احساس گلوبوس: علل ایجاد توده در گلو راههای درمانی گلوبوس, درمان گلوبوس

شناسایی و درمان احساس گلوبوس همیشه آسان نیست

احساس گلوبوس، احساس وجود یک توده یا یک جسم خارجی در گلو است. با این حال ، معاینه فیزیکی نشان می دهد که توده ای موجود نیست.

 

احساس گلوبوس چیست؟

احساس گلوبوس احساس داشتن یک "توده" در گلو است. مردم گزارش می دهند که توده ای غیر دردناک اما اغلب آزار دهنده است. درمان احساس گلوبوس اغلب دشوار است ، می تواند مدت زمان طولانی طول بکشد و احتمالاً در آینده عود می کند. بسیاری از افراد با خوردن یا نوشیدن احساس تسکین می کنند.

بقراط اولین موارد شناخته شده از احساس گلوبوس را حدود 2500 سال پیش ثبت کرد. اما در سال 1707 جان پورسل با دقت بیشتری این شرایط را تحت عنوان فشار بر غضروف تیروئید به دلیل انقباض عضلات تسمه گردن توصیف کرد.

 

با این وجود پزشکان گزارش های مربوط به احساس گلوبوس را به دلیل همراه بودن با هیستری اشتباه کردند. احساس گلوبوس به عنوان "globus hystericus" شناخته شد ، زیرا این بیماری اغلب در یائسگی یا سایر عوامل روانشناختی در زنان همراه بود.

تا سال 1968 که احساس گلوبوس دیگر با علائم شخصیت هیستریک در ارتباط نبود و به "گلوبوس حنجره" تغییر نام یافت.

 

شناسایی و درمان احساس گلوبوس همیشه آسان نیست ، زیرا طیف وسیعی از دلایل احتمالی وجود دارد. این موارد شامل استرس و اضطراب است ، بنابراین تشخیص مبتنی بر معاینه بدنی معمولاً غیرممکن است.

 

 راههای درمانی گلوبوس, درمان گلوبوس

احساس گلوبوس احساس داشتن یک "توده" در گلو است

 

چه کسی احساس گلوبوس می کند؟

احساس گلوبوس یک بیماری شایع است. گزارش ها حاکی از آن است که میزان احساس گلوبوس تقریباً 4 درصد از کل مراجعه های جدید به گوش ، بینی و گلو (ENT) را تشکیل می دهد.

این وضعیت در زنان و مردان به طور مساوی وجود دارد. با این حال ، این احتمال وجود دارد که یک زن بیشتر از مردان علائم بیماری را گزارش کند. همچنین افراد میانسال بیشتر از افراد جوان احتمال بروز آن را دارند.

 

 راههای درمانی گلوبوس, درمان گلوبوس

اگر فرد ناهنجاریهای تیروئید داشته باشد، ممکن است علائم احساس گلوبوس را گزارش کند

 

علل توده در گلو :

استرس و اضطراب ممکن است باعث احساس گلوبوس شود.

چندین علت بالقوه احساس گلوبوس وجود دارد. در همه موارد ، علل به درمان لازم کمک می کند. برخی از شایع ترین دلایل عبارتند از:

شرایط التهابی حلق

بیماری ریفلاکس معده به مری

عوامل روانشناختی مانند استرس یا اضطراب

عملکرد اسفنکتر غیر طبیعی مری فوقانی

تومورهای نادر

بیماری تیرویید

قبلاً شیء مستقر شده

 

شرایط التهابی حلق :

شرایط التهابی حلق باعث تحریک و التهاب حلق می شود. برخی از این شرایط عبارتند از:

لوزه

فارنژیت

سینوزیت مزمن با ابریزش از عقب بینی

این شرایط ممکن است باعث افزایش حساسیت در گلو و  احساس گلوبوس شود.

 

بیماری ریفلاکس معده :

بیماری ریفلاکس معده بعضی اوقات می تواند باعث احساس گلوبوس شود. تحقیقات نشان می دهد که تقریباً 23 تا 68 درصد از کل افراد دارای احساس گلوبوس ممکن است آن را به ریفلاکس اسید یا علائم GERD نسبت دهند.

 

 راههای درمانی گلوبوس, درمان گلوبوس

 وقایع استرس زا یا آسیب زای زندگی می تواند باعث ایجاد احساس گلوبوس می شود

 

اضطراب یا استرس :

بین شرایط روانشناختی و احساس گلوبوس ارتباط وجود دارد. برخی از تحقیقات نشان داده اند که پریشانی روانشناختی ، مانند استرس ، افسردگی و اضطراب سلامتی ، با میزان بالاتر احساس گلوبوس همراه است.

همچنین ، برخی از مطالعات نشان می دهد که وقایع استرس زا یا آسیب زای زندگی می تواند باعث ایجاد احساس گلوبوس یا بدتر شدن علائم شود.

 

عملکرد اسفنکتر فوقانی مری فوقانی :

عملکرد اسفنکتر غیر مایع فوقانی مری (UES) هنگامی رخ می دهد که فلپ کنترل جریان هوا از طریق بادگیر به طور عادی کار نکند.

UES ممکن است برخی از موارد احساس گلوبوس را به خود اختصاص دهد. اگر علت اصلی UES باشد ، معمولاً این بیماری با تزریقاتی طراحی می شود که به عملکرد صحیح UES کمک می کند.

 

تومورهای نادر :

به ندرت، احساس گلوبوس می تواند ناشی از تومور در گلو باشد. نمونه ای از سرطان ، متاستاز دهانی و سرطان سلول مرکل است.

 

بیماری تیرویید :

اگر فرد ناهنجاریهای تیروئید داشته باشد ، ممکن است علائم احساس گلوبوس را گزارش کند. این می تواند در افراد مبتلا به ناهنجاری فعال و پس از تیروئیدکتومی رخ دهد ، یعنی زمانی که تیروئید به طور کامل یا جزئی حذف شده است.

ارتباط دقیق بین بیماری تیروئید و احساس گلوبوس مشخص نیست ، اما به نظر می رسد تیروئیدکتومی در برخی موارد به تسکین علائم کمک می کند.

 

قبلاً شیء مستقر شده :

گاهی اوقات ، پس از برداشتن یک جسم از گلو ، ممکن است یک قطعه کوچک باقی بماند. این ممکن است باعث شود که احساس کنید گلو هنوز مسدود است.

مهمتر از همه ، این قطعه ممکن است با گذشت زمان تغییر کند و راههای هوایی را مسدود کند. در این موارد ، برای از بین بردن جسم مسدودکننده باید به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید.

 

عوامل دیگر :

برخی از مطالعات ارتباطی با مشکلات اضافی مفصل یا عضلانی دارند. این مطالعات اغلب جدا شده است، بنابراین تحقیقات بیشتری برای تعیین ارتباط دقیق بین شرایط و احساس گلوبوس مورد نیاز است. 

برخی از عوامل احتمالی دیگر عبارتند از:

اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)

عدم توانایی در تولید بزاق کافی

استئوفیت گردنی یا چرخش استخوان

سندرم ایگل

تنش حنجره و حلق

 

 راههای درمانی گلوبوس, درمان گلوبوس

به ندرت، احساس گلوبوس می تواند ناشی از تومور در گلو باشد

 

درمان:

احساس گلوبوس معمولاً قابل درمان نیست ، بنابراین درمان شامل پرداختن به علت اصلی است.

هیچ درمان خاصی برای تمام موارد احساس گلوبوس وجود ندارد. اگر علت اصلی یک مشکل جسمی مانند GERD باشد ، پس از درمان علت ، احساس یک توده در گلو کاهش می یابد یا از بین می رود.

 

با این حال ، همه روش ها برای همه افراد کار نمی کند و علائم حتی بعد از درمان ممکن است ادامه یابد. پرداختن به عوامل روانشناختی ممکن است به یک فرد مبتلا به احساس گلوبوس کمک کند تا ناراحتی خود را کاهش دهد. گام برداشتن در کاهش اضطراب یا استرس می تواند علائم فرد را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

 

در صورت عدم وجود شرایط جسمی یا انسداد گلو ، پزشک ممکن است درمان شناختی رفتاری (CBT) یا روشهای دیگر را برای کاهش اضطراب توصیه کند.

 

 راههای درمانی گلوبوس, درمان گلوبوس

احساس گلوبوس معمولاً قابل درمان نیست

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید :

ممکن است فرد مبتلا به احساس گلوبوس هرگز نیازی به مراجعه به پزشک نداشته باشد ، زیرا احتمال دارد این بیماری به تنهایی درمان شود.

با این وجود ، در موارد حساسیت به گلوبوس مزمن ، ممکن است فرد بخواهد با یک متخصص صحبت کند تا به شناسایی علت این احساس کمک کند. در این موارد ، ممکن است فرد بتواند علت اصلی را درمان کند و از قسمت های بعدی احساس گلوبوس جلوگیری کند.

 

ضروری است افرادی که اخیراً شیئی در گلو خود داشته اند ، در صورت احساس محدود بودن راه های هوایی ، در صورت نیاز به مراقبت های پزشکی فوری اقدام کنند. در این موارد ، بخش کوچکی از جسم ممکن است هنوز وجود داشته باشد و راههای هوایی را مسدود کند.

  

  

گردآوری:بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------