7 نکته شگفت انگیز که باید در مورد بینی و سینوس های خود بدانیدبینی و سینوس ها,حفره های بینی ,تنفس با بینی

حفره های سینوسی

 

واقعیت هایی درباره بینی و سینوس های شما

بینی و سینوس های شما به جز کنترل حس چشایی و بویایی تا ارائه جریان ثابتی از مخاط که به فیلتر کردن هوایی که تنفس می کنید کمک می کنند،کارهای بسیار چشمگیری انجام می دهند، به همین دلیل است که وقتی بینی و سینوس شما دچار مشکل می شود  احساس بدی می کنید. برای یادگیری آنچه واقعا باید در مورد بینی خود بدانید این مقاله را ادامه دهید.

انسان ها طوری طراحی شده اند که از بینی تنفس کنند

دکتر کریستین نورتروپ، متخصص سلامت زنان، می گوید: وقتی از طریق بینی نفس می کشید،  شکل ‌های مارپیچی ، برآمدگی های مارپیچ در داخل حفره بینی، هوا را عمیق تر از زمانی که از طریق دهان نفس می کشید وارد ریه های شما می کنند. این بدان معناست که هوا به رگ های خونی بیشتری می رسد که اکسیژن را به بقیه بدن شما حمل می کنند.

 

مزیت دیگر: اعصاب در بینی شما سیستم عصبی پاراسمپاتیک را فعال می کند که ضربان قلب شما را کند می کند و هورمون های استرس را کاهش می دهد. تنفس با بینی هنگام ورزش نیز مفید است، به خصوص در فضای باز، جایی که بینی شما گرده‌ ها و آلاینده‌ ها را فیلتر می کند.

 

انحراف سپتوم 

در اکثر افراد، دیواره ای که حفره های بینی را تقسیم می کند کمی خارج از مرکز است.  این چیز مهمی نیست. ریچارد لبوویتز، MD، مدیر بخش راینولوژی در مرکز پزشکی NYU Langone توضیح می دهد که اگر سپتوم شما به شدت جابجا شده باشد، می تواند خطر خونریزی بینی و عفونت های سینوسی را افزایش دهد. ممکن است بتوانید علائم خود را با شستشوی بینی و اسپری استروئیدی و ضد احتقان در هنگام سرماخوردگی کنترل کنید.

 

اهمیت تنفس از بینی,بینی و بیماری های سینوس, پاکسازی سینوس ها

نتی پات یک وسیله برای از بین بردن سینوس گوک است

 

ممکن است در نتی پات ( ظرفی که برای شستشوی بینی طراحی شده) زیاده روی کنید

برخی از مردم به این وسیله قوری مانند که قرن هاست برای از بین بردن سینوس گوک استفاده می شود به شدت نیاز دارند. اما تحقیقات نشان می دهد که در حالی که مخاط را رقیق می کند، شست‌ و شوی سینوس ها اگر خیلی مکرر انجام شود، میتواند اثرات مضری داشته باشد.

 

ممکن است شستشوی مکرر نه تنها مخاط، بلکه باکتری های محافظ را نیز از بین ببرد. فقط زمانی که در حال مبارزه با آلرژی یا احتقان خفیف ناشی از سرماخوردگی هستید، شستشو دهید، نه هر روز. از آب مقطر یا آب جوش سرد شده استفاده کنید. آب لوله کشی ممکن است حاوی میکروارگانیسم هایی باشد که وقتی از طریق سینوس ها وارد بدن شما می شوند، به طور بالقوه کشنده هستند. و پس از هر بار استفاده، ظرف خود را با آب مقطر و صابون بشویید سپس اجازه دهید در هوا خشک شود.

 

سلول‌ های موجود در پوشش مجرای بینی و حفره‌ های سینوسی (معروف به سلول‌ های جام) این مواد لزج را ترشح میکنند. وقتی سرما می‌ خورید، سیستم ایمنی بدن شما مخاط شما را با گلبول های سفید پر می کند که حاوی آنزیمی است که باعث می‌ شود حفره ها ضخیم شده و مایل به زرد و سپس سبز شوند.

 

اگر مخاط شما بیش از حد غلیظ شود، ممکن است سینوس های شما را پر کند و بستری برای رشد باکتری ها ایجاد کند. می توانید آن را با یک شستشوی نمکی شل کنید و راه های هوایی خود را با یک اسپری ضد احتقان باز کنید.

 

بینی و بیماری های سینوس, از بین بردن سینوس گوک ,پوشش مجرای بینی

جابجایی سپتوم خطر عفونت های سینوسی را افزایش می دهد

 

اکثر عفونت های سینوسی نیازی به نسخه ندارند

هشت حفره سینوسی در جمجمه شما با بافت پوشیده شده و معمولا با هوا پر شده است. ( وظیفه اصلی آنها فیلتر کردن و مرطوب کردن هر نفسی است که می کشید. ) اما زمانی که بافت سینوس در پاسخ به یک عامل بیماری زا، آلرژن یا سایر عوامل تحریک کننده متورم می شود، حفره ها می توانند پر از مایع شده و عفونی شوند.

 

حدود 20 درصد از نسخه های آنتی بیوتیک در ایلات متحده برای این عفونت ها نوشته شده است. اما واقعیت این است که بیش از 90 درصد موارد توسط ویروس ها ایجاد می شود، به این معنی که آنتی بیوتیک ها هیچ تأثیری روی آنها ندارند.

 

اکثر بیماران به اقدامات محافظه کارانه مانند شستشوی نمک و اسپری های استروئیدی بینی پاسخ خوبی می دهند. احتمالا به چیزی قوی تر از آن نیاز ندارید، مگر اینکه علائم شما بیش از یک هفته طول بکشد، یا تب بالاتر از 101.5 درجه داشته باشید و درد و فشار شدید را بالای چشم ها و پشت استخوان های گونه تان احساس کنید.  در این صورت، باید با پزشک خود مشورت کنید تا ببیند آیا درمان آنتی بیوتیکی ممکن است مفید باشد یا خیر.

 

حفره های سینوسی,آبریزش بینی,عفونت های سینوسی

هشت حفره سینوسی در جمجمه شما با بافت پوشیده شده و معمولا با هوا پر شده است

 

برخی از بینی ها بدون دلیل خاصی آبریزش دارند

یک نام برای این بیماری واقعی وجود دارد، رینیت غیر آلرژیک. تا 25 درصد افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. احتقان و آبریزش ممکن است در حوالی پریودی شما بدتر شود، به دلیل افزایش هورمون هایی که رگ های خونی بینی را ملتهب می کنند و آنها را نسبت به محرک ها حساس تر می کنند. سایر محرک ها عبارتند از بوها ( عطرها و مواد شیمیایی خانگی ) و برخی از داروها. علت هرچه که باشد، درمان علائم مهم است. احتقان مزمن خطر ابتلا به سینوزیت مزمن را افزایش می دهد.

 

گردآوری:بخش سلامت و بهداشت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------