مبارزه با حشره کک: راهکارها و روش های کنترل آن ها در خانهمبارزه با کک

مبارزه با حشره کک: راهکارها و روش های کنترل آن ها در خانه

 

هر آنچه باید درمورد کک بدانید

در این مقاله از بیتوته، همه چیز درباره کک آورده ایم. کک های بالغ از خون پستانداران خونگرم تغذیه می کنند و دشمن اصلی گربه ها و سگ ها در همه جا هستند. از 325 گونه کک در ایالات متحده، رایج ترین گونه کک گربه است.

کک چیست ؟

کک ها شایع ترین انگلی هستند که در حیوانات خزدار مانند سگ و گربه یافت می شود. تخمین زده می شود که 2000 گونه کک در سراسر جهان وجود دارد و بیش از 300 نوع آن در ایالات متحده یافت می شود. 

 

وقتی صحبت از کک می شود، حیوانات خانگی مقصر اصلی آوردن آنها به خانه شما هستند. رایج ترین نوع کک که به خانه راه پیدا می کند، کک گربه است. این نوع کک می تواند تا چهار روز روی گربه ها، سگ ها، گوسفندها، اسب ها و انسان ها زندگی کند. این آفات نه تنها آزاردهنده هستند، بلکه می توانند گزش های مضر و خارش آور روی بدن شما ایجاد کنند و باعث ناراحتی شوند. در اینجا، می‌خواهیم آسایش خانه‌تان را به شما بازگردانیم. این نکات، ترفندها و حقایق در مورد کک ها را بررسی کنید تا زمانی که کک وارد فضای خانه ی شما شد، آماده باشید.

 

چرخه زندگی کک ها :

کک ها در طول دگردیسی از چهار مرحله زندگی عبور می کنند : تخم، لارو، شفیره و بالغ. کک های ماده برای رشد تخم های خود به وعده های غذایی خون نیاز دارند. کک ماده روزانه 25 تا 40 تخم روی حیوان خانگی، بستر حیوان خانگی یا در شکاف های کف می گذارد. تخم هایی که روی حیوان خانگی گذاشته شده روی زمین می افتند و در عرض یک هفته به صورت لارو بیرون می آیند. چرخه زندگی کامل از تخم تا بزرگسال 21 تا 28 روز طول می کشد. کک ها معمولاً دو تا سه ماه عمر می کنند، اما می توانند تا یک سال نیز زنده بمانند.

 

کک چه شکلی است ؟

کک ها حشرات کوچک، بدون بال و مسطح با سه جفت پا هستند. کک های بالغ حدود 1/8 اینچ (1 تا 3 میلی متر) طول دارند. رنگ آنها قهوه ای مایل به قرمز تیره و دارای قسمت های دهان گزنده است. تشخیص آنها بسیار سخت است زیرا به سرعت در طول بدن حیوان حرکت می کنند. شانه کردن کک و خیس کردن موهای حیوان می تواند به شما کمک کند تا آنها را برای بازرسی بصری آماده کنید.

 

کک ها چه می خورند ؟

کک ها از هر بدن خون گرمی از جمله انسان تغذیه می کنند. با این حال، آنها ترجیح می دهند با حیوانات مودار مانند سگ، گربه، خرگوش، موش، اپوسوم، راکون و اسکنک غذا بخورند.

 

کک ها کجا زندگی می کنند ؟

هنگامی که کک از تخم بیرون می آید و بالغ می شود، از پاهای قدرتمند خود برای پریدن روی میزبان استفاده می کند، جایی که احتمالاً همیشه در آنجا باقی می ماند. در حالی که کک متصل است، تغذیه، جفت گیری و تخم گذاری می کند. تخم ها اغلب از میزبان به داخل حیاط، رختخواب، فرش یا پتو می افتند.

 

کک انسانی

کک چه شکلی است

 

زیستگاه کک ها :

لاروهای کک و شفیره‌ها را در مناطقی که حیوانات خانگی‌تان در آن می‌روند و می‌خوابند، پیدا می‌کنید - تخت‌های حیوانات خانگی، فرش‌ها، مبلمان روکش شده و اگر حیوان خانگی‌تان آن را با شما به اشتراک بگذارد. به همین ترتیب، معمولاً کک‌ها را در خارج از جایی که حیوانات خانگی شما در آن می‌روند و می‌خوابند، پیدا می‌کنید. شما همچنین آنها را در خاک مرطوب و سایه دار زیر بوته ها خواهید یافت.

 

رفتار - اخلاق کک ها :

کک ها روزانه 10 تا 15 وعده خون می خورند. کک‌های بالغ معمولاً در بدن یک گربه یا سگ زندگی می‌کنند و از آن تغذیه می‌کنند، اما ممکن است زمانی که حیوانات با هم بازی می‌کنند یا می‌خوابند، از یک حیوان خانگی به حیوان خانگی دیگر نقل مکان کنند. کک گربه نیز یکی از میزبانان کرم های نواری سگ است. کودکان اگر کک گربه را بخورند ممکن است به کرم نواری مبتلا شوند.

 

حقایقی در مورد کک ها :

هیچ کس نمی خواهد کک به خانه آن ها وارد شود. با این حال، بسیاری از مردم چیز زیادی در مورد کک نمی دانند. برخی از حقایق مهمی که باید در مورد کک بدانید عبارتند از:

 

• یک کک حدود 100 روز عمر می کند. در حالی که ممکن است در طرح کلان چیزها زیاد به نظر نرسد، اما در طول این 100 روز اتفاقات زیادی می تواند بیفتد. هر کک ماده در طول زندگی خود می تواند بین 400 تا 500 فرزند تولید کند. این خیلی کک است!

 

• کک ها با یافتن میزبانی برای زندگی در اطراف حرکت می کنند. میزبان آنها می تواند هر موجود خونگرمی مانند سگ، گربه، موش و حتی انسان باشد. آنها همچنین بر روی حیوانات وحشی مانند اپوسوم ها، راکون ها و اسکنک ها می پرند. هنگامی که آنها از انسان به عنوان میزبان خود استفاده می کنند، می توانند روی کفش، پاچه شلوار و پتو پیدا شوند.

 

• همراه با برآمدگی های دردناک و خارش دار، کک می تواند ناقل بیماری های مضر باشد. کک ها می توانند حامل کرم های نواری باشند و می توانند باعث کم خونی، واکنش های آلرژیک شوند و شایع ترین ناقل طاعون نادر بابونیک هستند.

 

• از آنجایی که کک ها می توانند از میزبانی به میزبان دیگر بپرند، تشخیص دقیق علت کک در خانه شما ممکن است دشوار باشد.

 

رهایی فوری از کک ها :

اگر در خانه یا محل کار خود در اوهایو کک پیدا کردید، می خواهید در اسرع وقت از آنها مراقبت کنید. در اینجا چند نکته برای مراقبت از کک در حیوانات خانگی و در خانه شما وجود دارد. 

 

درمان فوری کک توسط حیوان خانگی :

• یک درمان کک موضعی خوراکی یا ژلی بخرید. در حالت ایده آل، باید بزرگسالان و لاروها را هدف قرار دهد. این درمان های کک را می توان از دامپزشک، خریداری کنید.

• به طور مرتب حیوانات خانگی خود را حمام کنید تا زمانی که کک ها از بین بروند.

• انگل‌ها از حیوان خانگی شما می‌پرند، مثل اینکه در حال تلاش برای فرار از یک کشتی در حال غرق شدن هستند!

 

حشره بیره

گزش کک

 

درمان فوری کک در خانه :

• به طور مرتب فرش ها، ملافه های حیوان خانگی و هر بستر انسانی که حیوان خانگی روی آن خوابیده است بشویید.

 

• تا دو هفته روزانه جاروبرقی بزنید. جارو کردن کامل باعث جمع آوری حشرات بالغ، تخم ها و لاروها می شود. فراموش نکنید که کنار قرنیزها، زیر تخت ها و زیر کاناپه ها جارو بزنید. اگر صادقانه به آن توجه شود، این می تواند تنها موثرترین راه برای از بین بردن کک، همراه با درمان حیوانات خانگی شما باشد.

 

• پتو و لباس های خود را کاملا بشویید و در آفتاب خشک کنید.

• آب و شستشو کک ها را از بین می برد.

 

• اثاثه یا لوازم داخلی را در صورت نیاز جارو یا ضد عفونی کنید. می توانید بطری های اسپری حاوی اسپری از بین برنده کک را خریداری کنید و عاقلانه از آن استفاده کنید.

 

عکس کک

از کجا بفهمیم کک داریم

 

یک روش دیگر برای از بین بردن کک‌ها در طویله چهارپایان، به خصوص گوسفندان، وجود دارد. افرادی که در محیط خانه و در زندگی خود با کک مواجه هستند، اغلب به دلیل تماس با طویله گوسفندان و گاهاً با بز و بزغاله یا سگ، در معرض این انگل قرار می‌گیرند. بزغاله، بز و حتی سگ به دلیل پوشش مویی که بر روی بدنشان وجود دارد، محل مناسبی برای رشد کک‌های موذی فراهم می‌کنند.

 

برای از بین بردن کک‌ها در آغل (طویله) گوسفندان و پاکسازی آن، ابتدا باید خاک حاصله از پهن و فضوله حیوانات را به طور کامل از آغل و محل آلوده، خارج کنید. اگر آغل مورد نظر شما در سطح آلودگی بسیار بالا قرار دارد و به سرعت تحت حمله شدید کک‌ها قرار می‌گیرد، می‌توانید از چکمه‌ای استفاده کنید که قبل از آن، لبه بالایی آن را با گازوئیل آغشته کرده‌اید. البته تأکید می‌کنم که حتماً از گازوئیل استفاده کنید، زیرا این ماده چرب است و زمان طولانی‌تری طول می‌کشد تا خشک شود.

 

لازم به ذکر است که خاک‌های حیوانی که در طول زمان فشرده و تلمبار شده و به شکل فشرده (کتم) قرار گرفته‌اند، باید به طور کامل حفر و از خانه خارج شوند تا به خاک ساده دست یابید. پس از اتمام این کار، می‌توانید با استفاده از یک سمپاش یا در صورت عدم دسترسی به آن، با استفاده از نفت دان موادی مانند گازوئیل را تا ارتفاع نیم متر از دیوار بپاشید. بار دیگر تأکید می‌کنم که از گازوئیل استفاده کنید، زیرا بر اساس آمارهای عجیبی که موجود است، به مدت حدود یک تا دو سال، هیچ گونه ککی قادر به رشد و نمو در داخل خانه نخواهد بود. اما در صورت استفاده از نفت یا برخی مواد سمی که اثر آن‌ها به سرعت از بین می‌رود، باید به زودی منتظر بازگشت انگل باشید.

 

باید بدانید که این موجود در مکان‌های گرم قادر به حیات خود هستند. به همین دلیل، در فصل زمستان جمعیت آن ها کاهش می‌یابد. اگر لباسی بپوشید که مطمئن هستید این حشره درون آن حضور دارد و در هوای سرد زمستان، می‌توانید آن را در فضای باز و سرما رها کنید. پس از مدتی، حشره به طور قابل توجهی خسته و کرخت می‌شود و گرفتن آن آسان‌تر می‌شود. اما در هوای گرم، می‌توانید لباس آلوده به حشره را در ظرفی پر از آب قرار داده و اینطوری توانایی حشره را به طرز چشم‌گیری کاهش بدهید. همچنین، اگر لباس کاملاً زیر آب قرار گیرد و هوای آن خارج شود، حشره نابود خواهد شد و به طور خودکار خفه می‌شود.

 

پیشگیری از کک :

پیشگیری از کک کاری بسیار ساده است. اگر صاحب حیوان خانگی هستید، حتماً با دامپزشک خود مشورت کنید تا ببینید از چه نوع برنامه برای پیشگیری از کک حیوان خود استفاده کنید. حتی در ماه های سردتر، همچنان حفظ برنامه مهم است! همچنین باید مطمئن شوید که سگ‌های خود را وقتی بیرون می برید، بسته نگه دارید، و همچنین آنها را مرتباً مرتب نگه دارید.

 

صاحبان خانه به طور یکسان باید خانه های خود را تمیز نگه دارند و مرتباً جاروبرقی بکشند. با جاروبرقی مکرر می توانید از تخم گذاری جلوگیری کنید و همچنین جمعیت کک هایی که ممکن است وارد خانه شما شده باشند را حذف کنید. راه های دیگر برای جلوگیری از آلودگی کک عبارتند از:

 

برای حیوانات خانگی خود یک درمان ماهیانه کک بخرید - به خصوص حیوانات خانگی در فضای باز. بسته به سرعت افزایش دما، باید درمان را شروع کنید.

 

مناطق حیوانات خانگی را حفظ کنید: جعبه های گربه را تمیز نگه دارید، انبوه سگ ها را در حیاط خود جمع کنید و ملافه های حیوانات خانگی را قبل از اینکه غیربهداشتی شوند بشویید.

به طور کلی، خانه خود را تمیز و سالم نگه دارید. فونداسیون ایمن، پنجره های مهر و موم شده، مواد غذایی به درستی ذخیره شده و کف های تمیز تا حد زیادی در جلوگیری از هر نوع مشکل آفت کمک می کند.

 

اگر مشکل کک شما همچنان ادامه دارد :

از بین بردن کک می تواند بسیار دشوار باشد. اگر مشکل کک شما ادامه داشت، ممکن است یک مرحله به دوره ی جارو کردن خود اضافه کنید:

 

– یکبار جارو بزنید

– از سمپاش دستی برای پاشیدن اسپری کک کش روی فرش استفاده کنید.

– صبر کنید تا فرش ها خشک شوند.

– دوباره جارو بزنید وقتی کارتان تمام شد کیسه را دور بیندازید.

 

تله کک می تواند به عنوان یک دفاع تکمیلی استفاده شود. آنها با یک نور الکتریکی که گرما می دهد، کک ها را روی درج های چسبنده می کشانند. اینها به خودی خود مؤثر نیستند، اما در کنار جارو کردن و شستن منظم شما کمک می کنند.

 

بیماری های قابل انتقال از کک ها :

طاعون

یک بیماری باکتریایی است که ابتدا در میان حیوانات وحشی مثل رات ها و دیگر جوندگان بروز می کند. عامل طاعون باکتری یرسینا پستیس است، که به وسیله کک ها انتقال می یابد. همچنین کک جوندگان ناقل مهم طاعون خیارکی است.

 

تیفوس ککی

نام دیگر آن تیفوس مورن است، عامل آن ریکتسیا تیفی است و به طور تک گیر در جمعیت رات ها و موش ها اتفاق می افتد. این بیماری به طور کلی توسط کک های جوندگان و گربه انتقال پیدا می کند.

 

گردآوری : بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------