حفظ سلامت در فصل گرما 

 

حفظ سلامت در فصل گرما

 

با اين که تابستان فرصتي براي تفريح و گشت و گذار در طبيعت است، اما گرماي هوا خيلي از فرصت هاي بودن در هواي باز و تفريح کردن زير نور آفتاب را از ما خواهد گرفت. پس بايد دقت کنيم زيرا گرما و نور آفتاب مي تواند صدماتي هم به ما برساند و اين گرما مي تواند تهديدي جدي براي سلامت ما نيز به حساب مي آيد.

با افزايش دماي هواي محيط، احتمال بروز مشکلاتي نظير گرمازدگي، کم آبي بدن و آفتاب زدگي نيز افزايش مي يابد.

پس مهم است که بدانيم چگونه در اين روزها و ماه هاي گرم سال، سالم مانده و احتمال بروز بيماري هاي مرتبط با گرما را نيز کاهش دهيم. به همين منظور نکاتي کلي براي حفاظت در برابر گرما و آفتاب ارائه مي شود.

 

در هواي گرم، مقدار زيادي آب سالم و تميز بنوشيد تا از بروز کم آبي بدن جلوگيري شود.

وقتي که هواي محيط گرم باشد، بدن ما به شدت عرق کرده و در نتيجه به مايعات بيشتري نياز دارد. دقت کنيد، حتي مواقعي که تشنه نيستيد نيز آب کافي و سالم بنوشيد. اين کار مي تواند آب از دست رفته بدن را جبران کند.

 

 

از نوشيدن مايعات حاوي کافئين يا گازدار خودداري کنيد.

اين نوع نوشيدني ها باعث بي آبي بيشتر بدن شما شده و موجب حس خستگي و فرسودگي مي شوند. اگر ترک عادت نوشيدن اين مايعات براي شما سخت است، سعي کنيد که مقدار مصرف آن ها را کاهش دهيد.

 


وعده هاي غذايي را سبک انتخاب کنيد

وعده هايي که سالم و مقوي بوده و به راحتي هضم شوند. به همين دليل تابستان فرصتي فوق العاده براي خوردن مقدار زيادي ميوه و سبزيجات تازه و سالاد است.

تا حد امکان از مصرف غذاهاي سنگين، ادويه دار يا نشاسته اي که مي تواند باعث احساس خستگي و کسالت شما شود، خودداري کنيد. گنجاندن مواد غذايي سرشار از بتاکاروتن به رژيم غذايي در تابستان موثر خواهد بود.

مواد غذايي اي که حاوي بتاکاروتن هستند مانند هويج، گوجه فرنگي، زردآلو و سيب زميني شيرين مي توانند به محافظت از پوست در برابر آسيب هاي ناشي از نور آفتاب کمک کنند. هميشه از کرم هاي ضد آفتاب استفاده کنيد، حتي اگر قصد نداريد به مدت طولاني در محيط هاي باز بمانيد.

 

حفظ سلامت در فصل گرما

 

استفاده از کرم ضد آفتاب

استفاده از کرم ضد آفتاب مي تواند از بروز آفتاب سوختگي هاي دردناک، ايجاد آسيب هاي پوستي، چين و چروک و حتي سرطان پوست جلوگيري کند.

دقت داشته باشيد کرم ضد آفتاب مناسب انتخاب کنيد که طيف گسترده اي را تحت پوشش قرار دهد. به اين معني که ضد آفتاب بايد بتواند پوست را در برابر اشعه هاي مضرUVA وUVB محافظت کند. در زمان انتخاب لباس هاي تابستاني، عينک آفتابي و کلاه را نيز فراموش نکنيد.

 

 

استفاده ازعينک آفتابي

عينک آفتابي مناسبي براي جلوگيري از تابش مستقيم آفتاب به چشم انتخاب کنيد. همچنين کلاهي مناسب براي حفاظت در برابر نور آفتاب تا سايه اي دائمي براي شما ايجاد کند. لباس هاي با رنگ روشن، سبک و راحت بپوشيد.

 

 

استفاده ازلباس هاي روشن

لباس هاي روشن، گرماي آفتاب را منعکس کرده در حالي که رنگ تيره، آن را جذب خواهد کرد و موجب گرماي بيشتر شما خواهد شد. اميدواريم با رعايت همين نکات ساده بتوانيم کمي راحت تر و با سلامت فصل گرما را پشت سر بگذاريم.


منبع:aftab.ir


کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------