خانم ها از چه سنی باید چکاپ پزشکی شوند؟آزمایش پوکی استخوان,تست قند خون

هر زنی با رسیدن به 18 سالگی، باید حداقل هر 2 سال یک بار فشار خون خود را چک کند

  

باید در زمان های مشخص برای انجام آزمایش های پزشکی اقدام کنید. آزمایش های پزشکی مخصوص سنین بالا نیستند و باید از همان جوانی به فکر پایش سلامتی خود باشید. متاسفانه بیشتر ما تا وقتی به مشکلی برنخوریم، اقدامی نمی کنیم و اصولا پیشگیری خیلی جدی گرفته نمی شود. چک آپ های پزشکی منظم، در تمام گروه های سنی، به شما کمک می کند زودتر از مشکلات جسمی خود اطلاع پیدا کرده و در نتیجه بهتر با آن ها مقابله کنید.


زمان مناسب برای انجام هر آزمایشی هر چند وقت یکبار است؟ بیشتر ما در این باره اطلاع درستی نداریم. بهتر است بدانید انجام بیش از حد برخی آزمایش ها مثل فشار خون می تواند باعث تشخیص اشتباه هم بشود. بنابراین تصمیم گرفتیم آزمون های پزشکی زنان و زمان بندی انجام مرتب آن ها را با شما در میان بگذاریم، با ما همراه باشید.چکاپ پزشکی

1) پایش
فشار خون
– هر زنی با رسیدن به 18 سالگی، باید حداقل هر 2 سال یک بار فشار خون خود را چک کند. روند انجام این آزمایش چندان پیچیده نیست و می توانید در درمانگاه های عمومی هم این کار را انجام دهید اما همین سادگی باعث می شود معمولا به دست فراموشی سپرده شود. فشارخون ایده آل برای بانوان باید زیر 120/80 میلی متر جیوه یا همان 12 روی 8 باشد.

2) آزمایش کلسترول خون
– زنان باید پس از رسیدن به 20 سالگی، هر پنج سال یک بار اقدام به آزمایش سطح کلسترول خون خود کنند. انجام منظم این آزمایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را به صورت قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. برای این کار کافی است به پزشک معالج خود مراجعه کرده و درخواست یک آزمایش کلسترول خون کنید. با ورود فناوری های جدید این آزمایش بسیار راحت تر شده و حتی ممکن است در صورت وجود تجهیزات جدید تنها چند دقیقه زمان ببرد. در صورتی که میزان کلسترول خون شما بیشتر از حد مجاز باشد، باید با مشاوره پزشک معالج خود، تغییرات لازم را در سبک زندگی خود ایجاد کنید.

3) پاپ اسمیر و آزمون لگن
یکی از چیزهایی که بانوان باید جدی بگیرند، انجام منظم آزمون های پزشکی مرتبط با سیستم تناسلی و ناحیه لگن است. با رسیدن به سن 21 سالگی، باید هر 2 سال یک بار به متخصص زنان مراجعه و هرگونه مورد مشکوک در سیستم تناسلی را پایش کنند. تا چندی پیش زمان پیشنهادی برای این آزمون هر سال یک بار بود اما با توجه به نتایج تحقیقات انجام شده، اعلام شد پایش سالیانه تاثیر چندانی بر دقت تشخیص مشکلاتی مانند سرطان دهانه رحم ندارد. زنان بالاتر از 30 سال که در 3 آزمون پاپ اسمیر آخر خود مشکلی نداشته اند می توانند فاصله بین چک آپ ها را به 3 سال برسانند.

ماموگرافی کنترل کلسترول خون کنترل قند خون کنترل فشار خون کنترل چربی خون سنجش تراکم استخوان سرطان سینه چک آپ سالیانه چک آپ پاپ اسمیر ماموگرافی کنترل کلسترول خون کنترل قند خون کنترل فشار خون کنترل چربی خون سنجش تراکم استخوان سرطان سینه چک آپ سالیانه چک آپ پاپ اسمیر ماموگرافی کنترل کلسترول خون کنترل قند خون کنترل فشار خون کنترل چربی خون سنجش تراکم استخوان سرطان سینه چک آپ سالیانه چک آپ پاپ اسمیر

4) ماموگرافی و آزمایش سرطان سینه
– زنان از شروع 20 سالگی تا 40 سالگی باید حداقل هر سه سال یک بار اقدام به آزمایش کلینیکی سرطان سینه کنند. به نظر بیشتر متخصصان پس از سن 40 سالگی، زمان انجام این آزمایش باید هر ساله باشد. این آزمایش توسط دکتر معالج شما و به صورت دستی برای لمس و مشخص کردن هرگونه غده یا برآمدگی غیر عادی انجام می شود. آزمایش ماموگرافی برای تشخیص سرطان سینه است و در آن با استفاده از اشعه X اقدام به عکس برداری از سینه برای مشاهده هر گونه مورد غیرعادی می شود. آزمایش ماموگرافی با رسیدن به 40 سالگی باید هر یک یا دو سال یک بار انجام شود. سرطان سینه یکی از جدی ترین مشکلات سلامتی زنان محسوب می شود که پایش زود هنگام آن می تواند در پیشگیری و درمان مناسب، بسیار موثر باشد، پس آن را از جوانی جدی بگیرید.

 آزمایش پوکی استخوان,تست قند خون

هر زنی باید، با انجام آزمایش چگالی استخوانی ابتلای خود به پوکی استخوان را کنترل کند

 
5) آزمایش پوکی استخوان
– هر زنی باید با رسیدن به سن 65 سالگی، با انجام آزمایش چگالی استخوانی ابتلای خود به پوکی استخوان را کنترل کند. بهتر است زنانی که بیش از دیگران در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند یعنی کسانی که بدن باریک و قلمی دارند یا دارای سابقه شکستگی و ترک خوردگی استخوان هستند، از سنین پایین تر اقدام به انجام منظم این آزمایش کنند. برای انجام این آزمایش از اشعه X استفاده می کنند و از استخوان های به خصوصی در بدن شما تصویربرداری می شود. زمان بندی مشخصی برای انجام این آزمایش وجود ندارد و بسته به شخص، شرایط فیزیکی و سبک زندگی هرکسی متفاوت است اما بهتر است برای اطلاع بیشتر در این باره با پزشک معالج خود مشورت کنید.

6) تست قند خون
– زنان 45 ساله و بالاتر باید هر سه سال یک بار اقدام به آزمایش سطح قند خون خود کنند تا از نظر ابتلا به دیابت یا قرار داشتن در آستانه آن آگاه شوند. این آزمایش برای سنین پایین تر آن قدر واجب نیست و تنها در صورتی که علایم بیماری دیابت مشاهده شود یا عوامل خطرسازی مثل اضافه وزن یا مصرف دخانیات شامل شما شوند، باید اقدام به گرفتن آزمایش قند بکنید. میزان قند خون مجاز برای هر کس، نسبت به شرایط فیزیک بدنی، سبک زندگی و سن، متفاوت است. حتما به صورت منظم اقدام به آزمایش سطح قند خون خود کنید تا بتوانید پیش از شدت گرفتن بیماری قند، بهتر با آن مقابله کنید.

7) پایش سرطان روده بزرگ
– آزمایش کنترل علایم سرطان روده بزرگ برای زنان، از سن 50 سالگی شروع می شود. بسته به نوع آزمایش، ممکن است در مطب پزشک معالج یا در بیمارستان آن را انجام دهید. این آزمایش ها شامل بررسی قسمت ابتدایی و کل روده می شود که به ترتیب «سیگموئیدوسکوپی» و «آندوسکوپی» نام دارد. در صورتی که مشکل خاصی وجود نداشته باشد، باید «سیگموئیدوسکوپی» را هر پنج سال و «آندوسکوپی» را هر ده سال یک بار تکرار کنید، البته باید در این باره با پزشک معالج خود مشورت کنید. در صورتی که فاکتورهای خطرساز این نوع سرطان در زندگی شما وجود داشته باشد، بهتر است در زمان های کوتاه تری اقدام به معاینه کنید.

8) ضریب توده بدنی یا BMI
– یکی از آزمایش هایی که در با وجود سادگی، خیلی جدی گرفته نمی شود، معاینه دقیق قد و وزن و محاسبه ضریب توده بدنی یا BMI فرد به صورت سالیانه است. البته این معاینه ها در چک آپ سالیانه شما وجود دارند و پزشک معالج شما در روتین سالیانه خود حتما اقدام به بررسی این موارد می کند. ضریب توده بدنی، یک مقیاس علمی برای سنجش میزان اضافه یا کمبود وزن است که به سادگی محاسبه می شود و حتی در بسیاری از اپلیکیشن های سلامتی هم می توانید آن را بدست آورید.

9) سری به دندانپزشک بزنید
– بهداشت دهان و دندان متاسفانه یکی از نقاط ضعف ما ایرانی ها است. بیشتر ما به صورت مستمر وضعیت دندان ها و دهان خود را با یک دندانپزشک چک نمی کنیم و معمولا وقتی به یاد آن ها می افتیم که از دندان درد چند شب نخوابیده باشیم. تمامی بزرگسالان باید هر 6 ماه یک بار اقدام به چک آپ وضعیت بهداشت دهان و دندان خود کنند و این موضوع به مسواک زدن مرتب یا نبود درد ربطی ندارد. این چک آ پ ها معمولا شامل معاینه چشمی و گاهی عکسبرداری با اشعه X برای سنجش میزان سلامت دندان ها و لثه می شوند. انجام منظم این چک آپ ها از این جهت اهمیت دارد که می توانند به تشخیص زود هنگام پوسیدگی و سایر مشکلات کمک کنند.
 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------