آیا ممکن است علت افسردگی به جای مغز، در معده شما باشد؟درمان افسردگی

التهاب معده ریشه افسردگی دارد

 

حتما تاکنون در مورد ارتباط بین معده و مغز مطالبی شنیده‌اید. پزشکان و متخصصین تغذیه هر دو از این مساله حمایت می‌کنند. اما یک مقاله جدید بیان کرده که در واقع التهاب معده ریشه افسردگی دارد و تمامی روش‌های فعلی علم پزشکی برای درمان این بیماری نادرست است.

  

دکتر Kelly Broga- متخصص روانشناسی سلامت زنان نیویورک و نویسنده مقاله تازه منتشر شده «ذهن شما (a mind of your own) » می‌گوید: «هیچ مطالعه معتبری ثابت نکرده که افسردگی به علت اختلالات شیمیایی در مغز ایجاد می‌شود. علم به ما نشان می‌دهد که افسردگی عمدتا یک فرایند التهابی است، مانند بیماری‌های مزمنی همچون چاقی، بیماری قلبی، سرطان و دیابت (به عبارت دیگر منشاء آن عصبی نیست).»

 

او معتقد است قوی‌ترین راه‌ها به مغز از معده عبور می‌کنند، بنابراین درمان افسردگی با داروهای ضدافسردگی که فقط روی مغز تاثیر می‌گذارند، همانند این است که قرص استامیتوفن را با یک لیوان آب روی پای خود بریزید!

 

چیزی که این مساله را پیچیده‌تر می‌کند، مساله نشت از روده است که دکتر بروگان آن را یکی از «بدترین تهدیدهای بیولوژیکی» می‌خواند. او توضیح می‌دهد: «وقتی روده شما نشت می‌کند، مقادیری از LPS (لیپوپلی‌ساکاریدها، اندوتوکسین‌هایی که روی غشای خارجی باکتری‌های گرم منفی مثل E.coli یافت می‌شود) وارد خون شده و می‌توانند از سطح خونی مغزی عبور کنند که متعاقبا منجر به التهاب مغز شما ‌می‌شود.» چیزی که وی، آن را به افسردگی ارتباط می‌دهد.

 

به خاطر همه این مسایل (و بدلیل اینکه او شاهد مستقیم عدم تاثیر داروهای ضدافسردگی روی بیمارانش بوده است)، دکتر بروگان سخت معتقد است که تغییر سبک زندگی در درمان افسردگی به‌طور قابل ملاحظه‌ای موثرتر از دارو است.

 

او می‌گوید: «در روانپزشکی ما همیشه اقدام به کنترل علامت‌ها می‌کنیم، اما با این روش، ما فرصت دستیابی را به علت بالقوه برگشت‌پذیری که منجر به افسردگی بیمار شده، از دست خواهیم داد.»

 

دکتر بروگان اظهار داشت که خوشبختانه التهاب روده می‌تواند با برخی رژیم‌های غذایی ساده و تغییر سبک زندگی برطرف شود، که تمامی آنها مطمئنا سودمند خواهند بود، چه فرد به افسردگی مبتلا باشد یا خیر.

  

7 مورد کلیدی

در ادامه 7 موردی را که دکتر بروگان معتقد است، شما می‌بایست انجام دهید تا از التهاب روده بکاهید و در حقیقت سلامت ذهنی خود را ارتقا بخشید، می‌خوانید.

  

از مصرف غذاهای آماده پرهیز کنید 

دستکاری‌هایی که در فرایند آماده‌سازی این غذاها صورت می‌گیرد، منجر به ورود موادی به بدن می‌شود که برای سیستم ایمنی قابل شناسایی نیستند. این مساله باعث ایجاد التهاب در بدن می‌شود. اگر شما از مصرف این غذاها دست بکشید، عملکرد مغزی شما بهبود پیدا خواهد کرد.

  

لبنیات، گلوتن و شکر را از رژیم غذایی خود حذف کنید 

ما می‌دانیم لبنیات منجر به بروز آکنه می‌شود، گلوتن می‌تواند مشکلات زیادی را برای سلامت ایجاد کند و شکر نیز عوارض خودش را دارد. اما ممکن است مساله فراتر از اینها باشد. دکتر بروگان این سه را «سه بلیط بزرگ» می‌خواند که منجر به ایجاد التهاب و افسردگی می‌شوند.

  

مقدار زیادی چربی طبیعی میل کنید 

تکرار می‌کنیم: چربی برای شما بد نیست! دکتر بروگان تاکید می‌کند که در واقع امگا-3ها و امگا-6ها برای عملکرد مغز و سیستیم ایمنی ضروری هستند.

  

پروبیوتیک‌ها و غذاهای مخمری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید 

دکتر بروگان می‌گوید: «کار کردن با میلیاردها باکتری که در مجرای گوارش ما ساکن هستند و هضم غذا را تنظیم می‌کنند اهمیت دارد.» او اضافه می‌کند که پروبیوتیک‌ها و غذاهای تخمیر شده، باکتری‌های خوب گوارشی را که سیستم ایمنی و نوروترنسمیترهای مغزی را تنظیم می‌کنند، افزایش می‌دهند.

  

مرتبا به تفکر بپردازید 

اطلاعات نشان می‌دهد که تفکر کردن بیان ژن‌های ضدالتهابی را تحریک کرده و به پایدار کردن قندخون کمک می‌کند، علاوه براین به مغز شما آرامش می‌بخشد. لذا بروگان تفکر روزانه را توصیه می کند. 

 

خواب کافی داشته باشید 

طبق اظهارات دکتر بروگان، مطالعات نشان می‌دهند که کم‌خوابی منجر به ایجاد التهاب در طول روز می‌شود. او تاکید می‌کند که ترجیحا پیش از نیمه شب به رختخواب بروید تا خواب کافی داشته باشید.

  

حداقل سه بار در هفته ورزش کنید 

دکتر بروگان معتقد است ورزش یک ضدافسردگی طبیعی است. یکی از فواید بی‌شمار آن تحریک مثبت میتوکندری‌هاست که با سلامت مغز رابطه مستقیم دارند.

  

منبع: سلامت نیوز

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------