آیا می دانید چرا مریخ سرخ است؟ کدام سیاره به سیاره سرخ معروف است,چرا مریخ در آسمان قرمز رنگ دیده میشود,کدام سیاره از دور به رنگ قرمز دیده می شود

چرا مریخ در آسمان قرمز رنگ دیده میشود ؟

 

چرا کره مریخ قرمز رنگ است؟

آیا می دانید کدام سیاره به سیاره ی سرخ معروف است ؟ مریخ به سیاره ی سرخ معروف است. در ماه آوریل به زمین بسیار نزدیک می شود و می توان آن را به راحتی مشاهده کنید. اما اینکه چرا مریخ در آسمان قرمز رنگ دیده می شود؟ را با هم بررسی می کنیم.

چرا مریخ قرمز است؟

مریخ یکی از سیاراتی است که شناسایی آن در شب بسیار آسان است این سیاره در آسمان به رنگ نارنجی روشن است و تقریباً در کل سال قابل مشاهده است. از نیمه دوم سال گذشته در آسمان بالا بوده است و برای دیدن آن نیازی به تجهیزات خاصی ندارید. اما چرا مریخ سرخ است ؟

 

کدام سیاره از دور به رنگ قرمز دیده می شود؟

انتظار می رود طی چند هفته آینده مناظر زیادی با رنگ نارنجی قرمز مشاهده کنید، زیرا مریخ نورد کنجکاوی اولین عکس های خود را از مناظر ناهموار مریخ به اشتراک می گذارد. اما به هر حال چرا مریخ قرمز است؟

 

چرا مریخ سیاره است؟

سیارات در آسمان حرکت می کنند. آیا می دانید علت این که چرا نام آنها را سیارات نامیدند چیست؟ به دلیل یونانیان باستان آنها را سیاره یا "سرگردان" نامگذاری کردند. در حال حاضر، مریخ به طور پیوسته به سمت غرب در حال حرکت است و شما معمولاً می توانید آن را با رنگ مشخصی که چشمک نمی زند تشخیص دهید - ستاره ها چشمک می زنند، در حالی که سیارات چنین نیستند. تا زمانی که یک شب روشن است، می توانید آن را به طور منظم مشاهده کنید.

 

توضیح ساده برای رنگ سیاره سرخ این است که سنگ، خاک یا سطح آن، حاوی مقدار زیادی اکسید آهن است - همان ترکیبی که باعث زنگ زدن و قرمزی رنگ آن ها می شود.

 

اما چرا مریخ؟ این همه آهن دارد، چرا این آهن "اکسید شده" است و چرا اکسید آهن قرمز به نظر می رسد؟

 

علت رنگ سرخ بیابان های مریخ,سیاره ای که خاک قرمز دارد,کدام سیاره به سیاره ی سرخ معروف است

مریخ سیاره ای که خاک قرمز دارد

 

علت رنگ سرخ بیابان های مریخ چیست ؟

همه چیز 4.5 میلیارد سال پیش شروع شد. هنگامی که منظومه شمسی شکل گرفت، بسیاری از سیارات روی یک مقدار آهن پدید آمدند. این عنصر سنگین که در قلب ستارگان دیر هنگام پدید آمده است، در ابر گاز و گرد و غباری که به صورت گرانشی فرو می ریزد، می چرخد ​​و خورشید و سیارات را تشکیل می دهد.

 

در حالی که قسمت عمده ای از آهن زمین هنگامی که سیاره جوان و ذوب شده بود به هسته آن فرو رفت، دانشمندان ناسا فکر می کنند اندازه کوچکتر مریخ (و گرانش ضعیف تر) باعث می شود تمایز کمتری داشته باشد. این سیاره هسته ای دارد، اما آهن زیادی نیز در لایه های بالایی آن وجود دارد.

 

آهن قدیمی ساده به نظر سیاه براق می آید. این عنصر فقط هنگامی که در معرض اکسیژن قرار بگیرد، رنگ مایل به قرمز پیدا می کند و در این حالت اکسیژن کافی برای تبدیل شدن به اکسید آهن (III) وجود دارد، اکسید آهن از پنج ماده اتمی متشکل شده است، از دو اتم آهن و سه اتم اکسیژن. پس چرا اینقدر آهن روی سطح مریخ اکسید شده یا با اکسیژن ترکیب شده است؟

 

چرا مریخ سرخ است,چرا مریخ سیاره است,کدام سیاره به رنگ قرمز دیده می شود

آیا می دانید سیاره سرخ چیست ؟

 

در حقیقت، هیئت منصفه هنوز در مورد آن اطلاعات زیادی ندارند. مطمئناً، در اثر نوعی هوازدگی به تدریج آهن موجود در مریخ زنگ می زد. اما آیا طوفان های قدیمی که تصور می شود در یک مریخ جوان و مرطوب رخ داده است با خرد شدن سنگ رگولیت با اتم های اکسیژن آزاد شده از مولکول های آب، باعث زنگ زدن آهن شدند؟ یا آیا اکسیداسیون به تدریج طی میلیاردها سال اتفاق افتاده است، زیرا نور خورشید با تجزیه دی اکسید کربن و سایر مولکول های موجود در جو، اکسیدان هایی مانند پراکسید هیدروژن و ازن تولید می کند؟ یا همانطور که گروهی از دانشمندان دانمارکی در سال 2009 اظهار داشتند ، آیا طوفانهای گرد و غبار مریخ با فرو ریختن بلورهای کوارتز که در سنگ رگولیت نیز وجود دارند و گذاشتن سطح غنی از اکسیژن در آنها، آهن را به آرامی زنگ زده است؟

 

از آنجا که هنوز هیچ کس توضیح درست را نمی داند ، رنگ مریخ به تعبیری هنوز یک رمز و راز است. اما با وجود اینکه سطح آن زنگ زده است، اکسید مرکب آهن (III) قرمز به نظر می رسد زیرا طول موج های آبی و سبز طیف نور را جذب می کند در حالی که طول موج های قرمز را منعکس می کند. [ رنگ قرمز شما می تواند آبی من باشد ]

 

سایه خونین این سیاره - حتی از میلیون ها مایل دورتر قابل مشاهده است - باعث شد این نام با نام خدای جنگ رومی بسته شود، در حالی که سایر تمدن ها نیز این سیاره را به عنوان آنچه از ویژگی های اصلی آن بود، نامگذاری کردند. مصری ها آن را "Her Desher"، به معنای "قرمز" نامیدند، در حالی که منجمان چینی باستان آن را به "ستاره آتش" می شناسند.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------