طرز تهیه سمنو به سبک حرفه ای هامواد لازم برای سمنو,طرز تهيه سمنو

طرزتهیه سمنو

 

روش تهیه سمنو

سمنو، یکی از میان وعده های مقوی است که بیشتر نزدیک عید نوروز پخته می شود. در قدیم سمنو را به عنوان نذری می پختند اما امروزه خیلی افراد آن را به صورت کم می پزند و میل می کنند. مواد سمنو شامل: جوانه ی گندم، آرد و آب و مقداری مغزیجات با پوست است.

سمنو از چه چیزی و چگونه تهیه میشود؟

سمنو، یک میان وعده ی مقوی، لذیذ و خوشمزه ای است که از جوانه گندم و آرد گندم، درست می شود. درست است که همه در ایران سمنو را می شناسند و حداقل برای یک بار آن را چشیده اند، ولی احتمالا نمی دانید که سمنو در کرمان، جایگاه به خصوصی دارد و پخت آن، طی مراسم خاصی انجام می شود.

 

خواص سمنو برای بدن بیشمار است، خوراکی لذیذی که از خوش رنگ‌ و‌ لعابترین سین‌ های هفت‌ سین است.  جایگاه سمنو در سفره های هفت سین، نشان دهنده ی قدمت زیاد آن است. سمنو، در پایان سال و اوایل بهار، طرفداران بیشتری دارد و دیگ های سمنو، بیشتر از همیشه بر پا می شوند. پختن سمنوی مرغوب، یعنی یک شب تا صبح، پای دیگ بیدار ماندن و به هم زدن عصاره جوانه گندم و آرد گندم در دیگ مسی. پس هنگام سفر به کرمان، چشیدن آن را از دست ندهید.

 

طرز تهیه سمنو,طرزتهیه سمنو

طرز تهیه سمنو خانگی

 

طرز تهیه سمنو کرمانی :

مردم کرمان برای پخت سمنو ابتدا آرد سهن درست می کنند. این آرد باید از قبل تهیه شود به طوری که مقداری گندم در ظرفی خیس کرده و با یک پارچه ای تمیز روی آن ها را می پوشانند و هر روز به آنها آب می دهند تا جوانه بزنند وقتی که گندم جوانه زد آنها را خشک و سپس به وسیله آسیاب دستی آسیاب کرده و تبدیل به آرد سهن می شود.

 

آنها معتقدند در زمان پخت سمنو و همچنین سهن نباید کسی که لباس کثیف یا بدن آلوده دارد به آنها نگاه کند، چون سمنو تلخ شده و از بین می رود.

 

در شهداد باید سمنو تا 3 اذان روی اجاق باشد و دائم آن را هم بزنند، اصلا به سمنو شکر اضافه نمی کنند آنقدر سمنو را هم می زنند تا خودش شیرین می شود.

 

یکی دیگر از کارهایی که مردم این منطقه در هنگام پخت سمنو انجام می‌دهند دعا و مناجات در حق خود و دیگران است.

 

بعد از آماده شدن، بادام خام را پوست به آن اضافه می کنند. پس از خوردن بادام ها را تا سال دیگر نزد خود نگهداری می کنند زیرا معتقدند برکت زندگی است.

 

هنگامی که سمنوها آماده شد آنها را بین همسایگان و نیازمندان نیز توزیع می کنند، آنها سمنو را نماد شیرینی زندگی می دانند و به این دلیل بر سر سفره‌ هفت سین خود قرار می دهند.

 

طرز تهیه سمنو :

 

مواد لازم سمنو,مواد سمنو

طرز تهيه سمنو

 

مواد لازم برای سمنو :

 گندم با پوست  1 کیلوگرم
 آرد گندم 4 کیلوگرم
 آب  به مقدار لازم
 آجیل (شامل فندق ، بادام و پسته با پوست و خام)  300 گرم
مغز آجیل (شامل فندق و پسته)  300 گرم 

 

روش آماده سازی سمنو :

گندم یکی از اصلی ترین مواد لازم سمنو است که باید از مرغوب ترین آن استفاده شود. ابتدا گندم را به دقت تمیز كنید و با آب سرد بشویید. گندم هایی که روی آب آمدند را حتما دور بریزید زیرا آن ها سبز نمی شوند و سبب خراب شدن سمنو می شود. سپس روی گندم ها آب بریزید و اجازه بدهید به مدت 2-3 روز داخل آب بمانند، در طی این مدت چندین دفعه آب آن را عوض كنید تا گندم ها کمی جوانه بزنند. سپس آنها را در آبکش بریزید و روی آن ها آب تمیز و خنک بریزید و صبر كنید تا آب آن كاملاً برود.

 

دستمال تمیز و آب ندیده كه نازك باشد (چلوار آب ندیده) را كاملاً خیس كنید.

 

گندم ها را در پارچه بریزید و پارچه را در ظرفی قرار بدهید روزی یكی دو بار كمی آب روی پارچه بپاشید دقت كنید كه آب زیادی، زیر ظرف گندم نماند و فقط گندم و پارچه مرطوب باشد چون باعث ترش شدن گندم و همچنین سمنوی شما می شود.

 

زمانی که ریشه های گندم پیدا شدند آنها را در ظرفی پهن كنید و با پارچه ای نمدار روی آن ها را کاملا بپوشانید. تا ساقه ی گندم ها ساقه پیدا شوند زمانی که ساقه سفید گندم جوانه زد قبل از آنكه ساقه شكسته شود و سبزی ساقه نمایان شود آن را برای سمنو آماده كنید. اگر سبزی آن نمایان شد آن ها را استفاده نکنید زیرا سبب تلخ شدن سمنو می شود.

 

برای اینکه ساقه ی سفید بلند شوند و قسمت سبزی آن نمایان نشود آن ها را مکانی کاملا تاریک قرار بدهید. سپس گندم های جوانه زده را با از هم باز کنید، دقت کنید بین آن ها خرابی و یا آثاری از کپک وجود نداشته باشد. سپس آن ها را 2 بار با چرخ گوشت چرخ كنید بعد 12 تا 16 لیوان آب ولرم روی آنها بریزید و آن را در صافی بریزید آب و مقداری از شیره گندم از صافی رد می شود بقیه گندم های باقیمانده در صافی را كاملاً فشار دهید تا شیره آن خارج شود.

 

تقاله‌ ها را در 4 لیوان آب بریزید و باز صاف كنید آرد را در ظرف مناسبی كه گنجایش داشته باشد بریزید .سپس به شیره مقداری آب اضافه كنید كه آردها را بتوانید كاملاً در آن حل كنید و مایع رقیق باشد.

 

ظرف را روی حرارت بگذارید و مرتب هم بزنید تا بجوش بیاید و غلیظ شود. باید دقت كنید كه ته نگیرد و گلوله نشود هم زدن را آنقدر ادامه بدهید تا آب آن به كل تمام شود و به شكل حلوا درآید و مانند حلوا طلایی رنگ شود.

 

زمانی که نزدیک به سفت شدن شد، آجیل های با پوست را بشویید و داخل آن بریزید و هم بزنید زمانی که کاملا سفت شد، در آن دمی قرار بدهید و شعله ی زیر آن را بسیار کم کنید و شعله پخش کن قرار بدهید. تا با حرارت ملایم دم بکشد و جا افتاده شود. حدود 1-2 ساعت طول می کشد. سپس آن را در ظرف مورد نظر بکشید و با مغزها روی سمنو را تزیین کنید.

 

سمنو,سمنو طرز تهیه

سمنو طرز تهیه ی بسیار دشوار و زمان بری دارد

 

نکاتی برای تهیه ی سمنو :

برای پخت سمنو به میزان زیاد و یا نذری زمان زیادی می برد تا غلیظ شود و مدت زمان دم گذاشتن آن بیشتر است.

 

 برای تهیه ی سمنو حتما باید از گندم های مرغوب و تپل تر که جوانه بزنند استفاده کنید اگر گندم نازک باشد و جوانه نزند باعث بد مزه شدن سمنو می شود. 

 

سخن پایانی

نگهداری سمنو به مدت طولانی در فریزر ممکن است. در واقع شیوه نگهداری از سمنو برای جلوگیری از کپک کردن و خراب شدن مهم است. اگر به هر دلیلی مزه سمنو تغییر کرد و مزه ترشیدگی داد آن را دور بریزید.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------