خوابيدن هم اصول دارد 

 

 

خوابيدن هم اصول دارد

 

خوابيدن نادرست مشکلات تنفسي، عضلاني و مفصلي ايجاد مي کند.

گذشته از موضوع آرامش رواني و نبود استرس در هنگام خواب رعايت مسائل فيزيکي نيز به خوب خوابيدن که در آن عوارضي براي سيستم اسکلتي و عضلاني به وجود نيايد، کمک مي کند.

اولين نکته خوابيدن مکان، محل و وسايل خواب است که بايد استاندارد باشد. البته ترجيح اين است که، خوابيدن روي تخت خواب باشد. البته خوابيدن روي زمين، مشکل خاصي ايجاد نمي کند اما بهتر اين است که از تخت خواب استفاده شود تا رعايت اصول فيزيکي خواب انجام شود.

تشک تخت خواب بايد قابليت انعطاف پذيري زيادي نداشته باشد به طوري که با وارد کردن فشار دست روي تشک بايد فقط بين 3 تا 4 ميلي متر دست روي تشک فرو رود و اين انعطاف پذيري هم در تمام طول تشک يکسان باشد. اگر اين موضوع رعايت نشود در ستون فقرات عوارضي ايجاد مي کند. همچنين نوع، جنس و مارک تشک نيز براساس همين معيار انتخاب مي شود.

موضوع بعدي وضعيت مناسب خوابيدن است که قبل از خواب علاوه بر رعايت کم غذا خوردن بهتر است فرد نرمش يک دقيقه اي روي عضلات و کتف انجام دهد و سپس براي قرار گرفتن روي تخت ابتدا پاي خود را روي تخت بگذارد و سپس بنشيند و در نهايت دراز بکشد چرا که در اين صورت فشار ناگهاني به کمر وارد نمي شود.

بهترين روش خوابيدن روش جنيني است به طوري که فرد به يک پهلو بخوابد و پاهاي خود را با زاويه 90 درجه به شکم خود نزديک کند. البته در طول خواب فرد وضعيت هاي مختلفي مي گيرد که اشکالي نيز ندارد.

وضعيت نامطلوب خوابيدن، به شکم خوابيدن است که موجب مي شود علاوه بر ايجاد مسائل گوارشي و مسائل تنفسي به علت قرار گرفتن نقاط استخواني بدن مانند سر زانوها، نوک پاها، سينه روي زمين اين نواحي تحت فشار قرار مي گيرند و در اين نواحي دردهاي به خصوصي ايجاد شود. همچنين قوس نامناسب گردن و کمر نيز ايجاد مي کند که منجر به درد عضلات مي شود و در نهايت سيستم تنفسي را دچار اختلال مي کند.

به پشت خوابيدن بعد از به پهلو خوابيدن در درجه اولويت بعدي قرار دارد. همچنين هنگام برخواستن از خواب بايد از وضعيت خوابيده ابتدا بنشيند و سپس بلند شود چرا که يکباره بلند شدن و پريدن از خواب احتمال دردهاي کمري را دارد.

وجود بالشت مناسب موجب جلوگيري از دردهاي گردني و کمري و کتف و بروز فتق ديسک گردني مي شود. بالشت مناسب، بالشي است که جنس آن از مواد مصنوعي نباشد. همچنين قطر، حجم و شکل فيزيکي آن نيز مهم است و بايد وضعيت به گونه اي باشد که بالشت گودي بين گردن و پشت سر را پر کند.

اگر ارتفاع و قطر بالشت بيشتر از آن باشد موجب خم شدن سر و گردن به جلو و اگر ارتفاع و قطر آن کمتر باشد موجب خم شدن سر و گردن به عقب مي شود که در اين صورت بروز ديسک هاي گردني و دردهاي ناحيه گردن را در پي دارد.

بالشت هايي با طراحي خاص در بازار وجود دارد که برآمدگي خاص در جلو و فرورفتگي در پشت سر دارند. استفاده از اين بالشت ها به خصوص در افرادي که دردهاي گردني دارند توصيه مي شود.

منبع:aftab.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------