عوامل ایجاد میخچه و درمان آندرمان میخچه کف پا,جراحی میخچه,درمان گیاهی میخچه

شايع ترين عامل ايجاد ميخچه استفاده از کفش نامناسب است

 

ميخچه و پينه ي پا داراي بر جستگي ها، توده هاي باقي مانده از سلول هاي مرده اي هستند که حاصل اصطکاک و بر خورد بين پاها و کفش و حتي بين استخوان هاي مجاور پا مي باشد.

عوامل ایجاد میخچه پا مختلف هستند اما شايع ترين عامل ايجاد ميخچه استفاده از کفش نامناسب است.(کفش هاي تنک، نک تيز،پاشنه بلند و  پلاستیکی )


عوامل ایجاد میخچه پا در کودکان
میخچه پااز عوامل ديگر بروز ميخچه اشکال استخوان بندي خود فرد است که باعث به وجود آمدن ميخچه مي شود. همچنين رعايت نکردن بهداشت پا و استفاده از جوراب نامناسب(جوراب پلاستیکی) باعث ايجاد ميخجه در پا مي شود.


دکتر باريک بين متخصص پوست و مو مي گويد: پوست اولين بافت در جسم است که وظيفه دفاع بدن را عليه عوامل خارجي گوناگون به عهده دارد. يکي از عواملي که مي تواند صدمات جدي به بدن وارد کند ضربه و فشار مستمر و طولاني به پوست است. افرادي که به دليل شغل، تفريح و ورزش مستمر به کف پاي خود فشار وارد مي آورند خصوصاً آنها که کمي انحراف در کف پا دارند دچار مشکل مي شوند زيرا فشار تنها بر قسمتي از پا وارد مي شود، در نتيجه پوست در آن قسمت با ضخيم شدن و افزايش قطر سعي در مبارزه با اين فشارها دارد. به پديده ضخيم شدن پوست در يک ناحيه “پينه” مي گويد. مانند پينه دست کارگران که به علت کار مداوم و سنگين با دست ها دچار اين عارضه مي شوند.


 درمان خانگی میخچه پا در کودکان
۱- پوشيدن کفش در اندازه مناسب،کفش بايد طوري باشد که عرض جلوي کفش مناسب باشد تا به انگشتان پا فشار وارد نکند.به دنبال مواد طبيعي نظير چرم باشيد و از کفش هاي بنددار استفاده کنيد.در ضمن پوشيدن کفش بزرگ به اندازه کفش تنگ مضر است.


۲- استفاده از سرکه سفيد،مقداري از سرکه سفيد را بر روي پنبه اي بريزيد به طوري که پنبه نم دار شود بعد پنبه آغشته به سرکه را با يک باند پارچه اي بر روي قسمتي که ميخچه بوجود آمده است ببنديد به گونه اي که پنبه ي سرکه اي به طور کامل سطح ميخچه را بپوشاند. پنبه به مدت ۳ تا ۴ ساعت بر روي ميخچه باشد و بعد پنبه را برداريد تا ميخچه به مدت ۳۰دقيقه هوا بخورد.دوباره اين کار را با پنبه اي ديگر که آغشته به سرکه سفيد است به مدت ۳تا۴ ساعت انجام  دهيد.اين کار را به مدت دو هفته و روزي دو بار انجام دهيد در آخر هفته دوم شاهد خشک شدن و از بين رفتن ميخچه مي شويد.


۳- يکي ديگر از مؤثرترين راه هاي درمان ميخچه استفاده از آبليموي ترش و ميخک است.براي اين کار کافي است دو عدد گل ميخک را درون نصف استکان آبليموي ترش تازه قرار دهيد و اجازه دهيد اين مخلوط به مدت يک ساعت در اين شرايط بماند تا خواص ميخک وارد آبليمو شود .سپس آبليمو را از صافي عبور دهيد تا گلبرگ هاي گل ميخک جدا شود. پنبه اي را به اين ترکيب آغشته کنيد و بر روي ميخچه قرار دهيد.تکرار اين کار در روز هر چه بيشتر باشد بهتر است .در صورتي که روزي سه تا چهار بار اين کار را تکرار کنيد پس از ده روز ميخچه پا خشک ميشود و کم کم از بين ميرود. 

درمان میخچه کف پا,جراحی میخچه,درمان گیاهی میخچه

عوامل ایجاد میخچه پا مختلف هستند

 
۴- براي درمان ميخچه مي توان پا را به مدت ده تا پانزده دقيقه در آب گرم قرار داد و سپس به آرامي سنگ پا بر روي قسمت نرم شده ميخچه بماليد.


۵- يک قطعه ليمو را به مدت يک شب روي ميخچه قرار دهيد و صبح قسمت مورد نظر را با ماده ضدعفوني کننده شستشو دهيد.


۶- کمي بلغور جو را به مدت ۵ دقيقه بجوشانيد و پس از صاف کردن پاي خود را در آن قرار دهيد.


۷- پنبه آغشته به چاي بابونه پررنگ را روي ميخچه قرار دهيد و يک شب تمام بگذاريد بماند.


۸- ميتوان سير را له کرد ودرشب هنگام خواب بر روي ميخچه قرار داد اين کار در درمان ميخچه پا خيلي مؤثر است .


۹- ميخچه را يک شب تمام با پوست تازه آناناس ببنديد. تکرار اين عمل موثر است.


۱۰- قطعه‌اي پياز را روي ميخچه ببنديد و بگذاريد تمام شب بماند.


۱۱- در صورتي که ميخچه پا عفونت کرده باشد بايد به پزشک مراجعه کرد.مي توان به وسيله پزشک متخصص ميخچه پا را با جراحي برداشت.


نبايدهايي در رابطه با ميخچه پا
اولين و مهم ترين نکته اى که متخصصان مى گويند اين است که با جراحى شوخى نکنيد. در مقابل وسوسه ي کندن ميخچه و پينه ها با تيغ ريش تراشى، قيچى و ديگر وسايل تيز، تسليم نشويد.


دست کارى پينه و ميخچه در حمام بسيار خطرناک است. اين کار مى تواند به عفونت منجر شود.

منبع: 1sokhan.irداروخانه گیاهی بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------