لاک سفید کننده دندان چیست؟ نحوه استفاده و مزایا و معایبمزایای استفاده از قلم سفید کننده ی دندان, روش استفاده از لاک سفید کننده ی دندان

لاک سفید کننده دندان چیست

 

لاک سفید کننده دندان چیست و چگونه عمل می کند؟

احتمالا این جمله را شنیده اید که لبخند زیبا در گرو داشتن دندان های زیبا است. اگر دندان های سفید و مرتبی داشته باشید صورت شما هنگام لبخند زدن دلنشین تر دیده می شود. برای زیباتر نشان دادن دندان ها یکی از گزینه های که می توانید به راحتی از آن استفاده کنید لاک سفید کننده دندان است. در این مطلب از بیتوته قصد داریم در خصوص ویژگی، طرز استفاده و معایب لاک های سفید کننده دندان صحبت کنیم.  

لاک سفید کننده ی دندان چیست؟

لاک سفید کننده و یا به اصطلاح درست تر قلم سفید کننده ی دندان به نوعی ماژیک می گویند که از یک مخزن دارای رنگ سفید و یک براش در قسمت جلویی تشکیل شده. درون مخزن این ماژیک ها با درصد کم ماده ی شیمیایی هیدروژن پروکساید و یا کرباماید پروکساید وجود دارد که این مواد با عبور از عاج دندان، سبب سفید به نظر رسیدن دندان های شما می شوند.

 

از آنجایی که جنس عاج دندان شفاف است؛ رنگ سفیدی که به وسیله ی کشیدن براش ها از آن عبور کرده به راحتی مشخص می شود. این قلم ها در اکثر داروخانه ها موجود هستند. توجه داشته باشید برای رسیدن به نتیجه ی قابل قبول لازم است قلم سفید کننده به دفعات متعددی روی دندان ها کشیده شوند. در مقایسه با سایر روش های سفید کردن دندان مانند بلیچینگ، این روش عوارض کمتری دارد اما مدت زمان باقی ماندن رنگ سفید بسیار محدود است.

 

سفید کردن دندان, لاک سفید کننده دندان خانگی, لاک سفید کننده دندان فوری

سفید کردن دندان

 

روش استفاده از لاک سفید کننده ی دندان

1. ابتدا دندان های خود را به طور کامل با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن تمیز کنید.

 

2. متناسب با روش بیرون آوردن ژل (در بیشتر انواع این لاک ها باید پیچ زیرین آن را بچرخانید)، کمی از ژل را بیرون بیاورید.

 

3. لایه ی نازکی از ژل را روی دندان هایی که قصد دارید سفیدتر نشان دهید (ترجیحا فقط دندان های جلویی) بکشید. البته دقت داشته باشید که ژل با لثه ی شما تماسی نداشته باشد تا حساسیت ایجاد نکند و نکته ی دیگر اینکه دقت کنید با کشیدن زبان روی آن حتی مقدار کمی از ژل را قورت ندهید.

 

4. حدود 10 تا 20 دقیقه منتظر بمانید تا ژل کاملا روی دندان های شما خشک شود. در این مدت از کشیدن سیگار، مصرف مواد غذایی و مایعات رنگی خودداری کنید.

 

5. ژل را از طریق شستشو با آب از دندان هایتان پاک کنید و مجددا تا چند ساعت از مصرف مواد غذایی و اشامیدنی رنگی خودداری کنید. در صورت عدم حساسیت می توانید قلم سفید کننده را هر روز به مدت دو هفته استفاده کنید.

 

KEYWORDS

روش استفاده از قلم سفید کننده دندان

 

مزایای استفاده از قلم سفید کننده ی دندان

استفاده از این قلم های جادویی مزایایی متعددی دارد. به منظور راهنمایی بیشتر شما برای تصمیم گیری در خصوص استفاده و یا عدم استفاده از این روش موارد زیر به صورت خلاصه دسته بندی شده است.

 

مناسب برای روشن کردن رنگ تعداد محدودی از دندان ها

تعدادی از افراد به علل مختلفی مانند: پوسیدگی، شکستن و یا کشیده شدن مواد رنگی به دندان هایشان فقط قصد دارند برای یک و یا چند دندان از سفید کننده ها استفاده کنند. به همین علت از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است که به جای هزینه های سنگین بلیچینگ، از قلم های سفید کننده استفاده کنند. البته توجه داشته باشید که اگر تغییر رنگ به علت آسیب های دندانی ایجاد شده، اول منشا آسیب مانند پوسیدگی را رفع و درمان کنید سپس با تهیه ی این قلم ها رنگ آن را تغییر دهید.

 

بسیار مقرون به صرفه است

مهم ترین مزیت استفاده از این قلم ها آن است که در مقایسه با هزینه های سنگین خدمات دندان پزشکی قیمت بسیار پایینی دارند. در نظر داشته باشید از این روش انتظار یک نتیجه ی دائمی و طبیعی را نداشته باشید. علی رغم اینکه استفاده از قلم سفید کننده ی دندان باعث روشن شدن دندان های شما می شود اما اگر قصد دارید رنگ سفید دندان هایتان طبیعی و دائمی باشد لازم است برای انجام بلیچینگ هزینه های بیشتری بپردازید.

 

دیگر از روش تری خبری نیست

برای بلیچینگ باید از وسیله ای به نام تری استفاده کرد. در این روش ابتدا ژل بلیچینگ را در قالب دندان می ریزند سپس برای شکل دادن آن تری را روی دندان قرار می دهند. متاسفانه در این روش زمانی که ژل و قالب آن روی دندان و در تماس با لثه قرار می گیرد، شخص احساس حساسیت و کمی درد دارد؛ بنابراین اگر احساس می کنید که دهان شما پس از تماس با مواد شیمیایی بلیچینگ دچار حساسیت می شود؛ از قلم های سفید کننده ی موقت دندان استفاده کنید.

 

لاک سفید کننده دندان, لاک سفید کننده, قلم سفید کننده دندان

بلیچینگ دندان

 

استفاده ی آسان و سریع

 

استفاده از قلم سفید کننده ی دندان چند ثانیه بیشتر طول نمی کشد. شما می توانید به عنوان آخرین کار قبل از رفتن به مهمانی آن را روی دندان هایی که به علت مصرف مواد غذایی رنگی مانند: قهوه، سس، بعضی از میوه ها و نوشیدنی ها رنگی شده، بکشید.

 

عوارض استفاده از قلم سفید کننده ی دندان

علی رغم اینکه در بسیاری از منابع به بدون عوارض بودن مواد سفید کننده قلم اشاره شده، اما ترکیب پراکسید هیدروژن و کاربامید پراکسید تقریبا مشابه با عوارض استفاده از مواد بلیچینگ، برای بعضی از افراد تا چند روز ایجاد حساسیت می کنند. بنابراین توصیه می شود ابتدا ماژیک را روی یکی از دندان هایتان امتحان کنید، اگر بعد از گذشت یک روز لثه هایتان دچار حساسیت شدید نشد (حساسیت جزئی به سرعت رفع می شود) برای بقیه دندان هایتان نیز با خیال راحت استفاده کنید.

 

با چه روش هایی می توان عوارض استفاده از لاک سفید کننده را کاهش داد؟

در نظر داشته باشید، اگر به علت حساسیت های لثه ای و یا جنس نازک دندان به این قلم ها حساسیت جدی نشان دادید، تحت هیچ شرایطی دوباره از آن استفاده نکنید. روش های زیر فقط برای افرادی مناسب است که حساسیت آنها به سفید کننده ها تنها در حد قرمزی و سوزش جزئی است.

 

* برای مسواک زدن به جای خمیر دندان های معمولی از خمیر دندان هایی استفاده کنید که دارای درصد بالایی ماده ی نیترات پتاسیم هستند. این ماده به سفت شدن و کاهش حساسیت لثه کمک می کند.

 

* زمان باقی ماندن ژل را روی دندان هایتان کاهش دهید و تعداد دفعات استفاده از آن را فقط به زمان هایی که مهمانی هستید محدودیت کنید.

 

* هفته ای سه بار از فلوراید استفاده کنید. ماده ی فلوراید سبب استحکام و معدنی تر شدن دندان ها می شود.

 

ترکیبات اصلی قلم سفید کننده دندان, عوارض استفاده از قلم سفید کننده ی دندان

حساسیت ناشی از قلم سفید کننده دندان

 

ترکیبات اصلی قلم سفید کننده دندان چه مواردی هستند؟

تقریبا اغلب مواد های سفید کننده ی بی ضرر برای دندان از ماده ی پراکسید هیدروژن تشکیل شده اند. این ماده عوارض خطرناکی نداشته و نتایج آن نسبتا بلند مدت است. سایر مواد تشکیل دهنده ی این ماژیک ها به تفکیک برند سازنده ی آن شامل: کاربامید پراکساید، گلیسیرین، کاربومر، طعم دهنده ها، ADA، اوره، هیدروکسید سدیم و پراکسید هیدروژن است. میزان استفاده از مواد شیمیایی اصلی در این لاک ها شامل: 3.5% هیدروژن پراکسید، 11% کاربامید پراکسید و 4% اوره است.

 

قلم های سفید کننده ای که از درصد بالاتری پراکسید تشکیل شده اند به علت اینکه در اثر ورود اکسیژن دندان ها سفیدتر به نظر می رسند، قیمت بالاتری دارند. در حال حاضر انواع قلم ها با قیمت و مواد تشکیل دهنده ی مختلف در بازار وجود دارد که براساس سلیقه ی خود می توانید بهترین آن را انتخاب کنید.

 

لاک سفید کننده دندان خانگی, لاک سفید کننده دندان فوری, لاک سفید کننده دندان

تاثیر قلم سفید کننده مناسب

 

در نهایت توصیه می کنیم در صورت تهیه ی لاک های سفید کننده دندان، ابتدا مقدار کمی از ژل را بر روی یکی از دندان های خود امتحان کنید. در صورت عدم حساسیت تنها برای مواقعی که قصد دارید به مهمانی بروید دندان های خود را با این قلم ها سفیدتر و زیباتر کنید.

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------