خیلی پشت میز ننشینید 

بیماری, زندگی شاد, توصیه های پزشکی

می گویند اگر می خواهید عمر طولانی داشته باشید، شاد زندگی کنید و کمتر غصه بخورید، تغذیه سالم و سرشار از میوه و سبزیجات داشته باشید و از ورزش یا تحرک بدنی روزانه غافل نشوید، اما گویا عامل کوتاه شدن عمرتان، به شما خیلی نزدیک تر از آن است که بخواهید برای دوری جستن از آن، تلاش های سخت و پیگیرانه در زمینه های مختلف داشته باشید.
بخصوص اگر به واسطه شغل تان محکوم به نشستن پشت میز کارتان هستید، باید به نوعی همزیستی با بلای جانتان؛ یعنی صندلی ای که روی آن نشسته اید، برسید.
قضیه از این قرار است که نتایج یک مطالعه جدید نشان داده افرادی که طی روز کمتر از سه ساعت می نشینند، حداقل دو سال به میانگین طول عمرشان افزوده می شود.
به این دلیل که بی تحرکی و زیاد نشستن نه تنها باعث کاهش فعالیت عضلات پا می شود، بلکه به افزایش قند و کلسترول خون و در نهایت بروز بیماری های قلبی کمک می کند.
گرچه کارمندی و پشت میزنشینی به خودی خود، اسیر شدن در بن بست بی تحرکی است که فرار قطعی از آن ممکن نیست، اما کاهش عوارض ناشی از آن راه هایی دارد.
اولین قدم برای رسیدن به این هدف، انتخاب صندلی و میز متناسب با ساختار فیزیکی کمر، شانه ها و گردن است، به طوری که هنگام کارمجبور نباشید به جلو یا عقب خم شوید.
حتی مچ شما نباید در حالت خمیده قرار گیرد و در زمان استفاده از کامپیوتر و سایر وسایل، مچ باید در امتداد ساعد باشد تا دچار عوارض مزمن در آن نشوید؛ یادتان باشد بازو ها و آرنج ها زمانی آرامش دارد که نزدیک بدن باشد.
از آن مهم تر هر ۴۵ دقیقه تا یک ساعت، از جای خود بلند شوید، چند قدم راه بروید و به گردن، شانه ها، کمر و پاها حرکات نرمشی ظریف بدهید. فقط لازم است که این کار را سه تا پنج دقیقه در هر نوبت انجام دهید.
میز و صندلی کار شما، مکانی است که بیشترین ساعات عمرتان را در همنشینی با آنها می گذرانید، پس این همنشینی را به شکلی مدیریت کنید تا دچار مشکلات و عوارض اسکلتی و عضلانی نشوید و با وارد کردن فشار مضاعف بر بدن، سلامت تان را به خطر نیندازید.
پس روزانه به دفعات از پشت میزتان بلند شوید و فراموش نکنید که حتی اگر ورزش کنید، زیاد سبزیجات بخورید و سیگار نکشید، باز هم در صورتی که هر روز به مدت طولانی یک جا بنشینید، زندگی خود را به خطر می اندازید.
منبع:jamejamonline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------