هفته پنجم نوزاد: مراقبت ها ، رشد و تغذیه نوزادهفته پنجم تولد نوزاد, میزان رشد جسمانی در هفته پنجم نوزادی, میزان خواب نوزاد در هفته پنجم تولد

در هفته پنجم نوزاد وارد مرحله ی جدیدی از رشد می شود

 

همه چیز درباره رشد نوزاد پنج هفته ای و مراقبت های آن

هفته پنجم نوزاد، زمانی است که او برای اولین بار ممکن است به شما لبخند بزند و شما با دیدن این اتفاق زیبا ماه ها خستگی را فراموش کنید. در این مرحله از رشد، نوزاد شما می تواند به نشانه ی پاسخ به صداهای مختلف سر خود را بچرخاند و یا زمانی که او را روی شکم می خوابانید می تواند سر خود را به مدت طولانی تری بالا نگه دارد.

نوزاد در هفته پنجم چه کارهایی انجام می دهد؟

 

تغذیه نوزاد در هفته پنجم, نوزاد پنج هفته ای, هفته پنجم نوزاد

هفته ی پنجم نوزاد مرحله ای است که نوزاد خنده های رفلکسی می کند

 

در پنجمین هفته از رشد نوزاد شما، او وارد مرحله ی جدیدی از زندگی می شود که این مرحله همراه با تغییرات بسیار خوشایندی است. در این مرحله کودک توانایی های جدیدی کسب می کند. او در این مرحله از زندگی یاد می گیرد که برای اولین بار لبخند بزند. او می تواند سر خود را بالا آورده و تا مدتی نسبتا طولانی در این حالت بماند.

 

در این مرحله دست ها و پاهای کودک شما از حالت پرانتزی و خمیدگی خارج شده و قادر است آنها را صاف نگهدارد. او توانایی باز کردن انگشتان دستش را نیز دارد. در این دوران بهتر است نوزاد خود را برای دقایقی روی شکم بخوابانید، این کار به تقویت عضلات گردن و پشت او کمک می کند.

 

با نشاندن نوزاد برای دقایقی روی پاهایتان به تقویت عضلات کمر او کمک خواهید کرد. این کار نه تنها برای نوزاد تان بسیار جذاب خواهد بود بلکه باعث می شود او نحوه نشستن را تجربه کرده و یاد بگیرد.

برای تقویت مهارت های زبانی نوزادتان در این مرحله از زندگی او می توانید برای او آواز بخوانید و او را با اسمش خطاب کنید.

 

نوزادان در این دوران می توانند هر دو چشم خود را به یک شئ متمرکز کنند. آنها علاقمند به رنگ ها و الگوهای مختلفی هستند که می توانند شروع به دیدن جزئیات بیشتری از جهان کنند.

حافظه آنها هنوز در حال رشد است و به سرعت چیزهایی را که بر آن متمرکز می شوند فراموش می کنند، اما آنها صدا و بوی شما را به یاد می آورند، از این رو بهتر است برای آرام کردن او، او را نوازش کرده و با او صحبت کنید.

 

نوزاد در هفته پنجم چگونه گریه می کند؟

نوع گریه ی نوزاد در این مرحله از زندگی او کمی متفاوت است. همان طور که می دانید نوزادان از طریق گریه نیاز ها و خواسته های خود را بیان می کنند. در این دوره باید به نوع گریه او توجه کنید تا متوجه نیاز های او شوید. نوزادان بدون دلیل گریه نمی کنند. حتی ممکن است شما ندانید که دلیل گریه آنها چیست و خواهان چه چیزی هستند، شما در این حالت باید نوزاد را در آغوش گرفته و به او آرامش دهید.

 

نوزادان در هفته پنجم زندگی خود بیشتر از هر زمان دیگری گریه می کنند. آنها معمولا در ساعات اولیه صبح آرام هستند و در ساعات پایانی روز ممکن است به دلیل درد های کولیکی یا قولنج گریه کنند.

 

به نوع گریه نوزاد کاملا توجه کنید و با توجه به آن بدانید که نیاز او چیست و آن را برطرف کنید. درهفته پنجم نوزاد می تواند دلایل مختلفی مانند موارد زیر داشته باشد:

• دلیل گریه کودک می تواند گرسنگی باشد.

• دلیل دیگر به علت احساس درد و نفخ کودک است که به صورت گریه ناگهانی و بردن پاهای او به سمت شکم می باشد.

• ممکن است کودک از شرایط محیط عصبانی و ناراضی باشد که در این صورت گریه های او شدیدتر از موارد دیگر خواهد بود.

 

میزان رشد جسمانی در هفته پنجم نوزادی

اولین رشد واقعی نوزاد از هفته 4 تا 6 شروع می شود. در این مدت نوزاد بین 140 تا 200 گرم در هفته وزن اضافه می کند. در هفته پنجم نوزاد شما ممکن است در حدود 200 گرم وزن اضافه کند.

 

در هفته پنجم نوزاد ، چشم ها و شنوایی آنها به میزان کاملی رشد خواهد کرد. این زمان فرصت مناسبی است تا شما برای یافتن یک حس جدید در نوزادتان برای او اسباب بازی های رنگارنگ و موزیکال تهیه کنید.

 

میزان خواب نوزاد در هفته پنجم تولد 

 

نوزاد پنج هفته ای, هفته پنجم نوزاد, هفته پنجم نوزادان

میزان بیداری نوزاد در هفته ی پنجم به ده ساعت افزایش می یابد

 

در این مرحله از زندگی نوزاد مدت بیشتری در بیداری می باشد. در هفته های قبلی نوزاد حدود 6 ساعت در روز بیدار بود اما اکنون این مدت به 10 ساعت در روز می رسد. این بدان معناست که زمان خوبی برای شروع یک برنامه خواب مناسب برای نوزاد خواهد بود.

 

طبیعتاً شما به عنوان مادر نوزاد، در این شرایط به مدت زمان بیشتری برای استراحت نیاز خواهید داشت، برای این منظور شما می توانید به نوزادتان کمک کنید تا تفاوت های میان شب و روز را احساس کند. برای این کار می توانید در طول روز محیط داخل خانه را روشن نگه دارید تا کودک تفاوت میان شب و روز را درک کند، در صورتی که این روش بی تأثیر بود شما با توجه به تجربه شخصی می توانید به روش های دیگری به تنظیم برنامه خواب کودک خود کمک کنید.

 

میزان تغذیه نوزاد در هفته پنجم

 

مراقبت از هفته پنجم نوزاد, نوزاد در هفته پنجم, نحوه گریه در هفته پنجم نوزادی

در هفته ی پنجم نوزاد، مادران باید غذاهای مقوی تری مصرف کنند

 

در هفته پنجم نوزاد بهترین نوع تغذیه، تغذیه با شیر مادر است. شیر مادر پاک ترین و مغذی ترین غذا برای نوزاد است. این تغذیه باعث جلوگیری از بروز بسیاری از بیماری ها مانند عفونت تنفسی، عفونت ادراری و عفونت گوش میانی می شود. اگر نتوانستید نوزاد خود را با شیر مادر تغذیه کنید بهتر است او را با شیر خشک مناسب که تحت نظر پزشک باشد تغذیه کنید.

 

در هفته پنجم نوزاد وارد چرخه جدیدی از رشد شده و به طور طبیعی بیشتر از دوره های قبل نیاز به تغذیه و شیر خوردن دارد. او به طور متوسط به میزان 150 تا 200 میلی لیتر شیر به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن خود نیاز دارد. اما با این حال هر نوزادی دارای الگوی تغذیه متفاوتی نسبت به همسالان خود می باشد و شما باید با توجه به عادت های نوزاد خود او را به میزان لازم تغذیه کنید.

 

مادران در هفته پنجم نوزادان باید چگونه تغذیه شوند؟

نوزادان در این دوره از زندگی خود از شیر مادر تغذیه می کنند و بدیهی است که غذایی که مادر مصرف می کند بر روی کیفیت شیر او تأثیر خواهد داشت و سبب می شود تا نوزاد نسبت به شیر او واکنش نشان دهد.

 

در صورتی که تشخیص دادید نوزاد شما در این دوران شیر شما را نمی خورد باید دقت کنید که در آن روز چه غذاهایی مصرف کرده اید و در صورتی که علت شیر نخوردن نوزاد مربوط به نوع غذای مصرفی است سعی کنید تا اتمام دوران شیردهی از مصرف این غذاها پرهیز کنید.

در این دوران توصیه می شود از میزان کافی سبزیجات تازه و یا سبزیجات پخته استفاده کنید.

 

مصرف 4 تا 5 عدد میوه در روز پروتئین های مورد نیاز بدن را تأمین می کند. به خاطر داشته باشید که مصرف برخی از سبزیجات و دانه ها ممکن است سبب ایجاد نفخ و درد شکم نوزاد شود.

 

توصیه می شود در این دوران مصرف ماهی را در برنامه هفتگی خود قرار دهید. در سالادها از روغن زیتون استفاده کنید. مصرف خورشت کرفس یک بار در هفته و همچنین مصرف چند عدد بادام، بادام زمینی و گردو در طول روز توصیه می شود.

 

اگر دچار کم خونی هستید در طول روز یک عدد تخم مرغ و در هفته یک بار جگر مصرف کنید. این غذاها سرشار از کلسیم و آهن هستند و باعث بهبود وضعیت جسمانی و کیفیت شیرتان می شود.

در طول روز توصیه می شود حدود 6 تا 8 لیوان آب و یا آب میوه میل کنید.

 

گرداوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------