بیوگرافی، اکتشافات و جایزه نوبل فرانسیس کریکزندگی نامه فرانسیس کریک, تصاویر فرانسیس کریک, فرانسیس هری کامپتون کریک

فرانسیس کریک دانشمند

 

زندگی نامه و عکس های فرانسیس کریک 

فرانسیس کریک برنده جایزه نوبل فیزیولوژی-پزشکی است که به همراه دکتر جانسون به عنوان کاشف ساختار مولکول DNA شناخته می شود. در این مطلب از بیتوته شما را با زندگی نامه فرانسیس کریک آشنا می کنم.

فرانسیس هری کامپتون کریک (به انگلیسی : Francis Harry Compton Crick ) متولد 8 ژوئن 1916 در نورث همپتون بریتانیا است که در سال 2004 در سن دیگو کالیفرنیا از دنیا رفت و به عنوان کاشف ساختار مولکول DNA و برنده جایزه نوبل فیزیولوژی/پزشکی در سال 1962 شناخته می شود. 

 

نام فرانسیس کریک برنده جابزه نوبل ، به صورتی جدایی ناپذیر با کشف مارپیچ مضاعف اسید دئوکسی ریبونوکلئیک یا DNA در سال 1953 گره خورده  است که مهم ترین پیشرفت در درک زیست شناسی از زمان نظریه تکامل داروین تلقی می شود. 

 

با این حال بیش از 50 سال فعالیتهای تحقیقاتی و زیست شناسی نظری کریک کمک های زیادی به مطالعات ساختاری دیگر مولکولهای مهم زیستی از طریق تجزیه و تحلیل اشعه ایکس گردید. او توانست با اشعه ایکس به درک بهتری از سنتز پروتئین برای رمز گشایی کدهای ژنتیکی که اطلاعات وراثتی را در سلول ذخیره و رونویسی میکنند دست پیدا کند. 

 

اکتشافات فرانسیس کریک, فرانسیس کریک, بیوگرافی فرانسیس کریک

نظریه های فرانسیس کریک

 

بیوگرافی فرانسیس کریک

فرانسیس هری کامپتون کریک که به نام فرانسیس کریک هم شناخته می شود در 8 ژوئن 1916 در نورث همپتون انگلیس متولد شد. او فرزند بزرگ هری کریک و آنی الیزابت ویلکینزبود و یک برادر به نام A. F. Crick داشت که در نیوزلند پزشک بود. 

 

فرانسیس در مدرسه گرامر نورث همپتون و مدرسه هیل لندن مشغول به تحصیل شد و در دانشگاه کالج لندن وارد رشته فیزیگ گردید و مدرک B.Sc دریافت نمود. 

در سال 1937 به منظور دریافت مدرک Ph.D زیر نظر پروفسور E. N. da C. Andrade مشغول به تحقیق شد ولی تحقیقات او در سال 1939 به دلیل شروع جنگ متوقف گردید و به عنوان دانشمند برای دریاسالاری بریتانیا در زمینه مین های مغناطیسی و آکوستیک مشغول به کار گردید. 

 

در سال 1947 دریاسالاری را ترک کرد تا در رشته زیست شناسی تحصیل کند.

فرانسیس با کمک هزینه دانشجویی از شورای تحقیقت پزشکی و کمک مالی خانواده به کمبریج رفت و در آزمایشگاه تحقیقاتی Strangeways مشغول به کار شد.

 

در سال 1949 به واحد شورای تحقیقات پزشکی به ریاست M. F. Perutz پیوست. این واحد سال ها در آزمایشگاه کاوندیش کمبریج قرار  داشت ولی در سال 1962 به ساختمانی بزرگتر به عنوان آزمایشگاه شورای تحقیقات پزشی زیست شناسی مولکولی در سایت بیمارستان منتقل گردید. 

 

در سال 1950 برای بار دوم دانشجوی پژوهشی شد و به عنوان عضوی از کالج کایوس در کمبریج پذیرفته گردید و مدرک دکترا گرفت. 

در سال 1954 پایان نامه اش را با عنوان انکسار اشعه ایکس : پلی پپتیدها و پروتئین ها ارائه نمود. در سال 1947 ، فرانسیس هنوز عملا چیزی از شیمی آلی ، زیست شناسی و کریستالوگرافی نمیدانست و سالهای بعدی را صرف یادگیری این موضوع کرد. 

 

یکی از تاثیر گذار ترین اتفاقات حرفه ای کریک ، دوست او در سال 1951 با جی دی واتسون23 ساله بود که در نهایت در سال 1953 منجر به پیشنهاد ساختار دو مارپیچ برای DNA و طرح تکثیر آن شد.

 

کشف ساختار مولکول DNA فرانسیس کریک, افتخارات فرانسیس کریک, اکتشافات فرانسیس کریک

فرانسیس کریک و واتسون 

 

کریک و واتسون متعاقبا نظیه ای کلی برای ساختار های ویروسهای کوچک پیشنهاد دادند. 

کریک با همکاری اِی ریچ ، ساختارهایی برای پلی گلیسین و کلاژن با در همکاری با اِی ریچ ، آر دیویس و جی دی واتسون ، ساختاری برای پلی آنیلیک اسید پیشنهاد کرد. 

 

در سالهای بعد او با همکاری اس برنر ، بیشتر بر روی بیوشیمی و ژنتیک تمرکز کرد که منجر به ایده هایی درباره سنتر پروتئین (فرضیه آداپتور) کد ژنتیکی و کار بر روی جهش یافته های نوع آکریدین گردید. 

 

اکتشافات فرانسیس کریک, فرانسیس کریک, بیوگرافی فرانسیس کریک

عکس دوران جوانی فرانسیس کریک و همسرش

 

در سال 1959 موفق به ساخت یک F.R.S گردید. 

او به همراه جی دی واتسون در سال 1959  برنده جایزه سه ساله سخنرانی وارن و در سال 1962 رنده جایزه یک شرکت تحقیقاتی گردید. 

او همراه با ام اچ اف ویلکینز و جی دی واتسون در سال های 1960 – 1961 عضو کالج چرچیل کمبریج بود و سپس به عنوان عضو غیر مقیم موسسه مطالعات بیولوژیکی سالک سن دیگو انتخاب شد. 

 

زندگی نامه فرانسیس کریک, تصاویر فرانسیس کریک, فرانسیس هری کامپتون کریک

عکس های فرانسیس کریک

 

کریک در سال 1940 با روث دورین داد ازدواج کرد و در سال 1947 طلاق گرفت. پسرشان مایکل اف سی کریک هم مانند پدرش یک دانشمند شد. 

کریک در سال 1949 با اودیل  اسپید ازدواج کرد و  حاصل این ازدواج دو دختر به نام های گابریل ای کریک و ژاکلین ام تی کریک بود. آنها در عمارت مارپیچ طلایی The Golden Helix ساکن شدند ، جایی که کریک و همکارانش به اکتشاف و بحث های علمی می پرداختند. 

 

فرانسیس کریک برنده جابزه نوبل, کشف ساختار مولکول DNA فرانسیس کریک

کشف ساختار مولکول دی ان ای فرانسیس کریک 

 

فرانسیس کریک و کشف ساختار مولکول DNA

در سال 1994 اسوالد اوری Oswald Avery ثابت کرد که DNA حامل کد ژنتیکی موجود داشت. در سال 1953 فرانسیس کریک Francis Crick  و جیمز واتسون James Watson ساختار مولکول DNA را به شکل یک ساختار مارپیچ بلند دوتایی که حاوی یک ردیف طولانی از جفت چهار پایه مختلف نیتروژن است و به مولکول اجازه میدهد مانند یک کد عمل کند را تعیین نمودند. 

 

این ساختار توضیح میدهدکه چطور یک مولکول میتواند خود را کپی کند. 

پایه  های نیتروژن همیشه در شکل های یکسان جفت می شوند به طوری که اگر یک مولکول شکافته شود میتواند نیمه های آن را تکمیل کند تا کپی هایی از مولکول های اصلی تشکیل شود. 

 

 بیوگرافی فرانسیس کریک, عکس های فرانسیس کریک, زندگی نامه فرانسیس کریک

افتخارات فرانسیس کریک 

 

افتخارات فرانسیس کریک

1953 کشف ساختار DNA

1961 موفق به کسب جایزه لئوپولد مایر از آکادمی علوم فرانسه شد. 

1962 برنده جایزه نوبل فیزیولوژی / پزشکی

1962 موفق به کسب جایزه شایستگی بنیاد گاردنر گردید. 

 

گردآوری : بخش علمی و آموزشی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------