دلایل ادرار نکردن نوزاد چیست؟ادرار نکردن نوزاد,دلایل ادرار نکردن نوزاد,دلیل ادرار نکردن نوزاد

دلایل ادرار نکردن نوزاد

 

ادرار یکی از مهمترين دفعیات بدن است که خصوصیت های آن نکات مهمی را در مورد تندرستی عمومی بدن نشان ميدهد . مثلا رنگ ادرار، بوی ادرار و تکررش می تواند نشان دهد کودک چه مشکلات احتمالی دارد. یکی از مشکلاتی که بسياري از والدین را مضطرب می کند ادرار نکردن نوزاد است در ادامه به این مسئله میپردازیم.

عادات دفع ادرار در نوزادان:
باید بدانید که نوزادان دفع ادرار زيادي دارند که کاملاً طبيعي است. به این ترتیب این سؤال وجود دارد که نوزاد شما در صورت دریافت اندازه کافی شیر چند مرتبه در روز باید ادرار کند؟
روز نخست: نوزاد شما احیانا در روز نخست بعد از تولد تنها یک یا دو دفعه ادرار خواهد کرد که کاملاً طبیعی است.

روز دوم: در روز دوم بعد از تولد نوزاد در طی 24 ساعت دو دفعه ادرار ميکند که رنگ ادرار وی از نارنجی تا زرد متغیر میباشد .

روز سوم: در این روز نوزاد شما سه پوشک را با ادرار خود مرطوب خواهد کرد و رنگ ادرار وی هم چنان رنگ زرد و نارنجی میباشد .

روز چهارم: در روز چهارم بعد از تولد، نوزادتان 4 دفعه در 24 ساعت ادرار ميکند که رنگ آن زرد لیمویی خواهد بود.

روز پنجم: در روز پنجم نوزاد شما 6 تا 8 دفعه در روز ادرار ميکند و رنگ آن زرد روشن خواهد بود.

نوزادانی که شیر مامان می خورند نباید بیش از 8 دفعه در روز ادرار کنند در حالیکه این عدد براي نوزادانی که با شیر بی آب تغذیه میشوند 10 دفعه است، برای این که درصورت تغذیه با شیشه شیر نوزاد در هر وعده اندازه بیشتری از مایعات را دریافت خواهد کرد و در نتيجه ادرار بیشتری تولید خواهد شد.

هم نوزادانی که شیر خشک می خورند و هم آنانی که شیر مادر می خورند بعد از گذشت یک هفته نباید کم تر از 6 دفعه در روز ادرار کنند. درصورتی که دفعات ادرار نوزاد شما کم تر از 7 بار در 24 ساعت است با پزشک متخصص کودکان مشورت کنید.

 

ادرار نکردن نوزاد,دلایل ادرار نکردن نوزاد,دلیل ادرار نکردن نوزاد

علل ادرار نکردن نوزادان

 
چه عواملی باعث ادرار نکردن نوزاد می شود؟
ریفلاکس ادراری( VUR)
بیش تر بچه ها ابتلا به ریفلاکس ادراری با مجرای ادراری متولد میشوند که در زمان رشد در رحم به میزان کافی رشد نکردند. دریچه ای که با فشار دادن مجرای ادرار بر روی دیواره مثانه به وجود می آید بدرستی بسته نمی شود، بدین ترتیب ادرار از مثانه به مجرای ادرار و درنهایت به کلیه باز می گردد. ریفلاکس شدید ممکن است از رشد طبيعي کلیه جلوگيري کند و احتمال اسیب در اثر عفونت ها را پس از تولد افزایش ميدهد . VUR معمولاً صرفا در یک حالب و کلیه تأثیر می گذارد، هرچند می تواند بر هردو حالب و کلیه تأثیر بگذارد.

انسداد اتصال حالب به کلیه( UPJ)
اگر خارج شدن ادرار با مشکل روبرو شود سبب تورم کلیه ميشود که این وضعیت میتواند صرفا در یک کلیه رخ دهد. انسداد UPJ موقع انسداد ادرار در جایی که مجرای ادرار به کلیه وصل ميشود رخ ميدهد.

انسداد خروجی مثانه( BOO)
انسداد خروجی مثانه به هرگونه انسداد در مجرای ادرار یا موقع باز شدن مثانه گفته ميشود. انسداد در دریچه ادرار از شایع ترین شکل BOO میباشد. در نوزادان و موقع معاینات سونوگرافی پیش از تولد، امکان دارد انسداد خروجی مثانه رخ دهد که یک ضایعه غیر طبيعي بافت در مجرای ادرار سبب ميشود که ادرار از جریان ازادانه مثانه خارج شود. این نقص امکان دارد باعث تورم در کل دستگاه ادراری من جمله مجرای ادرار، مثانه، مجرای ادرار و کلیه شود.

سندروم پرون بلی
سندروم پرون بلی یک ناهنجاری مادرزادی نادر است که شیوع آن تقریبا یک در هر ۴۰۰۰۰ تولد است. تقریبا ۹۷ درصد موردهای نوزادان پسر هستند. این بیماري یک ناهنجاری سیستم ادراری است که با تریاد شل بودن جدار شکم، کریپتورکیدیسم دو طرفه و اتساع سیستم ادراری بالاخص حالب ها معلوم می گردد. این سندروم در موقع تولد آغاز به رشد ميکند و سبب تضعیف ماهیچه های شکمی و بزرگ شدن مجرای ادرای و مثانه ميشود و باعث ميشود پوست شکم چروکیده شود, این پیشامد همان طور که گفته شد معمولاً در پسران رخ ميدهد.


بن بست مری یا آترزی مری
گونه ای از ناهنجاری مادرزادی در دستگاه گوارش میباشد که در آن مری در دورهٔ جنینی رشد و نمو نیافته و پیوستگی مسیر مری تا معده در میانهٔ راه، کور و بن بسته شده و مانند بادکنکی آویزان در پشت نای قرار می گیرد. آترزی مری، حاوی اقسام مختلفی از نواقص آناتومیکی مادرزادی با ریشه در عدم توسعه یافتگی جنینی در مِری میباشد. این عوارض با مشاهده عدم پیوستگی ساختار دیواره مری تشخیص داده ميشود . نوزادان متولد شده آترزی مری امکان دارد در ستون فقرات، دستگاه گوارش، قلب و مجاری ادراری خود مشکل داشته باشند.

 

ادرار نکردن نوزاد,دلایل ادرار نکردن نوزاد,دلیل ادرار نکردن نوزاد

ادرار نکردن نوزاد


سؤال و جواب هایی در مورد ادرار نکردن نوزاد:
سؤال: نوزادم دوشب بود که تب اش خيلي شدیده اول دوهفته بود بیماری اسهال بود اکنون با بیماری اسهال تب هم داره دو شب بود خيلي بالا رفت تب اش دکتر بردم واسش استامینفومن نوشت ولی اصلاً فایده نداشت آخرش مجبورشدم شیاف بزنم شب گذشته تا صبح ادرارش درنیومده اینقد اذیت بوده میتونه این از همین شیاف ها باشه ؟؟

پاسخ پزشک: بهتر است تعداد مراتب شیردهی به نوزاد را بیش تر کنید، بنا به میل نوزاد به وی آب دهید و مایعات و غذاهای کمکی رقیق تری به نوزاد بدهید. به علت اینکه سابقاً هم تب داشته است کشت ادرار بگیرید از نوزاد تا از نظر عفونت های ادراری بررسی شود.

سؤال: دخترم سه ماه و نیمه ست. ادرارش خيلي کمه. یک هفته اول که ادرار نکرد الان هم شاید هر یک ساعت یا بیش تر یک دفعه ادرار بکند ازمایش دادم گفته سالمه. در طی دندان داره در میاره.
پاسخ پزشک: بنظر میرسد جای نوزاد گرم باشد و عرق کردن نوزاد زیاد باشد از آنجا که ازمایش ادرار طبيعي بوده بهتر است متوجه تشنگی نوزاد باشید و درصورتی که تشنه بود با آب جوشیده او را سیراب کنید. مشکلی وجود ندارد.

راه های پيش‌گيري از عفونت های ادراری و ادرار نکردن نوزاد چیست؟
در نوزادان و شیرخواران که کنترل ادراری ندارند، رعایت بهداشت مهم است. هروقت نوزاد دفع ادرار و مدفوع دارد، پوشک تعویض شده و کودک شسته و خشک شود. به استفاده مایعات کافی توجه شود. کم ادرار کردن، ادرار غلیظ و رسوب ادرار بر اثر خوب استفاده نکردن مایعات به وجود می آید.

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------