از پیش دیابت بیشتر بدانیدنشانه های دیابت, کنترل دیابت

بسیاری از افراد دارای پیش دیابت از آپنه خواب نیز رنج می برند

 

پیش دیابت به شرایطی گفته می شود که قند خون فرد بالا است، اما به اندازه ای بالا نیست که در قالب دیابت نوع 2 کامل جای بگیرد. در حال حاضر، این شرایط بیش از هر زمان دیگری در جهان شایع شده است.

 

اگر به پیش‌دیابت مبتلا هستید این کارها را انجام دهید

برای مقابله با پیش دیابت اثرگذاری داروها همواره تضمین شده نیست. در همین راستا، برخی مطالعات نشان داده اند که داروی متفورمین از اثرگذاری کمتری نسبت به تغییرات سبک زندگی برای رسیدگی به پیش دیابت برخوردار است.

 

در حقیقت، هنگامی که موضوع پیش دیابت مطرح می شود، سبک زندگی را می توان درمان اصلی در نظر گرفت. در ادامه با برخی اقدامات که می توانید برای پیشگیری از پیشرفت پیش دیابت انجام دهید، بیشتر آشنا می شویم.

 

وزن خود را کاهش دهید

بیشتر موارد پیش دیابت از اضافه وزن یا چاقی ناشی می شوند، و بر همین اساس، کاهش وزن می تواند روشی موثر در پیشگیری از ابتلا به دیابت واقعی باشد. مطالعه دانشگاه جانز هاپکینز در سال 2013 نشان داد، خطر ابتلا به دیابت کامل در افراد مبتلا به پیش دیابت که حدود 10 درصد از وزن خود را طی شش ماه کاهش دادند، در سه سال به میزان 85 درصد کاهش یافت. توجه داشته باشید که گام های کوچک در این مسیر نیز می توانند موثر باشند. تنها با قطع مصرف نوشیدنی های حاوی قند، مانند نوشابه های گازدار، می توان مصرف صدها کالری را کاهش داد و اثر بزرگی را شاهد بود.

 

نشانه های دیابت, کنترل دیابت

راههای پیشگیری از دیابت

 

سطوح ویتامین D را بررسی کنید

نتایج مطالعه ای که در سال 2014 انجام شد، نشان داد، افراد مبتلا به پیش دیابت که دارای سطوح پایین ویتامین D هستند، در مقایسه با افرادی که به مدت تقریبا دو سال و نیم مکمل ویتامین D مصرف کرده بودند، بیش از دو برابر احتمال بیشتری دارد به دیابت مبتلا شوند. در بسیاری از موارد، سطوح قند خون افرادی که ویتامین D دریافت کرده بودند به حالت عادی بازگشت. یک دوز جادویی از ویتامین D برای همه وجود ندارد و از این رو، باید سطوح این ویتامین را زیر نظر داشته باشید، که این کار از طریق یک آزمایش خون ساده امکان پذیر است.

 

شرایط تیروئید را زیر نظر داشته باشید

سطوح پایین هورمون تیروئید خطر گذار از پیش دیابت به دیابت کامل را افزایش می دهد. پژوهشگران فکر می کنند به دلیل این که هورمون تیروئید در حفظ نرخ سوخت و ساز مناسب بدن نقش دارد، کاهش ترشح این هورمون می تواند به افزایش وزن و حساسیت به انسولین که یک عامل خطر دیگر در ابتلا به دیابت محسوب می شود، منجر شود.

 

فعال باشید

ورزش منظم عاملی کلیدی در کمک به دفع دیابت است، زیرا به کاهش وزن کمک می کند و همچنین به نظر می رسد سطوح انسولین را کاهش می دهد. البته نیازی به انجام تمرینات ورزشی سخت و طولانی نیست و پیاده روی سریع (معادل 18.5 کیلومتر در هفته) نیز می تواند به بهبود قند خون در افراد مبتلا به پیش دیابت کمک کند.

 

نشانه های دیابت, کنترل دیابت

کاهش وزن می تواند روشی موثر در پیشگیری از ابتلا به دیابت واقعی باشد

 

چربی های درست مصرف کنید

مصرف غذاهای سرشار از چربی غیر اشباع چند پیوندی - چیزهایی مانند روغن های گیاهی، ماهی چرب، دانه ها و مغزهای خوراکی - ممکن است خطر ابتلا به دیابت را به ویژه زمانی که آنها جای کربوهیدارت ها یا چربی های اشباع شده را می گیرند، کاهش دهد. مصرف مقداری کربوهیدات مشکلی ندارد، اما باید از هر چیز سفید دور بمانید: نان سفید، پاستای سفید، کلوچه ها، برنج سفید و ... که همگی می توانند قند خون را افزایش داده و به پیشرفت دیابت کمک کنند.

 

شرایط آپنه خواب را بررسی کنید

بسیاری از افراد دارای پیش دیابت از آپنه خواب نیز رنج می برند، اما از این مساله آگاهی ندارند. بنابر مطالعه ای که در سال 2015 توسط دانشگاه شیکاگو انجام شد، درمان این افراد با یک دستگاه CPAP هنگام شب می تواند سطوح قند خون را بهبود ببخشد و خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد.

اگر خروپف می کنید یا به رغم خواب منظم هفت تا هشت ساعته همچنان احساس می کنید به خوبی استراحت نکرده اید، به یک متخصص خواب مراجعه کرده و شرایط را به طور دقیق بررسی کنید.

 

غذای خود را خودتان آماده کنید

نتایج مطالعه ای که در سال 2016 در نشریه Diabetiologia منتشر شد، نشان داد، افراد چاق که به مدت یک سال غذاهای آب پز، خورشتی یا بخار پز مصرف کرده بودند، در مقایسه با افرادی که غذاهای گریل شده، سرخ شده یا پخته شده مصرف کرده بودند، وزن از دست داده و مقاومت به انسولین آنها بهبود یافت. پژوهشگران فکر می کنند غذاهای پخته شده در حرارت خشک محصولات نهایی گلیکوزیله پیشرفته (AGEs) بیشتری تولید می کنند، که پژوهش های پیشین آن را با مقاومت به انسولین و همچنین التهاب در بدن پیوند داده بودند.

منبع:asriran.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------