علل و راههای درمان سردرد پس از تزریق اپیدورالسردرد بعد از بیحسی نخاعی, ﺳﺮ درد ﺑﻌﺪ از ﺑﻲ ﺣﺴﻲ ﻧﺨﺎﻋﻲ, علل سردرد بعد از بی حسی نخاعی

علل سردرد ناشی از بی حسی نخاعی

 

علل و درمان سردرد پس از سوراخ شدن دورال بدنبال بی حسی نخاعی

بسیاری از افراد برای جراحی یا زایمان تزریق اپیدورال یا نخاعی انجام می دهند. نوع خاصی از سردرد می تواند گهگاه پس از تزریق اپیدورال ایجاد شود. به این سردرد متعاقب بی‌حسی نخاعی (PDPH) می گویند. در این مطلب از بیتوته علل و راههای درمان این نوع سردرد آشنا می کنیم.

تزریق اپیدورال چیست؟

تزریق اپیدورال به فضایی که طناب نخاعی شما را احاطه کرده است (به نام فضای اپیدورال) انجام می شود. تزریق نخاعی مستقیماً به مایعی که طناب نخاعی شما را احاطه کرده است (به نام مایع مغزی نخاعی) انجام می شود. تزریق می تواند یک بی حس کننده موضعی یا دارویی برای تسکین درد باشد.

 

سردرد بعد از بیحسی نخاعی, ﺳﺮ درد ﺑﻌﺪ از ﺑﻲ ﺣﺴﻲ ﻧﺨﺎﻋﻲ, سردرد پس از سوراخ شدن دورال

سردرد پس از سوراخ شدن دورال

 

سردرد پس از سوراخ شدن دورال چیست؟

مغز و نخاع شما توسط مایع احاطه شده است. این مایع، مایع مغزی نخاعی (CSF) نامیده می شود. برای اپیدورال، از یک سوزن برای تزریق بی حس کننده موضعی درست در خارج از غشایی که طناب نخاعی را احاطه کرده است (به این غشاء، دورا می گویند) استفاده می شود. اگر سوزن به طور تصادفی سختی را سوراخ کند، سوراخ کوچکی ایجاد می شود. CSF می تواند از طریق سوراخ به بیرون نشت کند.

 

هنگامی که تزریق نخاعی انجام می شود، یک سوزن بسیار ظریف عمداً از طریق دورا وارد می شود. سوراخ ایجاد شده توسط سوزن نخاعی بسیار کوچک است و معمولاً CSF به بیرون نشت نمی کند. اما گاهی اوقات سوراخ به اندازه ای بزرگ است که باعث نشت CSF شود.

اگر مایعات بیش از حد از سوراخ سخت شامه به بیرون نشت کند، فشار در بقیه مایع اطراف مغز کاهش می یابد.

 

این باعث ایجاد یک سردرد معمولی می شود که به آن سردرد پس از سوراخ شدن دورال (PDPH) می گویند. اگر بنشینید، فشار اطراف مغز شما حتی بیشتر کاهش می یابد. بنابراین، نشستن یا ایستادن اغلب سردرد را بدتر می کند. از سوی دیگر، صاف دراز کشیدن اغلب این نوع سردرد را بهبود می بخشد.

 

اگرچه معمولاً سوراخ در دورا طی چند هفته بسته می شود، معمولاً ایده خوبی نیست که منتظر این اتفاق باشید. مغز توسط CSF اطراف آن محافظت می شود. اگر سردرد درمان نشود، این اثر بالگرد وجود ندارد و ممکن است گاهی خونریزی داخل یا اطراف مغز ( هماتوم ساب دورال ) رخ دهد. تشنج نیز ممکن است اتفاق بیفتد اما نادر است. بنابراین، درمان سردرد پس از سوراخ شدن دورال بسیار مهم است.

 

چگونه اغلب این اتفاق می افتد؟

این نوع سردرد بسیار نادر است. بین 1 در 100 تا 1 از 500 نفری که تزریق اپیدورال یا نخاعی انجام می دهند، دچار سردرد پس از سوراخ شدن دورال می شوند.

بیماران جوان و زنانی که برای زایمان از ناحیه ستون فقرات یا اپیدورال استفاده می کنند، بیشتر از افراد دیگر دچار سردرد پس از سوراخ شدن دورال می شوند.

 

سردرد بعد از بیحسی نخاعی, ﺳﺮ درد ﺑﻌﺪ از ﺑﻲ ﺣﺴﻲ ﻧﺨﺎﻋﻲ, سردرد پس از سوراخ شدن دورال

سردرد پس از سوراخ شدن دورال

 

سردرد پس از سوراخ شدن دورال چه نوع سردردی است؟

سردرد پس از سوراخ شدن دورال یک نوع سردرد شدید غیر معمول و خاص است. اغلب می تواند در جلو یا پشت سر احساس شود. هنگام نشستن یا ایستادن بدتر است و در حالت دراز کشیدن بهتر می شود. همچنین ممکن است گردن درد، بیماری و بیزاری از نورهای روشن وجود داشته باشد. برخی از بیماران آن را مانند یک میگرن بسیار بد توصیف می کنند. به احتمال زیاد بین یک روز تا یک هفته پس از تزریق نخاعی یا اپیدورال شروع می شود.

 

سایر علل سردرد شدید پس از زایمان

اگر بعد از بچه دار شدن دچار سردرد شدید می شوید، دلایل دیگری برای سردرد شدید وجود دارد که پزشکان باید در نظر بگیرند. برخی از این سردردها بسیار جدی هستند و نیاز به درمان فوری دارند.

 

اگر بعد از زایمان دچار سردرد شدید یا مداوم شدید، باید فوراً با پزشک تماس بگیرید. اگر شما هم دچار خواب آلودگی یا گیجی هستید، یا استفراغ دارید پس این یک اورژانس پزشکی است.

 

سردرد بعد از بیحسی نخاعی, ﺳﺮ درد ﺑﻌﺪ از ﺑﻲ ﺣﺴﻲ ﻧﺨﺎﻋﻲ, درمان سردرد ناشی از بی حسی نخاعی

درمان سردرد ناشی از بی حسی نخاعی

 

درمان سردرد پس از سوراخ شدن دورال چیست؟

دراز کشیدن تا جایی که می توانید به تسکین سردرد کمک می کند.

شما باید یک مسکن ساده مانند پاراستامول مصرف کنید. می توانید ایبوپروفن را نیز مصرف کنید.

مایعات فراوان بنوشید. نوشیدنی های کافئین دار مانند چای، قهوه یا کولا به ویژه مفید هستند. باید از بلند کردن سنگین و زور زدن خودداری کنید.

 

سردرد پس از سوراخ شدن دورال چقدر طول می کشد؟

سردردهای پس از سوراخ شدن دورال معمولاً در عرض یک هفته پس از تزریق اپیدورال یا نخاع رخ می دهند. معمولاً سوراخ در دورا طی چند هفته بسته می شود.

 

در صورت تداوم سردرد،چه کنیم؟

اگرچه معمولاً سوراخ در دورا طی چند هفته بسته می‌شود، اما معمولاً توصیه نمی‌شود که منتظر بمانید تا این اتفاق بیفتد. 

مغز توسط CSF اطراف آن محافظت می شود. اگر سردرد درمان نشود، این بالشتک وجود ندارد و گاهی اوقات ممکن است خونریزی در داخل یا اطراف مغز رخ دهد (هماتوم ساب دورال). گاهی اوقات، یک تشنج ممکن است رخ دهد.

سردرد پس از سوراخ شدن دورال اغلب با لکه خونی اپیدورال درمان می شود.

 

سردرد بعد از بیحسی نخاعی, ﺳﺮ درد ﺑﻌﺪ از ﺑﻲ ﺣﺴﻲ ﻧﺨﺎﻋﻲ, نحوه انجام پچ خون اپیدورال

نحوه انجام پچ خون اپیدورال

 

پچ خون اپیدورال چیست؟

مقداری از خون شما به پشت شما تزریق می شود. هدف این است که خون سوراخ در کمر را ببندد و نشت مایع را متوقف کند. مراقبت زیادی برای تمیز کردن بازو و خونگیری به صورت کاملاً تمیز (استریل) انجام می شود. این باعث کاهش خطر عفونت می شود. با استفاده از سوزن اپیدورال که در نزدیکی سوراخ در کمر قرار می گیرد، خون با دقت به پشت شما تزریق می شود.

خون لخته می شود و بنابراین سوراخی که در دورا ایجاد شده را می بندد. با توقف نشت مایع، فشار اطراف مغز افزایش می یابد و سردرد باید بهبود یابد.

 

اگر بعد از درمان همچنان سردرد داشته باشم چه؟

در حدود 2 نفر از هر 3 نفری که به این نوع سردرد مبتلا می شوند، پچ خون سردرد را در عرض 24 ساعت درمان می کند. اگر سردرد ادامه پیدا کرد، یا اگر سردرد عود کرد، ممکن است به شما توصیه شود که یک پچ خونی دیگر داشته باشید.

 

چه خطراتی با پچ خونی همراه است؟

پچ خونی ممکن است باعث کبودی موضعی در محل تزریق شود.

 پچ خونی گاهی اوقات می تواند باعث کمردرد و سفتی شود که می تواند چند روز طول بکشد. اپیدورال و پچ های خونی باعث کمردرد طولانی مدت نمی شوند.

زمانی که تزریق پچ خون انجام می‌شود، احتمال کمی وجود دارد که سوراخ‌های تصادفی دورال دیگری رخ دهد.

آسیب عصبی، عفونت یا خونریزی در پشت از عوارض بسیار نادر اپیدورال، ستون فقرات و پچ های خونی است.

اگر هر یک از موارد زیر پس از ایجاد پچ خونی رخ داد، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید:

- مشکل در دفع ادرار

- کمر درد شدید

- از دست دادن حس در پشت یا پاها

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------