درباره سندرم دیسترس تنفسی حادسندرم دیسترس تنفسی نوزادان , سندروم زجر تنفسی حاد

تنگی نفس شدید ،علامت اصلی سندرم دیسترس تنفسی حاد است

 

بیماری سندرم دیسترس تنفسی حاد

سندرم دیسترس حاد تنفسی (ARDS) بیماری است که باعث جمع شدن مایعات در ریه های شما می شود بنابراین اکسیژن نمی تواند به اندام های شما برسد.

سندرم دیسترس تنفسی حاد (ARDS) هنگامی رخ می دهد که مایعات در کیسه های هوای کوچک و الاستیک (آلوئول) در ریه های شما جمع شود. این مایعات باعث می شود که ریه های شما با هوای کافی پر نشوند ، به این معنی که اکسیژن کمتری به جریان خون شما می رسد. این باعث می شود اعضای بدن اکسیژن لازم برای عملکرد را نداشته باشند.

 

ARDS به طور معمول در افرادی که از قبل به شدت بیمار هستند یا صدمات قابل توجهی دارند ، رخ می دهد. تنگی نفس شدید (علامت اصلی سندرم دیسترس تنفسی حاد) معمولاً طی چند ساعت تا چند روز پس از آسیب دیدگی شدید یا عفونت ایجاد می شود.

 

بسیاری از افراد مبتلا به سندرم دیسترس تنفسی حاد زنده نمی مانند. خطر مرگ با افزایش سن و شدت بیماری افزایش می یابد. در میان افرادی که از سندرم دیسترس تنفسی حاد جان سالم به در می برند ، برخی به طور کامل بهبود می یابند در حالی که دیگران آسیب ریه های طولانی مدت دارند.

 

سندرم دیسترس تنفسی نوزادان , سندروم زجر تنفسی حاد

شایعترین علت سندرم دیسترس تنفسی حاد ، سپسیس است

 

علایم سندرم دیسترس تنفسی حاد 

علائم و نشانه های سندرم دیسترس تنفسی حاد بسته به علت و شدت آن و همچنین وجود بیماری زمینه ای قلب یا ریه ، از نظر شدت ممکن است متفاوت باشد. آنها عبارتند از:

- تنگی نفس شدید

- تنفس سخت و غیرمعمول سریع

- فشار خون پایین

- گیجی و خستگی شدید

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

سندرم دیسترس تنفسی حاد معمولاً به دنبال یک بیماری یا جراحت اساسی رخ می دهد و بیشتر افرادی که تحت تأثیر آن قرار دارند از قبل در بیمارستان بستری هستند.

 

علل سندرم دیسترس تنفسی حاد 

علت مکانیکی سندرم دیسترس تنفسی حاد مایعی است که از کوچکترین رگهای خونی در ریه ها به داخل کیسه های هوای کوچک که اکسیژن خون در آن وجود دارد ، نشت می کند. به طور معمول ، یک غشای محافظ این مایع را در رگ ها نگه می دارد. با این حال ، بیماری یا آسیب شدید می تواند به غشا آسیب برساند و منجر به نشت مایعات سندرم دیسترس تنفسی حاد شود.

 

علل اساسی سندرم دیسترس تنفسی حاد عبارتند از:

• سپسیس: شایعترین علت سندرم دیسترس تنفسی حاد ،سپسیس یک عفونت جدی و گسترده در جریان خون است.

 

• استنشاق مواد مضر: تنفس با غلظت زیاد دود یا بخارهای شیمیایی می تواند منجر به سندرم دیسترس تنفسی حاد شود.

 

 ذات الریه شدید: موارد شدید ذات الریه معمولاً هر پنج لوب ریه را تحت تأثیر قرار می دهد.

 

 آسیب سر ، قفسه سینه یا سایر آسیب های اساسی: سانحه مانند سقوط کردن یا تصادف با ماشین ، می تواند به طور مستقیم به ریه ها یا بخشی از مغز که تنفس را کنترل می کند آسیب برساند.

 

 ویروس کرونا ویروس 2019 (COVID-19): افرادی که COVID-19 شدید دارند ممکن است دچار سندرم دیسترس تنفسی حاد شوند.

 

 موارد دیگر : پانکراتیت (التهاب پانکراس) ، انتقال خون گسترده و سوختگی.

 

سندرم دیسترس تنفسی نوزادان , سندروم زجر تنفسی حاد

اعتیاد مزمن به الکل یکی از عوامل خطر ابتلا به سندرم دیسترس تنفسی حاد است

 

عوامل خطر سندرم دیسترس تنفسی حاد 

بیشتر افرادی که مبتلا به سندرم دیسترس تنفسی حاد می شوند از قبل به دلیل بیماری دیگری در بیمارستان بستری شده اند و بسیاری از آنها به شدت بیمار هستند. به خصوص اگر در جریان خون عفونت گسترده ای داشته باشید (سپسیس) در معرض خطر هستید.

 

افرادی که سابقه اعتیاد مزمن به الکل دارند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سندرم دیسترس تنفسی حاد هستند. همچنین احتمال مرگ آنها در اثر سندرم دیسترس تنفسی حاد بیشتر است.

 

عوارض سندرم دیسترس تنفسی حاد 

اگر سندرم دیسترس تنفسی حاد دارید ، می توانید به سایر مشکلات پزشکی هنگام بستری شدن در بیمارستان مبتلا شوید . رایج ترین مشکلات عبارتند از:

 

 لخته شدن خون: دراز کشیدن در بیمارستان در حالی که به دستگاه ونتیلاتور متصل هستید می تواند خطر ایجاد لخته خون ، به ویژه در رگهای عمیق پاها را افزایش دهد. اگر لخته ای در پای شما ایجاد شود ، بخشی از آن می تواند شکسته شود و به یک یا هر دو ریه (آمبولی ریوی) برسد، جایی که جریان خون را مسدود می کند.

 

 ریه فرو ریخته (پنوموتوراکس): در بیشتر موارد سندرم دیسترس تنفسی حاد ، دستگاه تنفسی به نام ونتیلاتور برای افزایش اکسیژن در بدن و بیرون آوردن مایعات از ریه ها استفاده می شود. با این حال ، فشار و حجم هوا ونتیلاتور می تواند گاز را مجبور به عبور از یک سوراخ کوچک در خارج از ریه کند و باعث ریزش آن ریه شود.

 

 عفونت : از آنجا که دستگاه تنفس مستقیماً به لوله ای وارد می شود که در لوله تنفسی شما قرار گرفته است ، این امر باعث می شود که میکروب ها ریه های شما را آلوده و آسیب بیشتری ببینند.

 

 زخم (فیبروز ریوی): ایجاد زخم و ضخیم شدن بافت بین کیسه های هوا می تواند طی چند هفته از شروع سندرم دیسترس تنفسی حاد رخ دهد. این ریه های شما را سفت می کند و جریان اکسیژن از کیسه های هوا را به جریان خون شما حتی دشوارتر می کند.

 

به لطف بهبود روش های درمانی ، افراد بیشتری از سندرم دیسترس تنفسی حاد جان سالم به در می برند. با این حال ، بسیاری از بازماندگان در نهایت با عوارض بالقوه جدی و گاه پایدار روبرو می شوند:

 

 مشکلات تنفسی: بسیاری از افراد مبتلا به سندرم دیسترس تنفسی حاد طی چند ماه تا دو سال بیشتر عملکرد ریه شان بازیابی می شود، اما ممکن است بقیه افراد تا آخر عمر مشکلات تنفسی داشته باشند. حتی افرادی که خوب عمل می کنند معمولاً تنگی نفس و خستگی دارند و ممکن است برای چند ماه به اکسیژن اضافی در خانه نیاز داشته باشند.

 

 افسردگی: بیشتر بازماندگان سندرم دیسترس تنفسی حاد نیز گزارش کرده اند که دوره افسردگی را پشت سر گذاشته اند که قابل درمان است.

 

• مشکلات مربوط به حافظه و تفکر واضح: آرامبخش ها و سطح پایین اکسیژن در خون می تواند منجر به از دست دادن حافظه و مشکلات شناختی پس از سندرم دیسترس تنفسی حاد شود. در بعضی موارد ، ممکن است با گذشت زمان اثرات آن کاهش یابد ، اما در موارد دیگر ، آسیب دائمی است.

 

 خستگی و ضعف عضلانی: حضور در بیمارستان و در ونتیلاتور می تواند باعث ضعیف شدن عضلات شود. همچنین ممکن است به دنبال درمان بسیار احساس خستگی کنید.

 

سندرم دیسترس تنفسی نوزادان , سندروم زجر تنفسی حاد

عکس ریه فرد مبتلا به سندرم پریشانی حاد تنفسی 

 

تشخیص سندرم دیسترس تنفسی حاد 

هیچ آزمایش خاصی برای شناسایی سندرم دیسترس تنفسی حاد وجود ندارد. این تشخیص براساس معاینه فیزیکی ، اشعه ایکس قفسه سینه و کنترل سطح اکسیژن است. همچنین رد احتمال ابتلا به سایر بیماری ها و مشکلات به عنوان مثال ، برخی مشکلات قلبی، که می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند ، مهم است.

 

درمان سندرم دیسترس تنفسی حاد 

اولین هدف در درمان سندرم دیسترس تنفسی حاد بهبود سطح اکسیژن در خون است. بدون اکسیژن ، اندام های شما نمی توانند به درستی کار کنند.

 

• اکسیژن

برای ورود اکسیژن بیشتر به جریان خون ، پزشک احتمالاً از موارد زیر استفاده خواهد کرد:

اکسیژن مکمل : برای علائم خفیف یا به عنوان یک اقدام موقتی ، اکسیژن از طریق ماسکی که کاملاً روی بینی و دهان شما قرار می گیرد ، منتقل می شود.

 

تهویه مکانیکی (ونتیلاتور): بیشتر افراد مبتلا به سندرم دیسترس تنفسی حاد برای تنفس به کمک دستگاه نیاز دارند. یک ونتیلاتور مکانیکی هوا را به درون ریه های شما رانده و مقداری از مایعات را از کیسه های هوا خارج می کند.

 

 مایعات

کنترل دقیق میزان مایعات داخل وریدی بسیار مهم است. مایعات زیاد می توانند تجمع مایعات در ریه ها را افزایش دهند. مایعات کم می توانند بر قلب و سایر اعضای بدن فشار وارد کنند و منجر به شوک شوند.

 

 دارو

به افراد مبتلا به سندرم دیسترس تنفسی حاد برای موارد زیر معمولاً دارو داده می شود:

- جلوگیری و درمان عفونت ها

- درد و ناراحتی برطرف شود.

- از لخته شدن خون در پاها و ریه ها جلوگیری کنید.

- ریفلاکس معده را به حداقل برساند.

 

سندرم دیسترس تنفسی نوزادان , سندروم زجر تنفسی حاد

سندرم دیسترس تنفسی حاد

 

شیوه زندگی و درمان های خانگی

اگر در حال بهبودی از سندرم دیسترس تنفسی حاد هستید ، پیشنهادات زیر می تواند به محافظت از ریه های شما کمک کند:

 

سیگار کشیدن را ترک کن: اگر سیگار می کشید ، برای ترک سیگار به دنبال کمک باشید و تا حد امکان از سیگار کشیدن خودداری کنید.

 

واکسن بزنید : تزریق سالانه واکسن آنفلوانزا و همچنین واکسن ذات الریه هر پنج سال می تواند خطر ابتلا به عفونت های ریوی را کاهش دهد.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------