مقدمه ای بر وبلاگ نویسی 

 

وبلاگ نویسی

 

مقدمه ای بر وبلاگ نویسی

 

وبلاگ چييست و وبلاگ نويسي يعني چه؟

وبلاگ يك يا چندين صفحه اينترنتي شخصي يا گروهي است كه در آن شخص يا گروه به نوشتن مطالب متوالي (روزانه يا چند روز در ميان) در موضوعات متنوع و دلخواه مي پردازند.و افكار،عقايد اشعار و يا خاطرات خود را براي مطالعه عموم در آن قرار مي دهند.از آنجاييكه وبلاگ در اينترنت نشر مي يابد مي توان آنرا يك نشريه اينترنتي شخصي هم اطلاق كرد.و حتي گاهي بعضي ها پا را از اين هم فراتر مي گذارند و وبلاگ را يك رسانه اينترنتي مي نامند.وبلاگ و وبلاگ نويسی از پديده هاي نوين در دنياي پر راز و رمز اينترنت است.

 

هم اكنون صدها ميليون نفر از مردم سراسر دنيا از تمام سطوح اجتماعي و از تمامي قشرها به وبلاگ نويسی روی آورده اند و از طریق وبلاگ نویسی نوشته های خود را در معرض ديد عموم مراجعان از اقصی نفاط جهان در دهكده جهانی گذاشته اند.

 

تاريخچه ي وبلاگ نویسی

گرچه وبلاگ نويسی در دنيا قبل از سال دو هزار ميلادي بوجود آمد اما انفجار وبلاگ نويسی با ورود به قرن بيست و يكم اتفاق افتاد.

 

در ايران هم اين موضوع بر ميگردد به بيست و سوم خرداد 1381 كه اولين سرويس ارايه دهنده ي وبلاگ يعني سايت پرشين بلاگ( persianblog.ir) آغاز به كار كرد (البته آن زمان پرشين دات كام بود كه متاسفانه در سال 1386 اين دامنه به سرقت رفت و هم اكنون اين سايت با دامنه ي دات آي آر مشغول فعاليت است).


پدیده ی وبلاگ نويسی در مدت كوتاهي توانست به سرعت در ايران  رشد كند تا هم اكنون كه تعداد وبلاگ نويسان ايراني از مرز ميليون گذشته است و روز به روز در حال افزايش است در ضمن هم اكنون كه اين مطلب را مينويسم براساس آمارها رتبه ي ايران در وبلاگ نويسي تك رقمي است و ما جز ده كشور اول وبلاگنويس دنيا هستيم.

 

برای وبلاگنويسی چه ملزوماتی نياز است؟

از آنجا كه سرويس های تحت وب بسياري از امكانات را بصورت رايگان در اختيار شما ميگزارند شما هيچ پولي براي وبلاگنويسی نميپردازيد مگر هزينه اي كه براي اتصال به اينترنت ميپردازيد البته ذكر اين مطلب ضروري است كه بيشتر سرويسهاي وب براي تامين هزينه هاي خود اقدام به درج آگهي در وبلاگ شما ميكنند ولي در هر صورت ملزومات براي وبلاگ نويسی وجود دارد كه آنها را در ادامه ذكر ميكنم:

-امكان استفاده از كامپيوتر و اتصال به اينترنت براي تايپ و ارسال مطالب مهيا باشد ( كامپيوتر شخصي،كامپيوتر فاميل،دوستان  كافي نت و يا ...)

 

-فرد بايد حداقل آشنايي مختصري با ويندوز(و يا يك سيستم عامل ديگر) و تايپ كردن داشته باشد(مگر اينكه مطلابتان را روي كاغذ بنويسيد و بعد از وبلاگنويس ديگري بخواهيد آنرا برايتان به وبلاگ پست كند).


وبلاگ نویسی

 

 

-برای وبلاگ نویسی باید زمان كافي براي نوشتن مطالب و مديريت وبلاگ( مثلا حداقل نيم ساعت در شبانه روز) را داشته باشید.

 

از چه موقع بايد شروع كرد؟

هرگاه احساس كرديد كه مطالبي در اختيار داريد كه ممكن است براي ديگران مفيد يا جالب باشد ميتوانيد شروع كنيد به نوشتن وبلاگ(لازم نيست مطلب شما حتما نوشته باشد بسياري از عكاسان . گرافيستها و ... هم وبلاگهاي بسيار پرطرفداري دارند)

 

برای وبلاگ نویسی از كجا بايد شروع كرد؟

اگر ملزومات گفته شده برای وبلاگ نویسی را داريد و نيز فكر ميكنيد كه ديگر موقع آن است كه به جمع وبلاگنويسان بپيونديد ميتوانيد همين الان به يكي از سايت هاي ارايه دهنده سرويس وبلاگ مراجعه كرده و وبلاگ خود را ايجاد كنيد به اين صورت كه ابتدا در اين سايت ها ثبت نام نمود و نام كاربري و آدرس وبلاگ خود را دريافت كنيد براي فارسي زبانان سرويسهاي زيادي وجود دارند كه به ارائه رايگان وبلاگ اقدام ميكنند كه هركدام نقاط ضعف و قوتي دارند در پايين چند مورد از اين سايتها را معرفي ميكنم.

 

-پرشين بلاگ persisnblog.ir : اين سايت اولين سايت وبلاگ دهنده در ايران است كه كاملا به زبان فارسي است و امكانات بسيار خوبي دارد.

 

-بلاگفا blogfa.com :يكي از پر طرفدارترين سرويسهاي وبلاگ ايراني به زبان تمام فارسي است.

 

-بلاگر blogger.com : قديميترين سرويس وبلاگ در جهان ميباشد كه كاملا به زبان انگليسي است.

بلاگ اسكاي blogsky.com : يك سرويس ايراني وبلاگ كه خدمات خود را به فارسي ارايه ميدهد و از سرعت و کیفیت خوبی برخوردار است.

 

و سريسهاي زیاد ديگري مانند : ايران بلاگ به نشانيiranblog.com  ---  آفتاب بلاگ به نشانيpib.ir  --- پارسي بلاگ به نشانيparsiblog.com

منبع:blog-fa.com

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

    سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------