چطور با کولیت زخمی کنار بیاییم؟راه تشخیص کولیت زخمی روده چیست, جدیدترین درمان کولیت زخمی

بیشتر بیماران مبتلا به کولیت اولسراتیو می توانند زندگی نسبتاً عادی داشته باشند

 

همه چیز درباره کولیت اولسراتیو یا کولیت زخمی

کولیت اولسراتیو (UC) یک بیماری التهابی روده است . باعث تحریک ،  التهاب و زخم در روده بزرگ شما می شود. هیچ درمانی وجود ندارد و معمولاً علائم در ادامه زندگی همراه آنها می باشد. اما روشهای درمانی مناسب می تواند به شما در حفظ بیماری کمک کند.

کولیت زخمی چیست؟

کولیت اولسراتیو (UC) یا کولیت زخمی یک بیماری التهابی روده (IBD) است. IBD شامل گروهی از بیماری است که بر دستگاه گوارش تأثیر می گذارد. کولیت زخمی وقتی رخ می دهد که روده بزرگ شما یا مقعد یا هر دو ملتهب می شوند.

 

این التهاب باعث ایجاد زخمهای ریز به نام زخم در آستر روده بزرگ روده شما می شود. معمولاً از راست روده شروع می شود و به سمت بالا گسترش می یابد. این می تواند کل روده بزرگ شما را درگیر کند. التهاب باعث می شود روده شما محتویات آن را با سرعت و مکرر خالی کند. همانطور که سلولهای سطح روده شما می میرند ، زخمها تشکیل می شوند. ممکن است زخم ها باعث خونریزی و ترشح مخاط و چرک شوند.

 

در حالی که این بیماری افراد در هر سنی را درگیر می کند ، بیشتر افراد بین 15 تا 35 سالگی تشخیص داده می شوند. 

 

راه تشخیص کولیت زخمی روده چیست, جدیدترین درمان کولیت زخمی

استرس ممکن است علائم کولیت زخمی را بدتر کند

 

علل کولیت اولسراتیو و عوامل خطر آن

کولیت زخمی هنگامی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما اشتباه کند. به طور معمول ، مانند سرماخوردگی به مهاجمین در بدن شما حمله می کند. اما هنگامی که کولیت زخمی دارید ، سیستم ایمنی بدن فکر می کند مواد غذایی ، باکتری های خوب روده و سلول هایی که به روده بزرگ شما وارد می شوند، مهاجم هستند. گلبول های سفید که معمولاً از شما محافظت می کنند به جای آن به لبه روده بزرگ شما حمله می کنند. آنها باعث  التهاب  و زخم می شوند.

 

پزشکان مطمئن نیستند که چرا مردم به این بیماری دچار می شوند. ژنهای شما ممکن است نقشی داشته باشند. این بیماری بعضی اوقات در خانواده ها رخ می دهد. 

 

راه تشخیص کولیت زخمی روده چیست, جدیدترین درمان کولیت زخمی

 کولیت زخمی وقتی رخ می دهد که روده بزرگ شما یا مقعد یا هر دو ملتهب می شوند

 

زندگی با کولیت زخمی :

بیشتر بیماران مبتلا به کولیت اولسراتیو می توانند زندگی نسبتاً عادی داشته باشند. امید به زندگی ​​مانند سایر افراد است. در حین شعله ور شدن علایم ، این بیماری ممکن است توانایی مطالعه و کار را محدود کند ، اما بندرت به ناتوانی طولانی مدت منجر می شود.

 

در هنگام انتخاب شغل باید این بیماری را در نظر گرفت: کار سنگین جسمی و کار با شیفت نامنظم ممکن است مشکلاتی به وجود آورد. هنگام انتخاب شغل ، ذکر این بیماری مهم است. پزشک تخمین می زند که آیا این بیماری بر توانایی کار تأثیر می گذارد یا خیر. 

 

کسانی که به کولیت زخمی مبتلا شده اند هم می توانند به مسافرت بروند. لباس زیر اضافی و دستمال مرطوب همراه خود داشته باشید. دارو به اندازه کافی، به علاوه یک کپی از نسخه پزشکتان را همراه داشته باشید. برای دانستن اینکه آیا اقدامات دیگری لازم است، با پزشک خود مشورت کنید.

 

از آنجا که داروهایی که بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد ، اثر بخشی آنها را کاهش می دهد ، قبل از شروع دارو باید واکسن مصرف شود. واکسنهای زنده نباید به کسانی که از داروهای بیولوژیکی استفاده می کنند ، داده شود.

 

استرس ممکن است علائم کولیت زخمی را بدتر کند. برای کاهش استرس و مدیریت درد می توان روش های مختلف آرامش را انجام داد. درمان ها و داروهای تجویز شده توسط پزشک باید طبق تجویز، مصرف گردد و نباید سر از خود متوقف شود. 

 

بارداری معمولاً به صورت طبیعی انجام می شود ، اما خوب است که ابتدا درباره پزشکان در مورد چنین برنامه هایی صحبت کنید. التهاب شدید ممکن است بارداری را دشوار کرده و خطر سقط جنین را افزایش دهد.

 

اگر بیماری تحت کنترل باشد، معمولاً مانع از خدمت سربازی نمی شود. اگر این بیماری در مرحله سختی باشد، می توان خدمات نظامی را به تعویق انداخت و یا حتی از آن معاف شد. 

 

غذاها باعث بروز این بیماری نمی شوند، اما برخی غذاها علائم این بیماری را بدتر می کنند.

بیشترین غذاهای مضر عبارتند از: لبنیات، غذاهای چرب و غذاهای حاوی فیبر زیاد. بهتر است یک دفتر داشته باشید و در آن چیزهایی را که می خورید و علائمی که به شما دست می دهد را بنویسید. اگر کاهش وزن شدید رخ داد، بهتر است با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

 

پروبیوتیک ها از رشد باکتری های مضر جلوگیری می کنند و به بهبودی بیماران کولیت زخمی کمک می کنند. پروبیوتیک ها در ماست، شیر، سویا و نوشیدنی های سویا اضافه می شود و همچنین به عنوان مکمل نیز در دسترس می باشد.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------