تازه های اصول و فروع دین

درموردن علم پیامبران

علم پیامبران چگونه است ؟

علم پیامبران: نوری الهی در ظلمت جهل علم پیامبران: نوری الهی در ظلمت جهل در این مقاله از بیتوته، با…

چرا نماز میخوانیم؟چرا نماز میخوانیم,فلسفه نماز,فلسفه خواندن نماز

چرا باید نماز بخوانیم

 

نماز از عبادت‌های مسلمانان و از ارکان مهم دین اسلام است. واژهٔ نماز معادل فارسی کلمه عربی صلاة یا صلوات است. نماز در نزد شیعیان یکی از فروع دهگانهٔ دین است. قرآن در موارد متعددی به پیامبر و مسلمانان امر به نمازخواندن کرده‌ است. ولی سوالی که ذهن برخی را درگیر کرده است این است که چرا باید نماز بخوانیم؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به این پاسخ این سوال خود برسید.

فلسفه خواندن نماز چیست؟
نماز یکی از صورت‌های عبادت و پرستش است. در اسلام انواع نماز متعدد است. از جمله نماز روزانه که پنج نوبت در شبانه روز (۱۷ رکعت) رو به قبلهٔ مسلمانان (کعبه در مکه) که بصورت فردی (فرادا) یا گروهی (نماز جماعت) برگزار می‌شود. واژهٔ نماز واژه‌ای پارسی است به معنای خم شدن، سر فرودآوری برای ستایش پروردگار، احترام و اظهار بندگی و اطاعت است.

اما سوالی که شاید در ذهن بسیاری از افراد شکل گرفته باشد این است؛ چرا باید نماز بخوانیم؟! آیا نمی شود خدا را طور دیگری عبادت کرد؟!

یعنی خداوند تنها ما را آفریده تا عبادتش کنیم، البته بنظر نمی رسد که ما صرفا برای عبادت کردن پرودگاری بی همتا که نقصی در دستورات و کارهایش وجود ندارد خلق شده باشیم چون قبل از ما موجودات و فرشته هایی بودند که خداوند را عبادت کنند البته بهتر بگوییم در جایی به نام بهشت عبادت کنند ، محلی که برخی از ما انسان ها مشتاقانه برای رسیدن به آن گوش به فرمان حقیم و بنوعی خداوند را برای رسیدن به بهشت وعده داده شده و در نهایت برای آسایش و لذت بردن خودمان عبادت می کنیم.

اما شاید بد نباشد به خود تلنگری بزنیم که، ما خداوند را برای ذات مقدس خودش عبادت می کنیم یا برای آنکه به ما بهشت را عطا کند گوش به فرمان دستورات او هستیم؟!

هدف از نماز خواندن چیست؟
خداوند در قرآن مي فرمايد که: پيوسته به ياد من باشيد تا شما را مورد رحمت خود قرار دهم.
 نماز ياد خداست، خداوند به حضرت موسي مي فرمايد براي ياد من نماز را به پا دار. نماز ذکر قلبي است که با روش مخصوص ياد خداوند را در ما زنده مي کند و با شيوه اي ابتکاري که اعضاي بدن انسان از موي سر تا نوک پا در آن نقش دارند .هنگام وضو هم روي سر را مسح مي کنيم و هم روي پا را، هنگام سجده هم پيشاني روي زمين قرار مي گيرد و هم انگشت پا، هم زبان حرکت مي کند و هم دل به ياد اوست .

نماز و تشکر:
يکي ديگر از اسرار نماز تشکر از خداوند است.در اين مورد بايد اشاره کرد به قرآن که در آن آمده است: ستايش و عبادت کنيد پروردگاري را که شما و نياکان شما را آفريد ، هستي شما و همه از اوست پس شايسته است که ما به خاطر اين همه نعمت از ولي نعمتمان که خداوند است تشکر کنيم و براي تشکر از پروردگار چه عمل و حرکتي بهتر از نماز که دستور خداست سراغ داريد؟

نماز و صراط المستقيم:
ما در نماز خود هر روز از خداوند خواهش مي کنيم که راه مستقيم را به ما نشان دهد و به راستي که فقط خداوند است که مي تواند با تدبير و خرد خويش به ما کمک کند تا راه را از بي راه بشناسيم.

نماز يک معامله پر سود است:
خداوند در قرآن مي فرمايد که: پيوسته به ياد من باشيد تا شما را مورد رحمت خود قرار دهم. ياد کردن ما از خداوند براي او که مالک جهان است سودي ندارد ولي يادي که خداوند از ما مي کند موجب رستگاري و پيروزي ما در کارهايمان است. و به واسطه نماز است که لغزش ها و خطا هاي ما را مي بخشد. دعاي ما را مستجاب مي کند، گره از کارهاي ما باز مي کند موجب پيشرفت در کارهايمان مي شود. يکی از صفات خدا غني است، که به معناي بی نياز است يعني خداوند بي نياز از هرچيز و موجودي است زيرا او خالق است و ما مخلوق.

نماز و آرامش:
تنها مشکلي که دنياي علم وصنعت امروزه با آن مواجه شد و نتوانست آن را حل کند مشکلي نيست جز مشکل آرامش روحی. بي شک آمار و اخباري که از مناطق مختلف اين کره خاکی هر روزه به گوش مي رسد وشامل بيماريهاي روحي رواني ومصرف قرص اعصاب وآمار زياد خودکشي و ...است. هيچ چيزي به انسان کمک نمي کند جز ياد خدا و ايمان راسخ به او که به واسطه نماز ممکن است.


نمازدر لطفی است که بر روي همه باز است: افراد ديگر غير از خداوند متعال يا لطفي ورحمتي ندارند يا لطفشان ناچيز و محدود است. يا لطف خود را به ديگران نمي رسانند يا ازسر منت به ديگران کمک مي کنند. افرادي هم هستند که فقط براي رضاي خدا وجلب رضايت خداوند به مردم وخلق والله کمک مي کنند که چنين افرادي هم نماز جز اصلي ترين برنامه هاي آنهاست.

 

چرا نماز میخوانیم,فلسفه نماز,فلسفه خواندن نماز

خداوند نماز را واجب کرده است تا از تکبر پاکیزه شوید


روایاتی از ائمه معصومین علیهم السلام در باب فسلفه نماز:
امام رضا علیه السلام درباره فلسفه نماز می فرماید: «نماز اقرار به ربوبیت خداوند و مردود شمردن هر گونه شریک برای او و ایستادن با حالت خضوع و خشوع در پیشگاه پروردگار متعال است و طلب عفو از گناهان است. و روزی پنج بار سر به سجده گذاشتن برای با عظمت نگه داشتن دستورات پروردگار است و به خاطر این است که بندگان فراموش نکنند و طغیان نکنند و دائماً خاضع و خاشع و علاقمند و خواهان زیادی در دین و دنیا از او باشند.»

امام متقيان امير مومنان على عليه السلام در نهج البلاغه مى فرمايد:
خداوند نماز را براى پاك ساختن از تكبر قرار داد... با نماز به خدا نزديك شويد، نماز گناهان را مانند ريختن برگ درختان مى ريزد و انسان را رها و آزاد مى سازد همانند رها كردن بند از گردن چهارپايان.

حضرت زهرا (س) فرمود: «خداوند نماز را واجب کرده است تا از تکبر پاکیزه شوید.»

چرا اینقدر تكراری باید نماز بخوانیم؟
اولاً نماز تكرار نیست بلكه شاید در ظاهر تكرار باشد؛ ولی در باطن هر نمازی مانند یك پله از نردبان است كه باهر وعده، پله ای به خدا نزدیك تر می شویم پس پله اول وآخر نردبان خیلی با هم متفاوتند؛ ثانیاً هر تكراری بیهوده نیست، تكراری ترین عمل آدمی در طول حیات خوردن و آشامیدن است كه هیچ انسان عاقلی آن را زائد نمی داند بلكه آن را برای حفظ سلامت وتندرستی لازم و واجب می داند؛ و نماز ورزش و تغذیه ی روح می باشد كه برای پرورش روح و سوخت وساز مواد زائد و رذائل اخلاقی لازم و واجب است

 چرا نماز را به عربی می خوانیم؟
علتهای خیلی زیادی دارد كه مهمترین آنها از این قرار است:

1- ایجاد یك زبان بین المللی

2- ایجاد وحدت

3- اگر قرار بود هركس به زبان و لهجه خودش نماز بخواند هزاران نوع نماز ایجاد می شد.

4- وقتی اثر نفیسی به زبان دیگری ترجمه می شود لطایف ونكات ادبی آن از بین می رود.
5- هیچ كلامی نمی تواند جایگزین كلام خدا گردد چون در عین قصار و كوتاهی ، معانی وسیع وعمیقی دارد.

 


گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------