بورس، سرمایه ،صنعت ،اقتصاد,صرافیX

چگونه می توان 8 بیماری روانی عجیب را شناسایی کرد؟بیماری روانی , انواع بیماری روانی , علائم بیماری روانی

بیماری روانی

 

کارشناسان می گویند که از هر 4 نفر 1 نفر از اختلالات روانی یا عصبی در زندگی خود رنج می برند. برخی از این اختلالات کاملاً شناخته شده اند ، برخی دیگر آنقدر نادر و خاص هستند که حتی ممکن است متخصصان هم به سختی این بیماریها را تشخیص دهند.

در این مقاله ما درباره چند بیماری خاص روانی صحبت خواهیم کرد.

 

1. بیماری خیالبافی

بیماری روانی , انواع بیماری روانی , علائم بیماری روانی

شخصیت خیالی بیماری روانی

 

این بیماری به عنوان سندرم تاد  هم شناخته می شود ، این یک وضعیت ناسازگار است که بر درک یک شخص تأثیر می گذارد ، و باعث می شود که خیالبافی در مورد محیط اطراف کنند ، درست مانند آلیس که در کتاب با کوچک کردن اندازه یک فنجان یا بزرگ شدن یک خانه بسیار بزرگ ، آن را تغییر می دهد.

 

علائم:

بیماران مبتلا به سندرم تاد معمولاً جوانانی در سن  20 سالگی هستند که از تومور مغزی و یا میگرن شدید رنج می برند یا در مراحل ابتدایی ویروس اپشتین بار واقع شده اند.

آنها شروع به خیالبافی در اندازه و رنگ محیط اطراف خود می کنند و اشیاء را حتی از  بدن خود بزرگتر یا کوچکتر از اندازه واقعی خود می بینند ویا رنگهای غیر عادی می بینند.

 

این شرایط  نادر و موقتی است ، نشانه دیگر این بیماری این است که فرد در مدت زمان متوقف می شود.

 

2. افکار ساختگی 

بیماری روانی , انواع بیماری روانی , علائم بیماری روانی

علائم بیماری روانی

 

بیشتر ما از بیمار شدن و رفتن به بیمارستان  و ماندن در رختخواب رنج می بریم. اما افراد مبتلا به این اختلال اینگونه نیستند. آنها به طور درغین بیمار میشوند و نقش کسی را که بیمار است بازی می کنند. دلیل آن مربوط به آسیب های گذشته ، کودک آزاری یا غفلت از کودکان یا بیماری شدید است. برخی تحقیقات حاکی از آن است که حدود 1٪ از جمعیت جهان از این اختلال روانی رنج می برند که با روان درمانی می توان این اختلال روانی را درمان کرد.

 

علائم:

افراد مبتلا به این اختلال عمدا خود را بیمار می کنند.

مدام به  پزشک مراجعه می کنند و یا از دارو ها به صورت خود سر استفاده میکنند.

بیماران اغلب داستانهایی می سازنند که علائم آن گمراه کننده است و به آنها کمک می کند تا از پیش یک پزشک به نزد پزشک  دیگر بروند.

آنها اطلاعات کاملی از اصطلاحات پزشکی دارند.

 

3. سندرم عدم کنترل دست 

بیماری روانی , انواع بیماری روانی , علائم بیماری روانی

انواع بیماری روانی

 

این یک اختلال روانی نادر است که فرد کنترل کامل دست یا اندام دیگر خود را از دست می دهد. این بیماری هیچ درمانی ندارد و افراد بیمار معمولاً باید از دست دیگر استفاده کنند. ممکن است بعد از یک عمل باز مغزی ، آنوریسم ، تومور مغزی یا سکته مغزی اتفاق بیفتد.

 

علائم:

ناگهان یک دست و یا اندام دیگر فرد از کنترل خارج می شود حتی ممکن است به صورت و یا گردن خود آسیب برساند که باعث خشم بیمار می شود  . 

 

بیماران نسبت به دست یا اندام خود احساس بیگانگی می کنند تا حدی که باعث می شود  به خود آسیب بزند.

 

4- اختلال چند شخصیتی

بیماری روانی , انواع بیماری روانی , علائم بیماری روانی

بیماری روانی وسواس فکری

 

قبلاً آن را اختلال شخصیت چندگانه می نامیدند ، و همانطور که از نام آن پیداست ، این یک بیماری روانی است که در افرادی که بیش از یک شخصیت دارند ، معمولاً بین 2 تا 3 شخصیت متفاوت بروز می کند. این اختلال یکی از مشهورترین بیماری های روانی است، زیرا  این بیماری که بین 0.01 تا 1 درصد  مردم وجود دارد که این آمار نگران کننده است. آنها معمولاً در آسایشگاههای روانی به سر می برند.

 

علائم:

به نظر می رسد افراد مبتلا به DID بیش از یک هویت دارند. آنها نام ها ، شخصیت ها و جنس های مختلفی دارند.سالها از یک شخصیت به شخصیت دیگر تغییر می کنند. در این بیماران فراموشی وجود دارد.

 

این بیماران درک نمی کنند که در چه شرایطی هستند  و این باعث می شود زندگی عادی برای آنها دشوار باشد و باعث بروز مشکلاتی در زندگی خانوادگی ، اجتماعی و حرفه ای آنها می شود.

 

5- سندرم استندال

بیماری روانی , انواع بیماری روانی , علائم بیماری روانی

نام چند بیماری روانی

یک اختلال روان‌تنی است که با تجربه‌های منکوب‌کنندهٔ شخصی، هنگام مواجهه با آثار هنری و همچنین سایر محیط های اطراف که از زیبایی های فراوان برخوردار هستند ، به وجود می آید .

 

نخستین بار استاندال نویسنده شهیر فرانسوی در بازدیدش از کلیسای سانتا کروچه و تماشای فرسکوهای جوتو دی بوندونه از این حالت سخن گفت و به همین دلیل سندرم استندال به افتخار او نامگذاری شده‌است.

 

علائم :

سرگیجه و غش

بی نظمی و سردرگمی

سطح اضطراب شدید ناگهانی

افزایش ناگهانی ضربان قلب 

توهم

 

6. توهم کوتارد

بیماری روانی , انواع بیماری روانی , علائم بیماری روانی

بیماری روانی نادر

 

توهم کوتارد(به انگلیسی: Cotard Delusion) یک نوع بیماری روانی نادر است که در آن بیمار به این باور دارد که مرده است یا وجود ندارد، بدنش در حال متعفن شدن است و یا فاقد امعا و احشا و خون می‌باشد. در برخی موارد بیمار به این معتقد است که بوی گوشت فاسد را استشمام می‌کند یا حتی ممکن است فکر کند که نامیراست. این بیماری با نام‌های نشانگان کوتارد یا نشانگان مرده متحرک نیز شناخته می‌شود.

 

علائم:

توهم کوتارد ممکن است در اثر افسردگی‌های شدید و برخی اختلالات روانی رخ دهد. همچنین، این بیماری می‌تواند با سایر بیماری‌های روانی و برخی آسیب‌های نورولوژیک همراه شود؛ هرچند که علت اصلی این بیماری مشخص نیست. در تحقیقات بسیاری مشخص شده‌است که میانگین سنی افرادی که با این بیماری درگیر هستند در حدود ۵۰ سال است؛ با این حال ممکن است کودکان و نوجوانان نیز به این بیماری مبتلا شوند؛ در بیماران کمتر از ۲۵ سال معمولاً اختلال دوقطبی نیز مشاهده می‌شود. تجربیات نشان می‌دهد احتمال ابتلا به توهم کوتارد در زنان بیشتر است.

 

به نظر می‌رسد این بیماری بیشتر در افرادی رخ می‌دهد که فکر می‌کنند که مشخصات فردیشان بیشتر از محیط بر رفتارشان تأثیرگذار است؛ در افرادی که بر این اعتقادند که محیط بر رفتار آنان تأثیر می‌گذارد، نوعی بیماری تقریباً مشابهی به نام "توهم کاپگراس" در آنان محتمل است. در این بیماری فرد معتقد است که دوستان و خویشاوندان او با "مشابهان وانمود کننده"عوض شده‌اند.

 

این دو بیماری ممکن است با هم ظاهر شوند. وضعیت سلامت روحی نیز در ابتلا به این بیماری نیز مؤثر است تعدادی از بیماری‌های خاص مانند کاتاتونیا، اسکیزوفرنی، اختلال چند شخصیتی، افسردگی سایکوتیک و بیماری‌های جسمی مانند عفونت مغزی، تومور مغزی، زوال عقل یا دمانس، صرع، میگرن، مالتیپل اسکلروزیس یا ام.اس، پارکینسون، سکته مغزی و سایر آسیب‌های شدید مغزی نیز خطر ابتلا به توهم کوتارد را افزایش می‌دهد.

 

بیماران مبتلا به این سندرم نادر بر این باورند که خود و یا ارگان‌های بدن و اندام هایشان مرده‌اند و یا وجود ندارند همچنین ممکن است بر این اعتقاد باشند نامیرا هستند. این افراد به حمام نمی‌روند و در بعضی مواقع از خوردن غذا پرهیز می‌کنند؛ علت مرگ برخی از آنان به علت ضعف مفرط ناشی از کم غذایی است. همچنین به دلیل اعتقادات نادرست ممکن است این افراد به خودکشی دست بزنند.

 

7. بصری Agnosia

بیماری روانی , انواع بیماری روانی , علائم بیماری روانی

بیماری روانی

 

Visual Agnosia شرایطی است که در آن ارتباط بین بینایی و معنای آنچه می بیند درست نیست ، به طوری که فرد  اشیاع  را آن چیزی که هستند نمی بیند. مثل اینکه فرد  یک صندلی را توپ می بیند . این بیماری اغلب بعد از آسیب مغزی ناشی از زوال عقل ، سرطان ، مسمومیت و غیره رخ می دهد.

 

علائم:

بیماران آنچه که می بینند و با چیزی که واقعی است تفاوت دارد  ، به عنوان مثال می توانند یک عروسک را با یک سگ اشتباه بگیرند. مکان ها و چهره ها را با هم اشتباه می گیرند.

 

8- روان پریشی وندیگو

بیماری روانی , انواع بیماری روانی , علائم بیماری روانی

روان پریشی وندیگو

 

(وندیگو یا ویندیگو موجودی دیومانند و ترسناک و تخیلی در افسانه‌های سرخ‌پوستان آمریکا شمالی به‌ویژه آلگانکوئین‌ها است که در شمال شرق ایالات متحده و شرق کانادا زندگی می‌کنند. )

 

این یک وضعیت جدی است که باعث می شود فرد اعتقاد داشته باشد که تحت مالکیت یک هیولا به نام وندیگو است که بر جسم انسان زنده مانده است. فرهنگ هندی اول الگونکیان هند معتقد است که وندیگو یک هیولا با برخی خصوصیات انسانی یا روحی است که شخصی را در اختیار داشته و آنها را وادار کرده است که به یک هیولا فجیع قادر به قتل برسند.

 

علائم:

علائم افسردگی و عصبیت

تنهایی مزمن

رفتار پرخاشگرانه و خشونت آمیز

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------