آیا مزوتراپی برای کاهش وزن موثر است؟ عوارض و مزایای لاغری موضعی با مزوتراپیداروی لاغری در مزوتراپی, مزوتراپی برای لاغری سلولیت, مراقبت های بعد از مزوتراپی

رفع چاقی موضعی در یک نقطه از بدن با مزوتراپی

 

مزوتراپی برای لاغری موضعی؛عوارض و مزایا 

یکی از روش های لاغری که برای چاقی موضعی به کار میرد مزوتراپی است. مزوتراپی شامل یکسری فعالیت های تزریقی است که برای از بین بردن چربی هایی یک قسمت خاص از بدن استفاده می شود. کمی جلوتر درباره مزوتراپی و لاغری با ان به صورت کامل صحبت خواهیم کرد. همراه ما باشید.

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی به مجموعه ای از فعالیت ها گفته میشود که شامل تزریق یک مایع به نواحی خاصی از بدن است که در ان جا تجمع چربی به صورت چشمی نیز قابل تشخیص است. برای مثال غبغب از جمله نواحی صورت است که می توان با استفاده از مزوتراپی ان را از بین برد. در واقع به زبان ساده تر این نوع لاغری فقط با تزریق ماده ای به چربی ها انجام می شود. به فرایندی که چربی های بدن با استفاده از برخی مواد تجزیه می شوند لیپولیز نیز میگویند.

 

مزوتراپی چگونه موجب لاغری موضعی می شود؟

برای اینکه بدانید مزوتراپی در چه شرایط استفاده می شود اول باید بدانید چاقی موضعی چیست. چاقی موضعی به حالتی گفته میشود که در ان شخص بیمار ، در قسمتی از بدن خود تجمع چربی های بیشتری را مشاهده می کند.

 

در این افراد سایر نواحی بدن از تناسب اندام نسبی برخوردارند و تنها قسمتی از بدن تجمع چربی را می توان مشاهده کرد. برای مثال اگر به صورت یک فرد نگاه کنید ممکن است به این نتیجه برسید که او چاق نیست و صورت نورمالی دارد اما غبغب دارد.

 

حال مزوتراپی به این اشخاص کمک می کند این نواحی را از بین ببرند. برخی از این نواحی ها با رژیم غذایی و حتی ورزش های زیاد نیز قابل لاغری نیست به همین دلیل از این روش استفاده می شود.

 

به مزوتراپی کاهش چربی نقطه ای یا spot fat reduction نیز می گویند. این روش درمان تزریق محلول به پوست در بسیاری از روش های شناخته شده برای لاغری گنجانده شده است و حتی در برخی از موارد پزشک می تواند برای اثر بخشی بهتر مزوتراپی ، شیوه های درمانی دیگری مانند والااسموز ، اندرمولوژی و... را به درمان اضافه کند.

 

کدام یک از نواحی بدن را می توان با مزوتراپی لاغر کرد؟

همانطور که پیش تر نیز گفتیم استفاده از مزوتراپی برای تمامی نقاط بدن امکان پذیر نیست و فقط برخی از نواحی بدن این امکان را به پزشک می دهد که از این شیوه درمان استفاده کند. این نواحی عبارتند از : 

• بالا و پایین شکم

• ران 

• بازوی بالایی (قسمت بالایی بازو)

• چربی زیر خط سینه بند

• غبغب 

• چربی های باقی مانده بعد از لیپوساکشن

• چربی اضافه دور کمر 

• سلولیت

 

مراقبت های بعد از مزوتراپی, عوارض لاغری با مزوتراپی, مزوتراپی لاغری شکم

استفاده از مزوتراپی برای تمامی نقاط بدن امکان پذیر نیست

 

مزوتراپی برای لاغری سلولیت

سلولیت در واقع همان چربی های زیر پوستی است که عمدتا روی ران و باسن وجود دارد که شکل ظاهری پوست را نیز تغییر میدهد. وجود این توده های چربی در زیر پوست حالت برجستگی و تو رفتگی روی پوست ایجاد می کند.

 

سلولیت از جمله چربی هایی است که فقط با استفاده از مزوتراپی قابل درمان است. در واقع چون هیچ درمانی برای این نوع چربی ها وجود ندارد مزوتراپی بهترین گزینه به شمار می آید.

توجه داشته باشید درصد وجود این نوع از چربی ها در بانوان بیشتر از آقایان است.

 

تزریق محلول در مزوتراپی 

در طول درمان مزوتراپی ، محلول به روش تزریق به لایه های چربی و بافت همبند اضافه میشود. تزریق معمولا بدون درد است با این وجود برخی از بیماران ترجیح می دهند از کرم بی حس کننده نیز استفاده کنند.

 

محلولی که به عنوان دارو تزریق می شود یک واکنش شیمیایی در ارتباط با فیزیولوژی بدن ایجاد می کند که تا دیواره سلول چربی را سخت کند و شروع به تجزیه نواحی موضعی چربی کند.

 

اثر گذاری تزریق معمولا سه هفته طول میکشد تا مشخص شود. البته توجه داشته باشید برای اثر بخشی بهتر ممکن است پزشک تشخیص دهد درمان در چند جلسه انجام شود که معمولا این جلسات با فاصله چهار تا 6 هفته برگزار میشود.

 

محلولی که به عنوان دارو در مزوتراپی تزریق می شود چیست؟

مواد اصلی مورد استفاده شامل فسفاتیدیل کولین، مولتی ویتامین و سالین است. فسفاتیدیل کولین یک لسیتین طبیعی است که حاوی دو اسید چرب غیر اشباع (لینولئیک + آلفا لیونلئیک اسید) است که از گیاه سویا استخراج می شود.

 

فسفاتیدیل کولین (PPC) در واقع توسط خود بدن نیز تولید می شود، با این تفاوت که نسخه بدن شامل اسیدهای چرب اشباع شده (یعنی پالمتیک، اولئیک و استئاریک اسید) است. این نوع PPC در تمام غشای سلولی یافت می شود و به طور طبیعی، برای مثال، در ریه های جنین در حال رشد از ماه چهارم به بعد رخ می دهد؛ در این حالت حاوی اسید پالمیتیک است و باعث تورم و تخلیه ریه ها می شود و از چسبیدن آنها به یکدیگر جلوگیری می کند. در واقع عملکرد مشابهی را به عنوان روان کننده در روده ها انجام می دهد تا از چسبندگی جلوگیری کند.

 

برای تزریق PPC، به یک حلال نیاز است که همچنین باید یک ماده شوینده باشد. اسید دئوکسی کولیک در امولسیون کردن چربی ها برای جذب در روده استفاده می شود.

به زبان ساده هنگامی که با سوزن های بسیار نازک به بافت چربی تزریق می شود، لایه دوگانه غشای سلول چربی متورم و سفت می شود و عاملی که مانند یک شوینده عمل می کند، تجزیه چربی را آغاز می کند و سلول های چربی را به ذرات کوچک چربی در اندازه نانو تبدیل می کند (اندازه نانو یک میلینیوم میلیمتر است). فرآیند نهایی در کبد اتفاق می افتد که در آن چربی به طور کامل به دی اکسید کربن و آب تجزیه می شود و سر انجام به این شکل ان نواحی بدن لاغر میشوند.

 

مزوتراپی برای لاغری موضعی, مزوتراپی چیست, مزوتراپی برای لاغری سلولیت

مزوتراپی برای لاغری سلولیت نیز مؤثر است

 

چه کسانی نمی توانند از مزوتراپی استفاده کنند؟

• مزوتراپی برای این افراد توصیه نمی شود:

• زنان باردار

• مادران شیرده

• بیماران چاق 

• افراد مبتلا به دیابت

• افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی 

• افراد مبتلا به عوارض عروقی و یا هرگونه عفونت

به یاد داشته باشید مزوتراپی شیوه ای برای تجزیه و تحلیل چربی هاست نه وسیله ای برای کاهش وزن

 

مراقبت های درمان بعد از تزریق مزوتراپی 

افرادی که مزوتراپی انجام می دهند به یک رژیم غذایی مناسب نیاز دارند که توسط پزشک به ان ها توصیه میشود. از طرفی برنامه ورزشی نیز ممکن است توسط پزشک برای شما نوشته شود.

 

آیا لاغری با مزوتراپی عوارضی هم دارد؟

عوارض مزوتراپی ناشی از تزریق محلول بوده و اگر وجود داشته باشد هم موقتی است. از میان عوارض موقتی این شیوه درمانی می توان به کبودی ، درد و تورم اطراف تزریق اشاره کرد. که البته بهتر است بدانید این عوارض نیز قابل درمان است.

 

مراقبت های بعد از مزوتراپی, عوارض لاغری با مزوتراپی, مزوتراپی لاغری شکم

قبل از انجام مزوتراپی برای لاغری موضعی با پزشک مشاوره کنید

 

جمع بندی پایانی 

مزوتراپی یک شیوه تجزیه سلول ها چربی است که برای نواحی خاصیی از بدن مورد استفاده قرار می گیرد. مزوتراپی روش کاهش وزن نیست و برای زنان باردار و افرادی که دچار بیماری های قلبی عروقی ، بیماری های خود ایمنی و یا هرگونه عفونت می باشند می تواند عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

 

مشاوره با پزشک متخصص قبل از انجام مزوتراپی از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین قبل از هر گونه اقدام سعی کنید در چند جلسه با پزشک مربوطه در ارتباط باشید. امیدواریم این مقاله نیز برای شما مفید بوده باشد.

 

گردآوری : بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------