4 تکنیک برای آشپزی بی خطرآشپزی,نکات آشپزی

همه دوست دارند در آرامش و بدون خطر آشپزی كنند. اتفاقات بد آشپزی را بیشتر از همه بریدن دست و سوزاندن آن تشكیل می‌دهد و اگر از آن‌ها جلوگیری كنید جلوی خیلی از اتفاقات ناگوار گرفته می‌شود. برای یك آشپزي بي‌خطر اين 4 تكنيك را استفاده كنيد؛ ايمني شما تا درصد زيادي افزايش پيدا خواهد كرد.


لباس مناسب بپوشيد


پوشيدن كفش مناسب فقط براي محافظت پاي شما از سقوط چاقو يا ريختن آب جوش نيست. كفش مناسب باعث مي‌شود شما در اثر سر پا ايستادن كمردرد نگيريد. سعي كنيد از كفشي استفاده كنيد كه كمي پاشنه داشته باشد. علاوه‌بر اين وقتي با فر يا آب جوش كار مي‌كنيد بهتر است لباس آستين بلند بپوشيد تا جلوي سوختن ساعدتان را با بخار آب بگيرد. در ضمن يادتان باشد موقع آشپزي، موهاي‌تان را هم ببنديد.

آلودگي را محدود كنيد

هميشه كنار سينك علاوه‌بر مايع ظرفشويي يك صابون هم بگذاريد و قبل از آشپزي دست‌هاي خود را بشوييد. بهتر است 2 تخته براي برش داشته باشيد كه يكي از آن‌ها فقط مخصوص گوشت باشد. آلودگي از گوشت مي‌تواند به موادي مثل سبزي‌ها كه قرار است خام مصرف شوند منتقل شود. جاهايي از آشپزخانه كه دست شما مدام با آن برخورد مي‌كند، مي‌توانند منبع باكتري‌ها باشند. مثلا دستگيره يخچال يا دستگيره فر كه علاوه‌بر تماس مستقيم با دست شما با مواد‌غذايي هم در ارتباط هستند؛ آن‌ها را مرتب تميز كنيد.


از منطقه خطر دوري كنيد

رشد باكتري‌هاي مضر در دماي 4 تا 60 درجه سانتي‌گراد اتفاق مي‌افتد. به‌همين دليل، دماي يخچال‌تان را كنترل كنيد كه حتما زير 4 درجه باشد. تا وقتي كه شعله زير غذا روشن است فاسد نمي‌شود اما به‌خصوص حالا كه تابستان است بايد بلافاصله بعد از خاموش كردن زير غذا و خنك شدن، آن را در يخچال بگذاريد. اگر غذاي شما بيشتر از 4 ساعت بيرون ماند بايد نگران خراب‌شدن آن باشيد. علاوه‌بر اين سعي كنيد، بعد از بيرون‌آوردن از فريزر ماده غذايي‌تان را زود مصرف كنيد.


وقتي آتش‌سوزي مي‌شود

اگر چيزي در آشپزخانه شما آتش گرفت قبل از هركاري، هول نشويد. غريزه شما مي‌گويد بايد روي آتش آب بريزيد اما اين كار خطرناك است. مخلوط آب و روغن شعله‌ور مي‌تواند باعث فاجعه در آشپزخانه شما شود. به جاي اين كار، قبل از نگران شدن مي‌توانيد با يك حوله خيس آتش را خاموش كنيد. راه ديگر استفاده از يك ظرف بزرگ براي خاموش كردن آتش است. ظرف را وارونه روي آتش بگذاريد تا آتش خفه شده و خاموش شود.

براي اين‌كه يك كباب خوب بپزيد

یكی از لذت‌های سفر درست كردن و خوردن یك كباب خوشمزه است. درست كردن یك كباب خوب، گوشت خوب و آتش خوب لازم دارد. گوشت خوب كه بحثش جداست اما آتش خوب و منقل مناسب هم به جای خود در درست كردن یك كباب حسابی مهم است. شما با كمی سلیقه می‌توانید یك منقل درست و حسابی داشته باشید.

معمولا منقل‌ها مكعب‌هاي فلزی هستند كه درون آن‌ها زغال ریخته می‌شود و برای كباب كردن هر چیزی باید آن را به سیخ بكشید اما اگر یك توری فلزی به اندازه منقل پیدا كنید یا سفارش دهید می‌توانید چیزهای بیشتری روی منقل درست كنید. چیزهایی مثل ماهی، بادنجان، سیب‌زمینی، استیك یا چیزهای دیگر كه به سیخ كشیده نمی‌شوند. با این روش، دیگر از خوردن جوجه كباب تكراری در سفر خسته نخواهید شد.

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------