ترس از سگ یا سگ هراسی چیست و چگونه درمان می شود؟ترس از سگ,سگ هراسی,سگ هراسی

ترس از سگ یا سگ هراسی چیست

 

همه چیز درباره سگ هراسی

ترس از سگ یا ساینوفوبیا شکلی از حیوان‌هراسی خیلی متداولی است. ترس از حیوانات، برعکس ترس اجتماعی، در گروههای هراس‌های ویژه قرار می‌گیرد. کلاً، فوبیا (هراس) ترسی غیرقابل‌‌کنترل، غیرمنطقی و پایدار است که درمورد چیزی، موقعیتی یا فعالیتی حس می‌شود.

فوبیای سگ، به‌ صورت ویژه، به‌معنی ترس غیرمنطقی و غیرقابل‌کنترل از سگ است. همه اشخاص به یک اندازه از سگ نمی‌ترسند. امکان دارد شخصی با بودن سگ از او بترسد و دیگری فقط با فکرکردن به سگ دچار ترس شود. ترس از سگ به هر مقدار در شما وجود داشته باشد، در این مطلب روشهایی برای غلبه بر آن پیدا می‌کنید.

 

ترس از سگ,سگ هراسی,ساینوفوبیا چیست

ترس از سگ

 

نشانه های ترس از سگ چیست؟

علامت های فوبیای سگ می‌تواند شامل نشانه های روانی و جسمانی باشد. در حالی که همه این نشان ها یا بعضی از آن‌ها برای لااقل 6 ماه، در شخص باقی مانده باشد، او دچار اختلال ترس از سگ یا فوبیای سگ است.

 

علائم روانی

حس ترس و اضطراب شدید موقع فکر کردن یا دیدن سگ‌ها

شخص با توجه به این که از ترس غیرمنطقی خود آگاه است ولی حس اضطراب غیرقابل کنترل دارد.

دورشدن از موقعیت‌ها و مکان‌هایی که امکان دارد در آنجا سگ وجود داشته باشد.

 

علائم جسمانی

- بالا رفتن ضربان قلب

- عرق کردن زیاد

- تنگی نفس

- سرگیجه

- حالت تهوع

- لرزش

- گرفتگی یا درد قفسه سینه

 

ترس از سگ,سگ هراسی,نشانه های ترس از سگ چیست

دلایل سگ هراسی

 

چه دلایلی سبب به وجود آمدن ترس از سگ می‌شود؟

فوبیای مربوط به حیوانات، نوع رایجی از هراس‌های ویژه است. با این حال، هنوز دقیقا معلوم نیست چه عواملی سبب به وجود آمدن این ترس می‌شود. اعتقاد بر این است که عوامل زیر در به وجود آمدن ترس از سگ نقش دارند.

 

تجربیات منفی

فوبیای سگ امکان دارد به یک تجربه پریشانی یا ناخوشایند مربوط باشد. مثلا، حس درد به وجود آمده از گاز و حمله سگ یا داشتن عکس العمل بد واکسن‌های حاری می‌تواند باعث ترس از سگ‌ها شود.

 

رفتارهای یاد گرفته شده

شخص امکان دارد طبق دانستنی هایی که می گیرد این ترس را یاد بگیرد. مثلا مواردی مثل دیدن ترس والدین از سگ‌ها یا شنیدن اخبار یا هشدارهای مربوط به سگ‌های وحشی به شخص یاد می دهد که برای مراقبت از خود، باید از سگ‌ها فاصله بگیرد.

 

عوامل شخصی

هرکس ترس و اضطراب را به شیوه خاصی پردازش می‌کند. بعضی از اشخاص امکان دارد به طور عادی نسبت به دیگران، آمادگی بیشتری برای واکنش‌های اضطرابی نسبت به موضوعات داشته باشند.

 

ترس از سگ,سگ هراسی,دلایل سگ هراسی

عوارض فوبیا سگ

 

عوارض فوبیا سگ

از آنجایی که سگ ها به عنوان حیوانات خانگی و همراه خیلی دوست داشتنی هستند، دور شدن از آن ها تقریباً غیرممکن است. امکان دارد در شروع رابطه خود را با کسانی که سگ دارند کم کنید و تفکر کنید که اینگونه پیرامون خود را امن میکنید. ولی این طور نیست چون امروزه سگ در پارک ها، خیابان ها و مکان های گوناگونی هست و دورشدن از آن ها تقریبا غیرممکن است، به جز اینکه برای این ترس خودتان را در خانه زندانی کنید.

 

این انزوا می تواند باعث افسردگی و دیگر اختلالات اضطرابی شود، این اختلال اضطراب شامل موارد زیر می باشند:

 

- افسردگی

- ترس های اجتماعی

- اضطراب

- آگورافوبیا (برزن‌‌هراسی)

 

ترس از سگ,سگ هراسی,عوارض فوبیا سگ

درمان سینوفوبیا

 

درمان سینوفوبیا

شیوه های زیر برای درمان سینوفوبیا موثر خواهند بود :

استفاده از شیوه های CBT : این شیوه نشان می دهد که با کنترل افکار خود، خواهید توانست احساساتتان را هم کنترل کنید. نخستین چیزی که بعد از آوردن نام سگ به تصور شما می آید چیست ؟ چنانچه برای مدتی این افکار را به طور ارادی کنترل کنید و در نظر داشته باشید، خواهید توانست احساسات منفی را هم کنترل کنید.

 

استفاده از علم NLP

از برنامه ریزی عصبی کلامی میتوان برای درمان سینوفوبیا یا سگ هراسی استفاده کرد. چنانچه درحال حاضر از سگها ترس دارید، احتمالا تصویر ذهنی شما نسبت به سگها، خیلی وحشتناک است. امکان دارد تصویر ذهنی شما از سگ، یک حیوان وحشی با دندانهایی بزرگ باشد. با استفاده از NLP شما می توانید این تصویر اشتباه را اصلاح کرده و آنرا به تصویری حقیقی تر تبدیل کنید.

 

ترس زدایی تدریجی

در این شیوه، ترسی بزرگ را به تکه های کوچکتر تقسیم کرده و شخص کم کم مرحله ها را با موفقیت می گذراند. به طور مثال درمورد ترس از سگ، مرحله نخست میتواند نزدیک شدن به ده متری یک سگ کوچک باشد که با قلاده، محکم به دیوار بسته شده است. هنگامی که شخص در هر مرحله موفق میشود، مرحله جدیدی شروع می شود و شخص به دنبال آن خواهد رفت و به قدری در آن مرحله تمرین میکند تا احساس راحتی نسبت به آن پیدا کند.

 

تشخیص دلیل اصلی

بعضی وقتها، ترس از یک چیز، فقط ترس از ترسی دیگر است که به طور یک نماد تبدیل شده است. همان گونه که گفتیم مثلا دلیل ترس یک زن از گربه، میتواند تنها این باشد که گربه در ذهن او، نمادی برای زنان دیگریست که تصمیم دارند همسرش را به دست آورند. پس با برطرف کردن ترس اصلی او، ترس نمادین(ترس از گربه) هم برطرف خواهد شد.

 

کنار سگهای کوچک قرار گرفتن 

یکی از شیوه هایی که برای غلبه بر ترس از سگها کمک بسیاری خواهد کرد، در کنار سگهای کوچک قرار گرفتن(که هیچ صدمه ای به شما نخواهند زد) و آنگاه، دیدن مراحل رشد آنهاست. زمانی که یک شخص سگ کوچکی را دیده و رشد آنرا می بیند، در آخر احساس خطر کمتری داشته و سگ هم او را بهتر خواهد شناخت. در این صورت او آرام آرام در کنار سگهای دیگر هم احساس بهتری خواهد داشت.

 

هوشیار بودن 

باز نیز به جمله طلایی قدرت نامحدود برگردیم : ” هوشیاری به تنهایی درمانگر است “. چنانچه از چیزی مثل سگ میترسید، بترسید ! ولی هنگام ترسیدن، این بار هوشیاری خود را حفظ کنید. احساساتی که در درونتان به وجود می آید را مشاهده کنید، انگار بیرون از بدن خود ایستاده و درحال مشاهده کردن به خود و رفتار خود هستید. چنانچه برای مدتی این کار را انجام دهید، ترس شما برطرف خواهد شد.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 مطالب بیشتر برای زندگی بهتر

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های روانشناسی(مشاوره خانواده، روانشناسی کودکان، روانشناسی زناشویی، تست روانشناسی،موفقیت و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------