درمان سنگ صفرا با گیاهان داروییدرمان سنگ صفرا با گیاهان دارویی, درمان سنگ صفرا, میوه و سبزی درمان سنگ صفرا

احساس درد در سمت راست بدن از بارزترین نشانه های وجود سنگ صفرا است

 

طب سنتی چه راهکاری برای "سنگ کیسه صفرا" و تسکین درد آن دارد؟ 

سنگ صفرا عارضه ای دردناک است که به موجب عدم وجود تعدیل در میان مواد شیمایی در کیسه ی صفرا به وجود می آید. روش های متعددی نظیر مصرف دارو، جراحی و مصرف گیاهان دارویی در خصوص درمان کیسه صفرا وجود دارند. از سری گیاهان دارویی موثر در راستای درمان سنگ صفرا می توان به قاصدک، روغن کرچک، چای سبز، خار مریم و... اشاره کرد. 

عارضه ی چیست؟

کیسه صفرا یک کیسه ی کوچک واقع در سمت راست بدن است که در زیر کبد قرار دارد. در کیسه ی صفرا مواد شیمیایی وجود دارند. در اثر تعدیل نامناسب در میان مواد شیمیایی، اعم از کربنات کلسیم، کلسترول و بیلیروبینیت کلسیم زمینه ی تبدیل مواد به سنگ ریزه ی کوچک و سنگ بزرگ فراهم می شود. 

 

عارضه ی سنگ در کیسه صفرا، حاکی از وجود سنگ یا توده هایی در داخل کیسه صفرا دارد که در مجرای صفراوی تولید می شوند. 

اضافه وزن نقش چشمگیری در تشکیل سنگ کیسه صفرا ایفا می کند. به استناد از سخنان کارشناسان، یکی از روش های جلوگیری کننده از شکل گیری سنگ در کیسه صفرا مصرف مواد غذایی دارای فیبر خوراکی و پیروی از رژیم کم چرب است. 

 

سنگ کیسه صفرا در دو نوع مختلف رنگدانه ای و کلسترولی رایج است. سنگ رنگدانه ای زمانی به وجود می آید که در دو مجرای صفرا بیلیروبین بیش تر از حد مجاز وجود داشته باشد. این نوع سنگ رواج گسترده ای در میان افراد مبتلا به عفونت مجرای صفراوی، اختلالات خونی به ویژه کم خونی سلول های داسی شکل، بیماری های کبدی دارند. 

شایع ترین و اصلی ترین نوع سنگ صفرا، سنگ های کلسترولی هستند. احتمال می رود سنگ های کلسترولی به موجب وجود کلسترول بالا در صفرا به وجود آیند.

 

درمان سنگ صفرا با دارو گیاهی, درمان سنگ صفرا در طب سنتی, نشانه های وجود سنگ صفرا

یکی از روش های طب سنتی درمان سنگ صفرا با گیاهان داروئی است

 

نشانه های سنگ کیسه صفرا

در اکثر مواقع سنگ کیسه صفرا عاری از علامت است. با این وجود در مواردی احتمال می رود سنگ صفرا سبب به وجود آمدن التهاب یا کولسیستیت در صفرا شود. 

ابتدایی ترین نشانه از وجود سنگ صفرا، احساس درد در سمت راست بدن، در قسمت زیرین دنده است. علاوه بر این، احساس درد در مواردی میان استخوان شانه یا در شانه ی راست رخ می دهد. 

 

از سری نشانه های سنگ صفرا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• حالت تهوع

• بی قراری

• تعریق بیش از حد

• استفراغ

• احساس درد در شانه ی سمت راست

• احساس درد در میان استخوان های شانه 

• درد ناگهانی و تشدید درد در مرکز شکم

 

درمان سنگ صفرا به وسیله ی گیاهان دارویی

روش های مختلفی در خصوص درمان سنگ صفرا اعم از مصرف دارو و جراحی وجود دارند. یکی از روش های درمانی به وسیله ی طب سنتی، با مصرف گیاهان دارویی صورت می گیرد. در اکثر مواقع درمانگران طب سنتی توصیه می کنند در خصوص نابودی و دفع سنگ از کیسه صفرا افراد به مصرف آب و برخی گیاهان دارویی روی بیاورند. 

 

محلول سرکه سیب به همراه روغن زیتون

رایج ترین روش درمان کیسه صفرا در طب سنتی، پاکسازی است. نوعی محلول در خصوص پاکسازی کیسه صفرا وجود دارد که متشکل از ترکیب آب یا سرکه سیب و روغن زیتون است. 

آب سیب با کاهش حجم سنگ های صفراوی، سبب تسریع روند دفع می گردد. پاک سازی به وسیله ی سرکه سیب نیازمند شش روز مصرف متوالی، به صورت مصرف چهار لیوان آب سیب به صورت روزانه است. 

 

توجه داشته باشید که در روز ششم پس از ساعت 6 بعد از ظهر، از مصرف مواد غذایی پرهیز نمایید و تنها یک لیوان آب گرم دارای یک قاشق غذاخوری نمک اپسوم را میل نمایید. 

سپس پس از چند ساعت مجددا در راستای نوشیدن محلول آب نمک اقدام کنید. حدود دو ساعت بعد، نوشیدنی ترکیبی از روغن زیتون و آب لیمو را نوش جان کنید و به سمت راست دراز بکشید. 

 

در طی این روند حرکت روده آغاز می گردد و با گذر چند ساعت، سنگ های صفراوی خارج می شوند. مصرف محلول آب سیب برای افراد مبتلا به زخم معده، دیابت و هیپوگلیسمی محدودیت دارد. 

 

نشانه های وجود سنگ صفرا, سنگ صفرا, گیاهان دارویی برای درمان سنگ صفرا

آب سیب با کاهش حجم سنگ های صفراوی موجب درمان سنگ صفرا می شود

 

قاصدک

قاصدک نوعی گیاه دارویی مفید برای سلامت انسان است. این گیاه با خاصیت ملینی سبب افزایش حرکات روده می گردد و روند دفع ادرار را تسریع می بخشد. 

قاصدک در راستای درمان نفخ روده، دفع سنگ صفرا، اگزما، کوفتگی عضلانی، کاهش اشتها و درد مفاصل مورد استفاده قرار می گیرد. 

 

کبد نقش چشمگیری در تولید صفرایی دارد که به آنزیم های موجود در بدن در خصوص تبدیل چربی به اسید های چربی کمک می کند. لذا نقش تعیین کننده ای در فیلتر سازی و سم زدایی خون دارد. 

قاصدک دارای ویتامین و مواد مغذی متعددی است که سبب پاکسازی کبد و کاهش اختلالات موجود در صفرا می گردد. در واقع قاصدک با حفظ جریان مناسب کیسه صفرا سبب بهبود عملکرد سیستم گوارش می شود. 

 

قاصدک نوعی ماده ی طبیعی ادرار آور به شمار می رود که با تحریک تولید ادرار، مجاری ادرار را شست و شو می دهد. این مواد که با عنوان دیورتیک شناخته می شوند با رفع انسداد مجاری ادرار مانع شکل گیری سنگ در کلیه و کیسه صفرا می شوند. 

علاوه بر این، به منظور جلوگیری از شدت یافتن سنگ صفرا می توان از تنتور قاصدک بهره گرفت. تنتور به وسیله ی تغلیظ قاصدک به دست می آید.

 

روغن کرچک

روغن کرچک نوعی روغن گیاهی زرد کم رنگ است که دارای 90 درصد اسید چرب ریکنولئیک و تری گلیسیرید می باشد. استفاده از روغن کرچک به صورت موضعی سبب افزایش توانایی خاصیت ضد التهابی در داخل بدن می گردد. 

 

شما می توانید به منظور درمان سنگ صفرا، یک تکه پارچه را به روغن کرچک آغشته کنید. سپس برای مدتی پارچه را در ناحیه ی صفرا قرار دهید.

پس از برداشتن پارچه، محل کیسه صفرا را به وسیله ی یک پارچه ی داغ ماساژ دهید. 

 

خار مریم

خار مریم در طی سالیان متمادی در خصوص سم زدایی کبد مورد استفاده قرار می گیرد. گیاه دارویی خار مریم دارای خاصیت پاک سازی بدن است. این گیاه با تمیز کردن بدن از متابولیک سبب بهبود عملکرد کیسه صفرا، کلیه و کاهش حجم سنگ صفرا می گردد. 

 

چای سبز

چای سبز عملکرد مثبتی در خصوص از بین رفتن رادیکال های آزاد موجود در کبد دارد. این چای طبیعی و گیاهی میزان کلسترول خون موجود در بدن را در حد متعادل نگه می دارد و با افزایش کلسترول خوب سبب جلوگیری از سکته ی قلبی، کاهش حجم سنگ کیسه صفرا و مانع بروز بیماری های کبدی به ویژه سرطان کبد می گردد. 

 

تهیه ی چای سبز نیازمند رعایت اصولی است که در صورت عدم توجه سبب بروز طعم تلخ در چای و از دست رفتن بخش گسترده ای از خاصیت چای می گردد. برای تهیه ی دم نوش چای سبز ابتدا یک کتری آب را در معرض حرارت مستقیم قرار دهید تا به نقطه ی جوش برسد. سپس حدود پنج دقیقه زیر کتری را خاموش کنید تا دمای آب کاهش پیدا کند. 

 

در صورتی که قصد دارید به اندازه ی دو فنجان دم نوش درست کنید، یک قاشق غذا خوری چای سبز را داخل قوری بریزید و با اضافه کردن مقداری آب، قوری را به صورت غیر مستقیم در معرض شعله ی گاز قرار دهید. چای سبز برای دم کشیدن به 5 الی 8 دقیقه زمان نیاز دارد. 

 

 نشانه های وجود سنگ صفرا, سنگ صفرا, گیاهان دارویی برای درمان سنگ صفرا

چای سبز یکی از گیاهان داروئی برای درمان سنگ صفرا است

 

در ادامه برخی از گیاهان دارویی مفید در درمان سنگ صفرا را نام می بریم:

• آب گلابی

• برگ نعناع

• تربچه

• چغندر قند

• قهوه

• ذغال اخته

• گل نسترن

• آب لیمو 

• شیره خار خشک

• زرد چوبه

• کنگر فرنگی

 

درمان سنگ صفرا با گیاهان دارویی, درمان سنگ صفرا, میوه و سبزی درمان سنگ صفرا

در طول درمان سنگ صفرا با گیاهان دارویی از مصرف کنگر فرنگی پرهیز کنید

 

پرهیزات غذایی در راستای درمان سنگ صفرا به وسیله ی گیاهان دارویی

به طور کلی در راستای درمان سنگ صفرا مصرف مواد غذایی آلرژی زا اعم از لبنیات، ذرت، سویا، گندم، تخم مرغ، مواد غذایی شیمیایی و دارای نگهدارنده محدودیت دارد.

از سری پرهیزات غذایی که در دوره ی تکمیل روند درمان سنگ صفرا محدودیت دارند، می توان به موارد ذیل اشاره کرد: 

• آرد سفید

• شکر

• پاستا و ماکارونی

• بیسکوییت

• سیب زمینی سرخ شده

• دونات

• مصرف دخانیات اعم از الکل و تنباکو

 

گردآوری : بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------