علت کدر شدن آب آکواریوم و راه حل های برطرف کردن آن هاچرا آب آکواریوم کدر میشود

علت کدر شدن آب آکواریوم و راه حل های برطرف کردن آن ها

 

دلایل کدر شدن آب آکواریوم و راه های رفع آن ها

در این مقاله از بیتوته، به علت کدر شدن آب آکواریوم و عواملی که باعث تغییر رنگ و شفافیت آب آکواریوم می شود و همچنین نحوه جلوگیری از کدر شدن آب آکواریوم پرداخته خواهد شد.

علت کدر شدن آب آکواریوم و راه حل های برطرف کردن آن :

کدر شدن یا ابری شدن آب آکواریوم یک مشکل رایج اما ناامیدکننده در بین صاحبان ماهی و آکواریوم است. نه تنها دید شما را نسبت به حیوانات خانگی مورد علاقه تان مخفی می کند، بلکه چندان جذاب به نظر نمی رسد، که به ویژه اگر زمان و هزینه ای صرف کرده باشید تا مخزن ماهی خود را با سنگ ریزه ها و زیور آلات رنگارنگ به یک ویژگی واقعی تبدیل کنید، آزاردهنده است. 

 

در این پست، شایع ترین دلایل کدر شدن آب آکواریوم را توضیح می دهیم و چند راه حل ساده را برای کمک به شما ارائه می دهیم، تا یک بار دیگر آکواریوم خود را خوش آب و هوا کنید. 

 

دلایل کدر شدن آب در مخزن ماهی :

مخزن ماهی جدید

آب ابری یکی از شایع ترین شکایات در بین آکواریوم داران جدید است. در حالی که طبیعی است که نگران آسیب دیدن ماهی خود باشید، آب کدر بر سلامت ساکنان آکواریوم شما تأثیری نخواهد داشت. 

 

اغلب، آب در یک آکواریوم کاملاً جدید در چند روز اول کریستالی شفاف می شود، سپس ناگهان به رنگ شیری در می آید و مالک را به این فکر می کند که مشکلی پیش آمده است. این کاملا طبیعی است. 

 

یک مخزن کاملاً جدید حاوی مقدار کم یا بدون باکتری است. هنگامی که شروع به اضافه کردن اشکال حیات می کنید، تعدادی از موجودات میکروسکوپی همگی سعی می کنند خود را تثبیت کنند. اینها سپس با تغذیه از مواد معدنی و مواد مغذی موجود در آب شروع به تکثیر می کنند، که همان چیزی است که باعث کدر شدن آب می شود. این مشکل می تواند با اضافه کردن تعداد زیادی ماهی به طور همزمان یا تغذیه بیش از حد تشدید شود، زیرا منابع غذایی اضافی را برای میکروب ها فراهم می کنید. این اغلب به عنوان یک شکوفه باکتری نامیده می شود و معمولاً طی چند روز خود به خود از بین می رود.

 

رفع کدری اب اکواریوم

علت کدر شدن اب آکواریوم بعد از تعویض

 

سنگریزه جدید

افزودن شن های جدید به مخزن ماهی می تواند بقایایی و لکه های ریز گرد و غباری ایجاد کند که باعث می شود آب پس از چند ساعت کدر شود. بقایای شن، یک آب سفید یا خاکستری ایجاد می کند. اطمینان حاصل کنید که شن های جدید را کاملاً بشویید و قبل از قرار دادن در مخزن خود خوب بشویید.

 

اجزای منحل شده

یکی دیگر از دلایل کدر شدن آب در یک مخزن ماهی جدید، ترکیبات حل شده است. این بدان معنی است که سطح بالایی از فلزات سنگین، فسفات ها یا سیلیکات ها در آب مخزن حل شده است. برای درمان این مشکل می توان از تهویه کننده های آب مانند Tetra AquaSafe استفاده کرد و آب آکواریوم شما را بار دیگر شفاف کرد. 

 

دلایل سبز شدن آب در مخزن ماهی :

به طور کلی تنها یک علت سبز شدن آب در مخزن ماهی وجود دارد: جلبک. در حالی که جلبک ها بخشی طبیعی از داشتن یک آکواریوم هستند، می توانند نسبتاً ناخوشایند به نظر برسند و اگر اجازه داده شود خارج از کنترل رشد کنند می تواند برای ماهی ها مضر باشد. اما در وهله اول چگونه شکل می گیرد و چه کاری می توانیم در مورد آن انجام دهیم؟

 

نور اضافی

نور زیاد باعث رشد جلبک ها می شود. بنابراین توصیه می شود تانک ماهی خود را دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. همچنین باید مراقب باشید که چراغ ها را برای مدت طولانی روشن نگذارید. انجام این اقدامات احتیاطی باید رشد جلبک ها را در آینده متوقف کند.

 

رفع کدر شدن آب آکواریوم

علت شیری رنگ شدن آب آکواریوم

 

فاسد شدن غذای ماهی

هر غذای خورده نشده ماهی که در مخزن پوسیده شود منجر به فسفات اضافی در آب می شود و فسفات ها باعث رشد جلبک ها می شوند. نه تنها تغذیه بیش از حد برای سلامت ماهی شما مضر است، بلکه غذای نخورده باقی مانده می تواند محیط زیست آنها را نیز تخریب کند.

 

آب لوله کشی

در حالی که فسفات ها می توانند توسط مواد پوسیده ایجاد شوند، می توانند به طور طبیعی در آب لوله کشی نیز وجود داشته باشند. توصیه می کنیم آب لوله کشی را با استفاده از یکی از کیت های تست کیفیت آب قبل از ورود به مخزن ماهی خود آزمایش کنید - به این ترتیب می توانید قبل از اینکه خیلی دیر شود وضعیت آب خود را ببینید. اگر متوجه شدید که آب لوله کشی شما حاوی سطح بالایی از فسفات است، می توانید از یک حذف کننده فسفات برای تصفیه آن استفاده کنید یا به جای آن از آب RO استفاده کنید.

 

ضایعات ماهی

ضایعات ماهی جزء اجتناب ناپذیر نگهداری از مخزن ماهی است. نیترات ها محصول جانبی این ضایعات هستند و به طور طبیعی در طول زمان افزایش می یابند. اگر در گذشته هرگز با آب مخزن ماهی سبز مشکلی نداشتید، ممکن است دلیل آن این باشد. تنها راه حل این است که مخزن خود را به طور منظم تمیز کنید و فیلتر را تمیز نگه دارید.

 

چگونه آب کدر در آکواریوم را متوقف کنیم؟

در حالی که راه حل مشکل آب کدر اغلب به علت خاص بستگی دارد، چند کار وجود دارد که صاحبان آکواریوم می توانند برای جلوگیری از کدر شدن آب مخزن ماهی در وهله اول انجام دهند.

 

1. به ماهی خود بیش از حد غذا ندهید

غذای زیادی که در اطراف مخزن شما شناور است شروع به پوسیدگی می کند که منجر به رشد جلبک ها می شود و آب مخزن را سبز می کند. مطمئن شوید که می دانید ماهی شما به چه مقدار غذا نیاز دارد تا از تغذیه بیش از حد جلوگیری شود. 

 

آب آکواریوم کدر شده

چرا اب اکواریوم کدر میشه

 

2. مخزن را به طور منظم تمیز کنید

این ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما اطمینان از تمیز کردن منظم مخزن به حفظ آب کدر کمک می کند. بیشتر مخازن باید هر دو هفته یکبار تمیز شوند، اما تعداد ماهی هایی که دارید می تواند دقیقاً تعیین کند که آکواریوم شما چقدر باید تمیز شود. هنگام تمیز کردن، باید هر گونه زباله و مواد غذایی باقیمانده را از شن خارج کنید که به جلوگیری از رشد جلبک ها کمک می کند.

 

3. در آکواریوم خود بیش از حد ماهی نگهداری نکنید

ماهی بیشتر، به معنای زباله بیشتر است. ماهی ها آب تمیز را دوست دارند و تمیز نگه داشتن مخزن با ماهی های زیاد بسیار سخت تر است، که منجر به کدر شدن آب از طریق رشد جلبک ها و سایر باکتری ها می شود. مطمئن شوید که مشخصات مخزن خود را بررسی کرده اید یا اگر مطمئن نیستید که چند ماهی می توانید در آن نگهداری کنید، از یک متخصص سوال کنید.

 

4. تغییرات جزئی آب را به طور منظم انجام دهید

ممکن است وسوسه شوید که وقتی آب کدر می شود، آب را به طور کامل عوض کنید، اما با وارد کردن باکتری های جدید به مخلوط، این مشکل را بدتر می کند. انجام تغییرات جزئی آب به صورت ماهانه که در آن تقریباً 25 درصد از آب مخزن را جایگزین می کنید، برای تازه و تمیز نگه داشتن آکواریوم شما کافی است. با این حال - اگر به دلیل نو بودن مخزن ابری (کدر) را تجربه می کنید، باید تا زمانی که اوضاع به طور طبیعی حل نشود، از تعویض آب خودداری کنید.

 

5. آکواریوم را بذر 

اگر به آکواریوم سالم دیگری دسترسی دارید، می توانید آکواریوم خود را با اضافه کردن تعداد انگشت شماری شن از مخزنی که قبلاً به خوبی تثبیت شده است به آکواریوم خود قرار بدهید. این کار باکتری های خوبی را که آکواریوم جدید شما به آن نیاز دارد را بذر می کند و به سرعت پاکسازی آن آب کدر و سفید کمک می کند.

 

6. محیط کربن فعال را به فیلتر اضافه کنید

افزودن محیط کربن فعال به فیلتر آکواریوم یک راه حل ساده است که به جذب مواد مغذی که باعث رشد باکتری ها در مخزن شما می شوند کمک می کند و در نتیجه به کاهش احتمال کدر شدن آب کمک می کند.

 

7. از شفاف کننده استفاده کنید

راه حل عالی دیگر برای بسیاری از انواع آب کدر، استفاده از تصفیه ای است که برای آب شیرین و دریایی بی خطر است و به لخته شدن (مجموعه شدن) ذراتی که باعث کدر شدن آب می شوند کمک می کند تا در فیلتر شما گیر کند و در نتیجه آب آکواریوم شما پاک شود.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X لرنیتو

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023