عجیب ترین پل‌های جهان را بشناسید! (+عکس)عجیب ترین پل‌های جهان,عجايب گردشگري,طولانی‌ترین پل جهان

 عجیب ترین پل‌های جهان را بشناسید! (+عکس)                                        
می‌توانید 4 كیلومتر روی هوا رانندگی كنید؟ قطعه‌ای از پل آكاشی كایكو در ژاپن به طول بیشتر از4كیلومتر میان 2 پایه روی هوا آویزان است اما این تنها موضوع عجیب در میان پل‌های مدرن جهان نیست، این مطلب در مورد عجیب‌ترین پل‌های جهان را بخوانید، قطعا تحت تاثیر قرار می‌گیرید.
 این پل‌ها هر كدام لقبی دارند: بزرگ‌ترین، طولانی‌ترین، شلوغ‌ترین و... همه این پل‌ها یك ویژگی مشترك دارند؛ اجداد ما حتی در رویای خود هم نمی‌توانستند آن‌ها را تصور كنند. این پل‌ها شگفتی‌های مهندسی و معماری هستند و در واقع شكل گرفتن هر كدام آن‌ها نشانگر قدرت و توانایی انسان است و البته تمام این پل‌ها هم جاذبه‌های گردشگری و قطب‌های جذب توریست هستند.

عجیب ترین پل‌های جهان,عجايب گردشگري,طولانی‌ترین پل جهان

 165 كیلومتر روی هوا
طولانی‌ترین پل
دانی یانگ- كانشان گراندبریج،‌ چین
چینی‌ها قطب جدید مهندسی در جهان هستند. آن‌ها در سال‌های اخیر شماری از بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین پل‌های جهان را ساخته‌اند و حالا در میان 15 پل طولانی جهان 11 پل در چین واقع است. در میان 5 پل طولانی جهان 3 تا از‌ آن‌ها در مسیر قطارهای مافوق سریع مسیر پكن- شانگهای واقع است. این مسیر كه سالانه 80میلیون نفر در آن تردد می‌كنند با بودجه 33میلیارد دلاری ساخته شده است. پل دانی‌یانگ- كانشان در آغاز سال 2011 افتتاح شد و با طول بیشتر از 165 كیلومتری خود طولانی‌ترین پل جهان شد.طبیعی است كه امكان حركت با پای پیاده روی این پل وجود نداشته باشد اما گذر از آن با قطار مافوق سریع كه با سرعت 300 كیلومتر در ساعت حركت می‌كند بسیار لذت‌بخش است. حالا و به لطف مسیر جدید و قطارهای مافوق سریع مسیر پكن- شانگهای كه قبلا 11 ساعت به طول انجامید 5 ساعته طی می‌شود.

عجیب ترین پل‌های جهان,عجايب گردشگري,طولانی‌ترین پل جهان

400متر بالاتر از سطح زمین
مرتفع‌ترین پل
میلاوو و دالت، فرانسه
پل میلاوو پل چندان طولانی نیست، این پل در واقع 2 تپه را به هم وصل می‌كند، اما مسئله این است كه این 2 تپه در جنوب فرانسه در یك معبر استراتژیك واقع شده‌اند معبر باریك میان جنوب فرانسه و اسپانیا، جایی كه در تابستان‌ها صدها هزار مسافر راهی آن می‌شوند. این پل ساخته شد تا ترامیك سنگین‌ این مسیر را سبك كرده و راه را هم برای مسافران كوتاه كند.ساخت این پل 17 سال (از سال 1987 تا 2004) طول كشید. این پل از ارتفاع 325 متری شروع می‌شود و به سمت بالا شیب اندكی دارد و در بلندترین نقطه ارتفاع این پل تا زمین 410 متر است كه آن را بدل به مرتفع‌ترین پل جهان كرده است. این پل جدا از این ركورد خود، منظره فوق‌العاده‌ای هم دارد. اگرچه عبور هیچ كس با پای پیاده از این پل مجاز نیست، اما یك مسابقه دوومیدانی به طول 20‌كیلومتر در تابستان‌ها در این منطقه برگزار می‌شود كه دونده‌ها كل مسافت پل را طی می‌كنند و از زیبایی فوق‌العاده آن لذت می‌برند.

 عجیب ترین پل‌های جهان,عجايب گردشگري,طولانی‌ترین پل جهان

  20میلیون آجر یعنی چقدر؟
بزرگ‌ترین پل آجری جهان
پل گلشنر ولی، آلمان
این پل تنها 600متر طول دارد كه در میان «ترین‌‌ها» در میان پل‌های جهان اصلا رقم زیادی محسوب نمی‌شود اما ویژگی این پل در واقع طول یا ارتفاع آن نیست بلكه مصالحی است كه در ساخت آن به كار رفته. این پل كه در آلمان شرقی و در منطقه ساكسونی واقع است با بیش از 20میلیون عدد آجر ساخته شده. در حالی كه اكثر پل‌های جهان از فلزات یا سنگ ساخته شده است انتخاب آجر، با توجه به گرانی آن انتخاب عجیبی است اما خب، وجود چند كارخانه آجرپزی در اطراف این منطقه توجیه می‌كند كه چرا سازندگان آن این تصمیم را گرفته‌اند. در كنار مسیر ریل آهن این پل، مسیر پیاده‌روی هم وجود دارد كه می‌توانید از آن عبور كنید و از منظره زیبای آن لذت ببرید.

 عجیب ترین پل‌های جهان,عجايب گردشگري,طولانی‌ترین پل جهان

  پل 110 ساله
طولانی‌ترین پل سرپوشیده
هارتلند بریج، نیوبرانزویك كانادا
دولت كانادا در مورد ساخت پلی روی رودخانه سن‌جان مردد بود زیرا وضعیت آب و هوایی متغیر این ناحیه ساخت پل و استفاده از آن را مشكل می‌كرد، اما گروهی از مردم این پروژه را به شكل مشاركتی و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به سرانجام رساندند. آن‌ها این پل 403 متری را كه سقف دارد در سال 1901 ساختند و 5 سال بعد آن را به دولت فروختند. حالا با پیشرفت‌های علمی، پل‌های سرپوشیده به كار گرفته نمی‌شوند و برای همین پل‌ هارتلند به طولانی‌ترین پل سرپوشیده جهان بدل شد. می‌توانید هم با اتومبیل و هم به صورت پیاده از داخل این پل سرپوشید بگذرید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید.

 عجیب ترین پل‌های جهان,عجايب گردشگري,طولانی‌ترین پل جهان

  پل 4كیلومتری با 2 پایه
بزرگ‌ترین پل معلق جهان
پل آكاشی كایكو (یا پل مروارید)، ژاپن
زمانی كه این پل در حال ساخت بود، بسیاری از افراد آن را غیرممكن می‌دانستند و حتی برخی مهندسان معتقد بودند كه در نهایت ساخت این پول ممكن نخواهد شد، اما ژاپنی‌ها طرح رویاپردازانه خود را عملی كردند.پل آكاشی كایكو در واقع بزرگ‌ترین پل معلق جهان است. طول این پل 4 كیلومتر و 300 متر است، ولی این پل فقط 2 پایه دارد، در واقع 2 قطعه هر كدام به طول هزارو 100 متر و یك قطعه به طول 2هزار و 100 متر در هوا معلق هستند. این نكته پل آكاشی كایكو را به معجزه‌ای در علم «معماری» بدل كرده است.پل آكاشی كایكو شهر بندری مشهور كوبه را به جزیره آواجی مركز صید مروارید ژاپن كه در كل تاریخ ژاپن به نام دروازه مروارید شهرت داشته وصل می‌كند (علت لقب این پل هم همین است). این پل كه در سال 1998 تكمیل شد ویژگی‌های منحصر به فردی دارد، مثلا در مقابل بادهایی با سرعت 250 كیلومتر در ساعت و همچنین زمین‌لرزه‌هایی به قدرت 5/8 ریشتر مقاومت می‌كند.

غول 80ساله
عریض‌ترین پل جهان
پل سیدنی هربور، استرالیا
خب، یك پل عریض به چه درد می‌خورد؟ پلی كه 60 متر عرض آن است به چه دردی می‌خورد؟ اگر جواب این سوالات را از مردم سیدنی بپرسید به شما خواهند گفت، به درد كم كردن ترافیك. در واقع پل هربور بسیاری از مشكلات ترافیكی سیدنی را حل كرده است. در این پل بسیار عریض یك بزرگراه 8لاینه (4لاین در هر طرف) 2 خط مترو، 2 پیاده‌رو  مخصوص پیاده‌روی تعبیه شده است. این پل قلب تجاری سیدنی را به منطقه‌های مسكونی حاشیه شهر وصل می‌كند و برای همین نقش بسیار مهمی در زندگی مردم این شهر دارد. شاید باورش برای‌تان عجیب باشد ولی این پل فوق‌العاده در سال 1932 ساخته شده است و ماه دیگر جشن تولد 80سالگی آن با مراسمی بزرگ و ویژه برگزار خواهد شد.شاید بهترین چشم‌انداز تماشای آن از بالای برج پیلتون است،‌ پس از بالا رفتن از 200 پله، می‌توانید بر بالای پل قرار بگیرید و به چشم‌اندازی فوق‌العاده نگاه كنید.

 عجیب ترین پل‌های جهان,عجايب گردشگري,طولانی‌ترین پل جهان

 روزی 150 هزار اتومبیل
شلوغ‌ترین پل
جرج واشنگتن، نیویورك
در سال 2010، 52 میلیون اتومبیل، اتوبوس و كامیون از روی این پل عبور كردند. این پل كه از روی رودخانه هادسن می‌گذرد، نیوجرسی را به منهتن وصل كرده و در واقع شلوغ‌ترین محله‌های شهری نیویورك را به هم وصل می‌كند. بر اساس آمار طی یك سال، هر ساكن شهر نیویورك حداقل 7 بار از روی این پل عبور می‌كند. احتمالا تعجب كرده‌اید كه این همه وسیله نقلیه چطور می‌توانند از یك پل عبور كنند. اما باید بدانید این پل یك پل 2 طبقه است كه در مجموع 14 لاین دارد (8لاین عبوری در قسمت بالایی و 6 لاین عبوری در قسمت پایینی) و اتومبیل‌ها چندان در ترافیك این پل گیر نمی‌كنند.
آمار در مورد پل جرج واشنگتن دقیق است ولی احتمالا اگر آمار در مورد پل‌های وارای كلكته هم دقیق بود، این پل عنوان پرترافیك‌ترین را به خود اختصاص می‌داد. آمار حاكی از این است كه روزانه حدود 80هزار وسیله نقلیه، یك میلیون انسان پیاده و چند هزار گاو از روی این پل عبور می‌كنند.
 منبع:bartarinha

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------