علل،علایم و درمان ویروس مرگبار «ای ای ای»انسفالیت ویروسی, ویروس انسفالیت اسبی شرقی

ویروس مرگبار ای ای ای

 

ویروس مرگبار ای ای ای

ویروس "ای ای ای" یکی از علل نادر عفونت های مغزی (انسفالیت) است. هر ساله فقط چند مورد در ایالات متحده گزارش می شود. بیشتر آنها در ایالت های شرقی یا ساحلی خلیج فارس رخ می دهد. تقریباً 30٪ از افراد مبتلا به EEE می میرند و بسیاری از بازماندگان مشکلات عصبی در حال انجام دارند.

ویروس ای ای ای چیست؟

ویروس انسفالیت اسب شرقی (EEEV) نوعی از آلفا ویروس ، خانواده توگاویریدا است. ویروسهای آلفا ویروسی مهم پزشکی که در قاره آمریکا یافت می شوند عبارتند از : ویروس انسفالیت اسب ونزوئلا (VEEV) ، ویروس چیکونگونیا (CHIKV) ، ویروس مایارو (MAYV) و ماداریاگا (MADV) . ای ای ای دارای یک ژنوم RNA با حس مثبت تک رشته ای است.

 

ذرات ویروس کروی هستند و قطر آنها 60-65 نانومتر است. از چهار نژاد کمپلکس آنتی ژنی EEE ، گروه I فقط از EEEV تشکیل شده است و در آمریکای شمالی و کارائیب بومی است و باعث بیشتر موارد بیماری های انسانی می شود. سه گروه دیگر (IIA ، IIB و III) توسط MADV مرتبط (که قبلاً با نام EEEV آمریکای جنوبی شناخته می شد) ایجاد می شوند و باعث بیماری های عمده اسب در آمریکای مرکزی و جنوبی می شوند.

 

انسفالیت ویروسی, ویروس انسفالیت اسبی شرقی

علایم بیماری ویروس انسفالیت اسبی شرقی

 

علائم بیماری ویروس انسفالیت اسب شرقی 

دوره کمون برای بیماری ویروس انسفالیت اسب شرقی (EEEV) (زمان گزش پشه آلوده تا شروع بیماری) از 4 تا 10 روز است. عفونت ای ای ای می تواند منجر به یک بیماری سیستمیک یا بیماری عصبی، از جمله مننژیت (عفونت غشاهای اطراف مغز و نخاع) یا انسفالیت (عفونت مغز) شود. نوع بیماری به سن فرد و سایر عوامل میزبان بستگی خواهد داشت. برخی از افرادی که به EEEV آلوده می شوند ممکن است بدون علامت باشند (هیچ علائمی ایجاد نمی کنند).

 

بیماری سیستمیک با تب ، لرز ، ضعف ، آرترالژی و میالژی مشخص می شود. این بیماری 1 تا 2 هفته طول می کشد و اکثر افراد در صورت عدم درگیری سیستم عصبی مرکزی کاملا بهبود می یابند. علائم و نشانه های بیماری عصبی شامل تب ، سردرد ، استفراغ ، اسهال ، تشنج ، تغییرات رفتاری ، خواب آلودگی و کما است. در نوزادان ، بیماری عصبی اغلب بلافاصله پس از شروع اتفاق می افتد. در کودکان بزرگتر و بزرگسالان ، انسفالیت ممکن است پس از چند روز بیماری سیستمیک رخ دهد.

 

تقریباً یک سوم از افراد مبتلا به انسفالیت به دلیل عفونت EEEV می میرند. مرگ معمولاً 2 تا 10 روز پس از شروع علائم رخ می دهد اما می تواند خیلی دیرتر رخ دهد. در میان کسانی که بهبود می یابند ، عوارض جسمی یا روحی برای بسیاری از آنها باقی مانده است که می تواند از اختلال عملکرد خفیف مغز گرفته تا اختلال فکری شدید ، اختلالات شخصیتی ، تشنج ، فلج و اختلال عملکرد عصب جمجمه باشد. بسیاری از بیماران با عوارض شدید به مراقبت طولانی مدت نیاز دارند و طی چند سال می میرند.

 

انسفالیت ویروسی, ویروس انسفالیت اسبی شرقی

زنجیره انتقال ویروس انسفالیت اسب شرقی

 

تشخیص ویروس ای ای ای

تشخیص مقدماتی اغلب بر اساس ویژگی های بالینی بیمار ، مکان ها و تاریخ سفر (اگر بیمار از کشوری یا منطقه ای غیر بومی باشد)، فعالیت ها و سابقه اپیدمیولوژیک محل وقوع عفونت است.

 

تشخیص آزمایشگاهی عفونت های آربو ویروسی به طور کلی با آزمایش سرم یا مایع مغزی نخاعی (CSF) برای شناسایی IgM اختصاصی ویروس و آنتی بادی های خنثی کننده انجام می شود. در موارد خاص ، آزمایش مولکولی نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

راههای جلوگیری از ویروس انسفالیت اسب شرقی (ای ای ای)

موثرترین راه پیشگیری از آلودگی به ویروس " ای ای ای " جلوگیری از گزش پشه است. پشه ها در طول شبانه روز نیش می زنند. برای جلوگیری نیش حشرات از مواد حشره کش استفاده کنید ، پیراهن و شلوار بلند بپوشید ، لباس و تجهیزات مناسب بپوشید و برای کنترل پشه ها در داخل و خارج از خانه اقدامات لازم را انجام دهید.

از خود و خانواده در برابر گزش پشه محافظت کنید.

 به کودک لباسی بپوشانید که دست و پا را بپوشاند.

 روی کالسکه کودک را با توری بپوشانید.

 از مواد دفع کننده حشرات استفاده کنید.

 از محصولات حاوی روغن اکالیپتوس لیمو (OLE) یا پارامنتان دیول (PMD) در کودکان زیر 3 سال استفاده نکنید.

 مواد ضد حشره را روی دست ها ، چشم ها ، دهان ، بریدگی ها یا پوست تحریک شده کودک نمالید. 

 مواد دافع حشرات را روی پوست زیر لباس اسپری نکنید.

• اگر شما هم از ضد آفتاب استفاده می کنید ، ابتدا ضد آفتاب بزنید و سپس ضد حشره بزنید. 

• برای کنترل پشه ها در داخل و خارج از خانه از توری روی پنجره ها و درها استفاده کنید.  

 

انسفالیت ویروسی, ویروس انسفالیت اسبی شرقی

 ویروس انسفالیت اسب شرقی

 

درمان ویروس مرگبار ای ای ای

هیچ واکسن تایید شده انسانی یا درمان ضد ویروسی خاصی برای عفونت های EEEV وجود ندارد. بیماران مشکوک به بیماری EEEV باید توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ارزیابی شوند، آزمایش های سرولوژیک مناسب و سایر آزمایش های تشخیصی سفارش داده شود و درمان حمایتی ارائه شود.

  

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------