آنفولانزای گوجه فرنگی؛ همه آنچه که باید در مورد این بیماری جدید بدانیدآنفولانزای گوجه فرنگی, آنفولانزای گوجه فرنگی چیست

آنفولانزای گوجه‌فرنگی یک بیماری ویروسی که کودکان را مبتلا می‌کند

 

همه چیز درباره آنفولانزای گوجه فرنگی : علائم، راه‌های انتقال و پیشگیری

آنفولانزای گوجه فرنگی، بیماری ویروسی است که به دلیل بثورات پوستی با تاول‌های قرمز و دردناک که شبیه گوجه فرنگی هستند، نامگذاری شده و می‌تواند باعث تب، خستگی، اسهال، استفراغ و درد مفاصل نیز شود. در این مقاله از بیتوته به بررسی علائم، علل، راه‌های انتقال و درمان آنفولانزای گوجه فرنگی می‌پردازیم.

ویروس آنفولانزای گوجه فرنگی، گونه‌ای از بیماری دست، پا و دهان است که قبلاً وجود داشته است. آیا می‌دانستید که به آن تب گوجه‌فرنگی نیز گفته می‌شود و در بین کودکان نوپا نسبت به بزرگسالان شایع‌تر است؟ به‌طور خاص، این بیماری در بین کودکان زیر ۵ سال بیشتر دیده می‌شود.

 

اگر تعجب می‌کنید که چرا به آن آنفولانزای گوجه‌فرنگی می‌گویند، باید بگویم به دلیل تاول‌های قرمز روی بدن است؛ این تاول‌ها دردناک، گرد و پر از مایع هستند. این یک بیماری ویروسی است که تهدید کننده زندگی نیست، اما بسیار مسری است.

 

این بیماری در هند برای اولین بار در تاریخ ۶ مه ۲۰۲۲ در کرالا شناسایی شد و تا به امروز موارد زیادی از آن گزارش شده است. بنابراین، برای مراقبت از فرزندتان و مقابله موثر با آن، خواندن ادامه مطلب را توصیه می‌کنیم.

 

آنفولانزای گوجه فرنگی, آنفولانزای گوجه فرنگی چیست

بثورات پوستی و تاول‌های قرمز از علائم رایج آنفولانزای گوجه‌فرنگی است

 

علائم آنفولانزای گوجه فرنگی

علائم اصلی آنفولانزای گوجه‌فرنگی عبارتند از:

√ افزایش دمای بدن: تب خفیف یا بالا

√ بثورات پوستی: بروز بثورات پوستی روی بدن

√ درد شدید مفاصل: دردی شبیه به درد مفاصل ناشی از تب چیکنگוניا

√ تاول‌های قرمز و دردناک: تاول‌های قرمز و دردناک که ممکن است در نقاط مختلف بدن پخش شوند. (شبیه تاول‌های آبله میمون)

√ خستگی و بی‌حالی: احساس خستگی و بی‌حالی عمومی

√ تهوع و استفراغ: حالت تهوع و استفراغ

√ اسهال: اسهال

√ کم آبی بدن: کم آبی بدن ناشی از اسهال و استفراغ

√ درد بدن: احساس درد در بدن

توجه داشته باشید که برخی از این علائم شباهت‌هایی به بیماری‌های ویروسی دیگر مانند تب دنگی دارند.

 

علل آنفولانزای گوجه فرنگی

علت دقیق شیوع ویروس آنفولانزای گوجه‌فرنگی هنوز ناشناخته است، اما محققان و متخصصان پزشکی در حال انجام تحقیقات بیشتری برای یافتن علت ویروس عامل این بیماری هستند. برخی مطالعات دلایل احتمالی برای آنفولانزای گوجه‌فرنگی را به شرح زیر نشان داده‌اند:

ویروس‌های انتروویروس: برخی مطالعات نشان می‌دهند که علت آنفولانزای گوجه‌فرنگی می‌تواند ویروس‌های متعلق به جنس انتروویروس، به ویژه ویروس کوکساکی باشد. این ویروس بسیار مسری است و می‌تواند از طریق تماس نزدیک و هوا، فرد را آلوده کند. توصیه می‌شود کودکان مبتلا از کودکان سالم دور نگه داشته شوند، زیرا این ویروس می‌تواند از طریق رفتارهای رایج مانند لمس سطوح آلوده، استفاده از پوشک و گذاشتن مستقیم اشیاء در دهان توسط کودک (که با بزاق بیمار آلوده شده باشد) گسترش یابد.

 

ویروس‌های منتقل شونده توسط پشه: برخی مطالعات حاکی از آن هستند که علت آنفولانزای گوجه‌فرنگی به ویروس‌های منتقل شده توسط پشه، به ویژه ویروسی که باعث تب چیکونگونیا می‌شود، نسبت داده می‌شود.

 

عوارض جانبی بیماری‌های دیگر: دانشمندان بر این باورند که آنفولانزای گوجه‌فرنگی ممکن است عارضه جانبی بیماری‌هایی مانند تب دنگی یا چیکونگونیا باشد و ویروس کوکساکی می‌تواند یکی از منابع این تب باشد.

با این حال، علت دقیق این تب هنوز ناشناخته است.

 

آنفولانزای گوجه فرنگی, آنفولانزای گوجه فرنگی چیست

استراحت کافی برای بهبودی سریع‌ آنفولانزای گوجه‌فرنگی ضروری است

 

اقدامات پیشگیری از آنفولانزای گوجه‌فرنگی

رعایت بهداشت: برای جلوگیری از ابتلا به هر نوع آنفولانزایی، رعایت بهداشت مناسب مهمترین اقدام است. به طور مرتب دست های خود را بشویید و محیط اطراف خود را تمیز و ضدعفونی کنید.

 مراجعه به پزشک: در صورت مشاهده هرگونه علائم در کودکان، با یک متخصص بهداشت مشورت کنید.

 درمان خانگی: علائم آنفولانزای گوجه‌فرنگی به روش معمول (مانند استراحت و مصرف مایعات) قابل درمان هستند. به طور جدی از کندن یا خاراندن تاول‌ها خودداری کنید، زیرا این کار باعث بدتر شدن علائم می‌شود.

 

درمان آنفولانزای گوجه‌فرنگی

آنفولانزای گوجه‌فرنگی یک بیماری خودبه‌خود محدود شونده در نظر گرفته می‌شود. در حال حاضر هیچ داروی خاصی برای درمان آن وجود ندارد، اما مدیریت علائم تحت نظر پزشک متخصص می‌تواند به بهبودی کمک کند. از خوددرمانی و تشخیص خودداری کنید. در اینجا برخی نکات برای کمک به بهبودی بیمار مبتلا به آنفولانزای گوجه‌فرنگی آورده شده است:

√ استراحت: استراحت کافی به بدن برای مبارزه با عفونت و بهبودی کمک می‌کند.

√ تأمین مایعات: نوشیدن مایعات فراوان مانند آب، آب میوه و سوپ‌های رقیق برای جبران مایعات از دست رفته در اثر اسهال و استفراغ ضروری است.

 رژیم غذایی مناسب: وعده‌های غذایی کوچک و مکرر، غذاهای نرم و کم‌چرب مانند سوپ، آش (خوراک)، فرنی (دالیا)، و میوه‌های تازه به تقویت بدن بیمار کمک می‌کند.

 پایین آوردن تب: برای پایین آوردن تب خفیف می‌توانید با مشورت پزشک از روش‌های سنتی مانند کمپرس آب ولرم استفاده کنید.

 رعایت بهداشت: رعایت بهداشت فردی و تهویه مناسب محل زندگی برای جلوگیری از شیوع بیماری ضروری است.

 

آنفولانزای گوجه فرنگی, آنفولانزای گوجه فرنگی چیست

رعایت بهداشت مناسب مهمترین اقدام برای جلوگیری از ابتلا به آنفولانزا 

 

سوالات متداول درباره آنفولانزای گوجه‌فرنگی 

1. چه کسانی در معرض خطر ابتلا به آنفولانزای گوجه‌فرنگی هستند؟

کودکان زیر 5 سال بیشتر در معرض خطر ابتلا به آنفولانزای گوجه‌فرنگی هستند. با این حال، بزرگسالان نیز می‌توانند به این بیماری مبتلا شوند.

 

2. آیا آنفولانزای گوجه‌فرنگی کشنده است؟

آنفولانزای گوجه‌فرنگی معمولاً یک بیماری خفیف است و کشنده نیست. با این حال، در برخی موارد نادر، می‌تواند منجر به عوارض جدی شود. اگر نگران سلامت فرزند خود هستید، همیشه باید با پزشک مشورت کنید.

 

3.آیا گوجه‌فرنگی باعث آنفولانزای گوجه‌فرنگی می‌شود؟

خیر، گوجه‌فرنگی باعث آنفولانزای گوجه‌فرنگی نمی‌شود. این بیماری توسط یک ویروس به نام انتروویروس A ایجاد می‌شود.

 

نتیجه گیری

با اینکه دیدن گزارش‌هایی در مورد شیوع یک ویروس جدید ممکن است کمی نگران کننده به نظر برسد، اما مهم است به خاطر داشته باشیم که این ویروس خاص کشنده نیست و در حال حاضر شیوع گسترده‌ای ندارد. با رعایت احتیاط‌های لازم و هوشیاری، به طور قطع می‌توان شیوع آن را کنترل کرد.. درک علل آنفولانزای گوجه‌فرنگی می‌تواند سپر ما در برابر این بیماری مضر باشد. همچنین، اطمینان حاصل کنید که برای محافظت خود در برابر هرگونه فشار مالی، یک برنامه بیمه درمانی تهیه کرده‌اید. 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------