأ، ترکیب، پراکندگی و ساختار سنگ ها می پردازد.

 

در گذشته، واژۀ لیتولوژی مترادف با پترولوژی گرفته می شد، اما امروزه لیتولوژی بر ویژگی‌های سنگ در نمونۀ دستی و رخ نمونها تأکید دارد. سنگ ‌نگاری یا پتروگرافی نیز به مطالعۀ سنگ زیرِ میکروسکوپ گفته می شود و واژۀ پترولوژی نیز به مجموعِ این دو اطلاق می گردد. 

 

سنگ شناسی یا پترولوژی

رشته پترولوژی یا سنگ شناسی علم مطالعه سنگ ها است و کم و بیش به ساختارهای زمین نیز می پردازد.

 

این علم محدود به مطالعه موادی است که در پوسته وجود دارد و قابل دسترس است اگرچه که نمونه هایی از شهاب سنگ ها را نیز توسط شبیه سازی در این علم مطالعه می نماییم. این علم به مطالعه ی انواع مختلف اتفاقاتی که از ابتدا برای منشا سنگ افتاده می پردازد و روابط فرایندهای زمین شناسی و تاریخچه ی آن را مورد بررسی قرار می دهد.

 

سنگ شناسی همچنین بخش اصلی مطالعات زمین شناسی، عملکرد آنها و تاریخچه و پیدایش سنگ ها و نحوه ی اکتشاف آنها را نشان می دهد. مطالعه ی سنگ ها از دو راه امکان پذیر است یکی از طریق مطالعه ی پوسته و دیگری از طریق مطالعه ی مدارک و شواهد قدیمی.

 

واژه Petrology به معنای سنگ شناسی در سال 1811 توسط پینکر تون ابداع و به کار برده شد. این نام از کلمات یونانی petra به معنی سنگ و logos به معنی بحث کردن مشتق گردیده است. سنگ عبارت از یک جسم طبیعی است که از یک کانی یا مجموعه ای از چند کانی تشکیل شده است و سنگ شناسی به معنای اعم قسمتی از علم زمین شناسی است که در آن راجع به طرز تشکیل، منشا و همچنین توصیف و طبقه بندی و ترکیب سنگ ها صحبت می شود.

 

سنگ شناسی توصیفی قسمتی از سنگ شناسی است که در آن راجع به ترکیب، مشخصات و طبقه بندی سنگ ها صحبت می شود. در سنگ شناسی توصیفی بسته به دقت مورد نظر از چشم غیر مسلح یا حداکثر با ذره بین دستی، میکروسکوپ، تجزیه شیمیایی، دیفراکسیون اشعه ایکس و ... استفاده به عمل می ‌آید.

 

بازارکار و آینده شغلی رشته پترولوژی :

زمین شناس می تواند در وزارت خانه های صنعت،معدن و تجارت، نفت‌، نیرو، راه‌، جهاد کشاورزی‌، علوم‌، تحقیقات و فناوری، آموزش‌ و پرورش‌ و همچنین‌ شرکت‌ها و مؤسساتی‌ مانند ذوب‌آهن‌، سازمان‌ زمین‌ شناسی‌ و زلزله کشور، موسسه ژئوفیزیک، شرکت‌های‌ مرتبط‌ با فعالیت های‌ سد سازی‌، آب ‌یابی‌، حفر تونل‌، راهسازی‌، اکتشافات‌ آب‌ و نفت‌ و معادن‌، بخش ‌های‌ مرتبط‌ با تهیه‌ نقشه های‌ زمین‌ شناسی‌ و معدنی‌، آزمایشگاه ‌های‌ سنگ‌ شناسی‌ و زمین‌ شناسی‌ استخدام شود.

 

– در مقطع دکترا: فعالیت در تمام حوزه‌های ذکر شده به اضافه عضویت در هیئت علمی و تدریس در دانشگاه‌های کشور.

 

گردآوری: بخش علی بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------