كنترل متفاوت بیماران در دنیای فناوری؛نظارت بر بیماران با تی شرت هوشمند! 

 

كنترل متفاوت بیماران در دنیای فناوری؛نظارت بر بیماران با تی شرت هوشمند!

 

 

دانشمندان دانشگاه «کارلوس III» در مادرید دست به ساخت یك تی شرت هوشمند زده اند كه به نظارت بر بدن انسان (دما، ضربان و..) و موقعیت یابی بیمار در بیمارستان مانند یك سیستم جی پی اس می پردازد.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این فناوری همچنین می تواند موقعیت بیمار را در حالت نشستن، خوابیدن، قدم زدن یا دویدن، معین كند.

این پلت فرم مبتنی بر پوشاك نظارت زیستی بیمار، به محققان اجازه داده تا برخی از پارامترهای فیزیوژیكی بیمار را با یك شیوه غیرتهاجمی ثبت كنند.

به گفته این محققان، اطلاعات جمع آوری شده از طریق این تی شرت هوشمند، با یك فناوری نساجی الكترونیكی و بدون استفاده از سیم به یك سیستم مدیریت اطلاعات، ارسال شده و بدین ترتیب، می توان با آن بلادرنگ به بررسی موقعیت و نشانه های حیاتی بیمار پرداخت.

این سیستم برای كاربری در بیمارستانها طراحی شده و می توان آن را به دو بخش تقسیم كرد: زیرساخت ثابت كه در بیمارستان نصب خواهد شد و واحدهای متحرك كه به همراه بیمار حركت خواهند كرد.

این واحدهای متحرك شامل یك تی شرت هوشمند و دستگاه تعیین محل است كه می توان آن را در جیب حمل كرد. دانشمندان قصد دارند تا در آینده این بخش را نیز در پارچه كار كنند.

این تی شرت قابل شست وشو بوده و از الكترودهایی با قابلیت شناسایی نیروی بیوالكتریكی برخوردار است كه با آن می توان نوار قلب گرفت. همچنین این فناوری از یك دستگاه قابل حذف برخوردار است كه شامل یك دماسنج و شتاب سنج بوده و برای بررسی دمای بدن بیمار، موقعیت نسبی و سطح فعالیت فیزیكی وی استفاده می شوند.

در آخر، واحد تعیین محل داخلی به طور دوره ای فعال شده، علائم را كه زیرساختهای مكانی ثابت را می سازند، از واحدها دریافت كرده و اطلاعات را با بی سیم به سیستم مدیریت اطلاعات، ارسال می كند. الگوریتم تعیین مكان به محض دریافت اطلاعات می تواند محل دقیق فرد را تشخیص داده و آن را بر روی نقشه بیمارستان نشان دهد.

این نمونه پیش ساخت به عنوان بخشی از پروژه «لوبین (LOBIN) : مکانیابی و نظارت زیستی با استفاده از شبکه های بی سیم در بیمارستان» ساخته شده است.

از این فناوری می توان در حوزه های دیگر مانند تشخیص زودهنگام ناهنجاری های قلبی در ورزشكاران، پزشكی از راه دور و نظارت بر بیماران در خانه آنها، استفاده كرده و مدت زمان تعهد پزشكان برای حضور در بیمارستان كاهش یابد...... /  خبرگزارى ايسنا

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------