با خواب کافی از این آسیب ها و بیماریها پیشگیری کنیدخواب,فواید خواب کافی,بی خوابی

بي خواب‌ها بيشتر در معرض خطر ابتلا به ديابت نوع دو قرار مي‌گيرند

 

با خواب کافی از این آسیب ها و بیماریها پیشگیری کنید
بسياري از كساني كه شب‌ها خواب به چشم شان نمي‌آيد، مي‌گويند بعد از تاريك شدن هوا انرژي بيشتري پيدا مي‌كنند و به همين دليل ترجيح مي‌دهند فعاليت‌هاي مهمي كه نياز به تمركز دارد را وقتي همه خوابند انجام دهند. بعضي‌هاي ديگر اما از بي خوابي دل خوشي ندارند و حتي به قيمت متوصل شدن به قرص‌هاي خواب آور براي خلاص شدن از آن تلاش مي‌كنند. محققان مي‌گويند چه از گروه اول باشيد و چه از گروه دوم، بيدار بودن‌تان در نيمه شب مي‌تواند آسيب‌هاي جدي به جسم و روان‌تان وارد كند. از نظر آنها بي خوابي مي‌تواند افراد را به‌شدت بيمار كند و حتي جان‌شان را بگيرد.

 

• فشارخون بالا مي‌رود
اگر بگوييم كه كودكان هم مي‌توانند به مشكل بالا رفتن فشارخون دچار شوند احتمالا تعجب مي‌كنيد؛ اما بي خوابي مي‌تواند اين مشكل را در ميان كودكان هم به وجود بياورد. به نوشته‌ام اس ان بي سي، پژوهشگران مي‌گويند بچه‌هايي كه كمتر از شش ساعت و نيم در شبانه روز مي‌خوابند، به مشكلات جدي فشارخون دچار مي‌شوند.


البته نوسان فشار خون تنها مشكلي نيست كه سراغ بچه‌هاي بي خواب مي‌رود. پژوهشگران مي‌گويند اين افراد در نوجواني 14 درصد بيشتر از ديگران ممكن است بيش فعال شوند. محققان مي‌گويند كودكان به حدود 9 ساعت خواب در شبانه روز نياز دارند. پس تصور نکنید تنظیم خواب شبانه کودکتان تنها آموزش نظم به اوست؛ بچه‌هایی که خوابشان ساعات متغییری دارد و تا نیمه شب بیدار می‌مانند بیشتر چاق می‌شوند و حتی نوسان‌های فشار خون را پیش از آدم‌هایی که ساعات خوابشان تنظیم شده تجربه می‌کنند.

 

طلاق مي‌گيريد
بله! به همين سادگي! چند ساعت كمتر خوابيدن در شبانه روز مي‌تواند جرقه‌هاي اختلاف ميان شما و همسرتان را روشن كند و روابط عاطفي تان را دچار مشكل كند. «بي بي سي» به نقل از بنياد سلامت رواني بريتانيا نوشته است كه مشكل در روابط عاطفي، خستگي پذيري بالا و فقدان تمركز فكري از مشكلاتي است كه بخاطر بي خوابي ايجاد مي‌شوند.

اين بنياد ادعا مي‌كند كه بي خواب‌ها چهار برابر ديگران با مشكل در روابط عاطفي شان روبه‌رو هستند و سه برابر آدم‌هايي كه حدود 8 ساعت در شبانه روز مي‌خوابند، افسرده مي‌شوند و تمركزشان را از دست مي‌دهند. از نظر محققان بي خوابي افراد را وارد چرخه معيوبي از مشكلات رواني مي‌كند كه تا زمان تنظيم شدن خواب افراد نمي‌توان اميدي به بهبودشان داشت.

 

خواب,بیماریهای مرتبط با بی خوابی,بی خوابی

بي‌خوابي خطر ابتلا به سرطان سينه را افزایش میدهد

 

خوراکی زیاد می خرید
اگر نمي‌خواهيد جيبتان خالي شود، شب‌ها خوب بخوابيد. محققان مي‌گويند فرداي روز بي خوابي، ميل شما به خريدن مواد غذايي چند برابر مي‌شود. به گزارش مجله چاقي، سطوح هورمون گرلين در خون بي خواب‌ها بالا مي‌رود و باعث گرسنه شدن و افزايش تمايلشان به خريد خوراكي مي‌شود. محققان مي‌گويند كه افزايش اين هورمون بر قدرت تصميم‌گيري افرادي كه خواب كافي نداشته‌اند تاثير مي‌گذارد و حتي به جاي آنها تصميم مي‌گيرد.


از نظر پژوهشگران يكي از دلايل چاق شدن بي خواب‌ها، افزايش سطح همين هورمون است. آنها معتقدند کسانی که به خاطر بیشتر تمرکز داشتن در شب و یا به دلیل اجبار شغلی که مشغول انجامش هستند نظم خوابشان را به هم می‌ریزند و شب زنده‌داری می‌کنند، بیشتر در معرض چاقی هستند؛‌حتی اگر اشتهایشان زیاد نباشد و اهل فست فود خوردن و با مصرف غذا‌های پرکالری هم نباشند.

 

ديابت مي‌گيريد
اضطراب و افسردگي تنها مشكلات ناشي از بي‌خوابي نيستند. محققان مي‌گويند سطح قند خون افرادي كه خواب‌شان ناكافي است هم بالاتر از ديگران مي‌رود و توانايي بدنشان در تنظيم ميزان انسولين خون پايين مي‌آيد. همين دليل است كه بي خواب‌ها بيشتر در معرض خطر ابتلا به ديابت نوع دو قرار مي‌گيرند. محققان مي‌گويند فشارهاي رواني از دلايل اصلي ابتلا به ديابت نوع دو هستند و مرداني كه دچار اين فشارها هستند، دو برابر مردهايي كه سلامت روان دارند دچار ديابت مي‌شوند.


به گفته محققان از آنجا كه بي‌خوابي شبانه مي‌تواند تحمل تنش‌ها براي افراد را دشوارتر كند و از آنجا كه كافي نبودن خواب باعث مضطرب شدن و افسردگي مي‌شود، مي‌توان اين مشكل را به عنوان يكي از دلايل ابتلا به ديابت معرفي كرد. گذشته از اين، خود بي‌خوابي هم مي‌تواند ميزان قند خون را دچار نوسان كند و باعث ابتلا به ديابت شود.

 

سكته مغزي مي‌كنيد
مغز تنها به‌خاطر بي خوابي خسته و فرسوده نمي‌شود. محققان مي‌گويند بي خوابي شبانه مي‌تواند مرگ اين عضو بدن را هم به همراه بياورد. از نظر محققان تايواني خطر سكته مغزي به ويژه در ميان جوانان بي خواب بيشتر است.

 

بي خوابي مي‌تواند خطر سكته مغزي را تا 54 درصد بالاتر ببرد. از نظر آنها خطر سكته مغزي در ميان جوانان 18 تا 24 ساله بي خواب، هشت برابر افرادي است كه در اين سنين خواب مناسب و منظم دارند. از نظر آنها حتي بي خوابي گاه و بي گاه هم مي‌تواند مغز را در مرض چنين خطري قرار دهد.از نظر محققان مغز بی‌خواب‌ها در فردای آن روز هم کارایی پایین‌تری دارد و از پس انجام تکالیف دشواری که در حالت عادی فرد آنها را انجام می‌دهد برنمی‌آید. به همین دلیل پژوهشگران توصیه می‌کنند قبل از انجام کار‌های مهم، به خوبی بخوابید و حتی می‌گویند بهتر است کارمندان در میانه روز نزدیک به بیست دقیقه چرب بزنند، تا برای ادامه فعالیت‌هایشان آماده‌تر شوند.

 

آلزايمر مي‌گيريد
مغز بي‌خواب‌ها زودتر از ديگران توانايي به خاطر آوردن رويدادها و خاطرات را از دست مي‌دهد. نيويورك ديلي نيوز گزارش كرده است كه پروتئيني كه وجودش مي‌تواند باعث ابتلا به بيماري آلزايمر شود، با به موقع و كافي خوابيدن در شب از بدن تخليه مي‌شود اما كساني كه خواب شان نظم ندارد و كافي نيست، اين پروتئين در بدنشان انباشته مي‌شود و زودتر از ديگران آلزايمر مي‌گيرند.

 

از نظر محققان حتي اگر يك شب كم بخوابيد، سطح اين پروتئين در بدنتان بالاتر مي‌رود و هرچه بي خوابي هايتان بيشتر شود، ميزان آن هم بيشتر و دردسرسازتر مي‌شود. آمار ابتلا به آلزایمر در جهان هر روز بالاتر می‌رود و محققان به دنبال پیدا کردن دلایل این موضوع، کشف کرده‌اند که بی‌خوابی در ایجاد چنین بیماری‌ای می‌تواند تاثیرگذار باشد.

 

خواب,عوارض بی خوابی,بی خوابی

بي‌خوابي شبانه مي‌تواند تحمل تنش‌ها براي افراد را دشوار كند

 

• 86 مرض به جان‌تان مي‌اندازد
گفتيم كه خطر سكته مغزي، قلبي و ابتلا به مشكلات رواني با بي خواب شدن سراغتان مي‌آيد، اما به نوشته ديلي ميل مشكلاتي كه بي خوابي برايتان ايجاد مي‌كند، متاسفانه از اين تعداد بسيار بيشتر هستند. محققان مي‌گويند كه با پريدن خواب از سرتان، 86 نوع اختلال و بيماري سراغتان مي‌آيد و بسياري از بيماري‌هاي جسمي كه نمي‌توانيد دليلي براي حضورشان پيدا كنيد، ناشي از همين يك مشكل مي‌شوند. از نظر محققان نه يكي دو شب بي خوابي، بلكه مستمر شدن اين مشكل مي‌تواند چنين عواقبي را به همراه بياورد و باعث شود که در اوج جوانی، بدنی پیر و خسته داشته باشید.

 

نگذاريد مزمن شود
همه افراد دوره‌يي از بي‌خوابي را در طول سال تجربه مي‌كنند و برخي شب‌ها خواب به چشم‌هايشان نمي‌آيد. اين بي‌خوابي گذرا گرچه مي‌تواند خطر ابتلا به برخي بيماري‌ها را بيشتر كند اما به اندازه بي‌خوابي مزمن نمي‌توان جان شما را تهديد كند. اگر دوره‌هاي گذراي بي‌خوابي شما جاي خود را به بي‌خوابي‌هايي كه حدود سه هفته تا شش ماه ادامه پيدا كرده‌اند داده‌اند، بهتر است فورا به روانپزشك مراجعه كنيد و با پيدا كردن منشا بي‌خوابي‌تان، راهي براي درمانش پيدا كنيد.

 

بيشتر فست فود مي‌خوريد
تنها ميل به خريد مواد غذايي با كمبود خواب بيشتر نمي‌شود. محققان مي‌گويند حتي ذائقه شما هم تحت تاثير ميزان خواب‌تان قرار مي‌گيرد. از نظر آنها كساني كه شب‌ها به اندازه نمي‌خوابند، بيشتر همبرگر و سيب زميني سرخ شده مي‌خورند. اين تحقيقات كه نتيجه شان در مجله نيچر چاپ شده است نشان مي‌دهد كه بخشي از مغز بي‌خواب‌ها، با ديدن فست فود فعال مي‌شود كه باعث كم شدن قدرت اين افراد در كنترل هوس غذايي شان مي‌شود. به همين دليل است كه از نظر محققان كساني كه خواب كافي ندارند، نمي‌توانند تغذيه سالمي هم داشته باشند.


كمردرد مي‌گيريد
درد استخوان هاي‌تان در پيري را به گردن نخوردن شير و ماست نيندازيد. محققان مي‌گويند ميزان خواب شما هم مي‌تواند به اندازه تغذيه تان در سالم ماندن استخوان‌هاي شما تاثير داشته باشد. پژوهشگران بر اين باورند كه افراد بي خواب در دوران پيري درد بيشتري در ستون فقرات و ناحيه كمرشان تجربه مي‌كنند. از نظر محققان بزرگسالاني كه شب‌ها خوب نمي‌خوابند، يك و نيم برابر بيشتر از آنهايي كه خواب كافي دارند در پيري دچار كمر درد مي‌شوند.


سرطان مي‌گيريد
محققان مي‌گويند بي‌خوابي نه تنها خطر ابتلا به سرطان سينه را بيشتر مي‌كند، بلكه مجال رشد سلول‌هاي سرطاني را هم بيشتر مي‌كند. از نظر آنها بي‌خوابي براي بيماران سرطاني سم است و باعث سرعت گرفتن رشد سلولهاي سرطاني در بدنشان مي‌شود. اما آنها ادعا مي‌كنند كه خواب كافي مي‌تواند يكي از درمان‌هاي كمكي براي اين بيماران باشد و باعث بهبودشان شود. به نوشته تلگراف، مردان بي خواب 2 برابر ديگران در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند و زناني كه كمتر از 6 ساعت مي‌خوابند هم به احتمال 62 درصد بيشتر از ديگران به سرطان سينه دچار مي‌شوند.


مي ميريد
مرگ تدريجي بخاطر ابتلا به بيماري‌هاي گفته شده، مي‌تواند گريبان بي خواب‌ها را بگيرد. اما حتي اگر يك فرد مبتلا به بي‌خوابي برخي از بيماري‌هاي گفته شده را تجربه نكند، باز هم احتمال مردنش بخاطر كافي نبودن ميزان خواب زياد است. رويترز نوشته است كه نيمي از آمريكايي‌ها بي‌خوابي مزمن دارند و با توجه به گفته‌هاي محققان، مزمن شدن اين مشكل به احتمال 58 درصد بيشتر خطر مرگ را به همراه مي‌آورد. از نظر محققان كساني كه حداقل 6 سال با اين مشكل دست و پنجه نرم كرده‌اند، بيشتر از ديگران در معرض خطر مرگ قرار دارند.


ماه كامل شده؟
بي خوابي دلايل متعددي مي‌تواند داشته باشد و از نظر محققان كامل شدن قرص ماه مي‌تواند يكي از آن دلايل باشد.محققان در بوداپست كشف كرده‌اند كه ماه مي‌تواند بر اختلالات خواب و همينطور سلامت رواني انسان‌ها تاثير داشته باشد و در زماني كه ماه كامل در آسمان مي‌درخشد، خواب زنان و مردان سبك‌تر از بقیه روزها مي‌شود.

 

خواب,فواید خواب کافی,بی خوابی

بی‌خوابی را گاهی تنها با داروهای شیمیایی می‌توان درمان کرد

 

گوشي بازي مي‌كنيد؟
محققان مي‌گويند گوشي بازي قبل از خواب گذشته از تاثيرات منفي كه بر مغز مي‌گذارد، مي‌تواند كيفيت خواب شما را پايين بياورد و باعث بي خواب شدن‌تان شود.افرادي كه گوشي شان را به اتاق خواب خود مي‌برند، خواب ناآرام‌تر و بي كيفيت‌تري را تجربه مي‌كنند و فردای آن روز انرژی کمتری نسبت به دیگران دارند.

 

افسردگی دارید؟
 متخصصان مي‌گويند در بسياري موارد خود افسردگي هم مي‌تواند باعث بي خواب شدن شما شود. پس اگر تغيير واضحي در الگوي خواب‌تان پيدا شده و زيادتر از حد و يا كمتر از معيار مي‌خوابيد، سلامت روان‌تان را با كمك متخصصان بررسي كنيد. شايد يك افسردگي كوچك و درمان‌پذیر باعث بي خوابي تان شده باشد.

 

دستشويي داريد؟
محققان مي‌گويند بسياري از كساني كه بي خواب هستند و يا در ميانه شب بارها بيدار مي‌شوند، از مشكل پر بودن مثانه در شب رنج مي‌برند و پس از دستشويي رفتن و روشن كردن چراغ خواب از سرشان مي‌پرد. درحالي كه با نصب ال‌اي دي‌هاي مخصوص و كم نوري كه محققان اختراع كرده‌اند میتوانند این مشکل بیخوابی را برطرف کنند.

 

** راههایی ساده برای درمان بی خوابی
بی‌خوابی را گاهی تنها با داروهای شیمیایی می‌توان درمان کرد و از نظر متخصصان طب سنتی، گاهی چاره از بین بردنش مصرف برخی دم‌نوش‌های گیاهی است. اما محققان می‌گویند برای خلاص شدن از این مشکل، راه‌های ساده‌تری هم وجود دارد. راه‌هایی که در ادامه آن‌ها را  با شما درمیان می‌گذاریم.

 

-- شير و مغز بخوريد
توصيه محققان به بي خواب‌ها، خوردن يك مشت مغز آجيل و يك ليوان شير قبل از خواب است. پژوهشگران بر اين باوردند كه با اضافه كردن اين دو مورد به رژيم غذايي بي خواب‌ها مي‌توان مشكل‌شان را كمرنگ كرد.

 

-- كيوي بخوريد
یکی از میوه هایی که به درمان بیخوابی کمک میکند کیوی است . محققان مي‌گويند اگر 4 هفته به رژيم غذايي تان كيوي اضافه كنيد، بي خوابي تان از بين مي‌رود. آنها به شركت كنندگان يك تحقيق، يك ساعت قبل از خواب دو كيوي دادند و مشاهده كردند كه كيفيت خواب آنها بالاتر رفته است.


-- آلبالو بخوريد
از نظر محققان ملاتون موجود در آلبالو مي‌تواند بر مغز بي خواب‌ها تاثير مفيدي بگذارد و باعث تنظيم شدن چرخه خوابشان شود. محققان مي‌گويند دو وعده خوردن اين ميوه در صبح و شب مي‌تواند به تنظيم شدن خواب افراد كمك كند.

 

-- يوگا كار كنيد
اگر ميان سال هستيد و بعد از يائسه شدن به بي خوابي دچار شده ايد، گذشته از اضافه كردن خوراكي‌هاي گفته شده، بايد با ورزش هم آشتي كنيد. محققان مي‌گويند ورزش يوگا بيشتر از هر راه ديگري مي‌تواند به تنظيم شدن خواب خانم‌هاي يائسه كمك كند.

منبع : مجله سیب سبز

bartarinha.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------