آیا سفر انسان به خارج از سامانه خورشیدی ممکن است؟آیا سفر انسان به خارج از سامانه خورشیدی ممکن است؟

سفر بشر به خارج از سامانه خورشیدی با استفاده از شیوه ها و فناوری های موجود به سوی نزدیک ترین ستاره به زمین یعنی پروکسیما قنطورس، ۱۰۰۰ سال طول خواهد کشید.

 

نحوه سفر به سامانه خورشیدی, برخورد با ذرات فضایی

سفر بشر به خارج از سامانه خورشیدی به نزدیک ترین ستاره به زمین، ۱۰۰۰ سال طول خواهد کشید

 

اما از زمانی که دانشمندان به وجود سیاره‌ای در مدار این ستاره پی برده‌اند که از قابلیت سکونت برخوردار است، اشتیاق بیشتری به محقق ساختن سفرهای میان ستاره ای پیدا کرده اند. گیلوم آنگلاد-اسکود از اعضای تیم اکتشاف سیاره پروکسیما می‌گوید این کشف بسیار وسوسه انگیز است، اکنون که می دانیم سیاره‌ای آنجاست، می توانیم خلاقانه تر عمل کنیم. می توانیم راه حل هایی بیابیم،‌ شاید کاوشگرهای میان ستاره ای ارسال کنیم یا فضاپیمایی ویژه برای بررسی این سیاره اختراع کنیم.

 

با این‌ همه فاصله ۴٫۲ سال نوری که میان زمین و پروکسیما قرار دارد برای کاوشگران فضا فاصله ای ترسناک است، و همین فاصله می‌تواند در یافتن راه حلی برای غلبه بر آن تاخیری طولانی بیاندازد. برخی از مشتاقان سفرهای فضایی نسبت به سفرهای میان ستاره‌ای بسیار خوش‌بین‌اند و معتقدند اگر قدم اول را هم اکنون برداریم، می‌توانیم سال ۲۱۰۰ به پروکسیما قنطورس برسیم. دیگر متخصصان مانند مارکوس یونگ محقق لابراتوار پژوهشی نیروی هوای آمریکا اما کاملا ناامید هستند: هیچ راه عملی برای سفرهای میان ستاره‌ای وجود ندارد. شاید ایده‌های مختلفی وجود داشته باشند که در نگاه اول عملی به نظر آیند،‌ اما با کمی بررسی به سرعت به غیرعملی بودن آنها پی خواهید برد.

 

اما یونگ در عین حال معتقد است دانشمندان باید به مطالعه روی مشکلاتی که در مسیر سفرهای میان ستاره‌ای وجود دارند ادامه دهند. ایده‌های مختلفی برای خروج از سامانه خورشیدی وجود دارد، از جمله راکت های هم گداختی که توسط شرکت های وابسته به ناسا در دست بررسی قرار دارند. با این‌ همه تشعشعات ناشی از این راکت ها سمی تر از آن هستند که انسان بتواند با آنها سفر کند.

 

سفر به سامانه خورشیدی,سفر انسان به سامانه خورشیدی

برای سفر به سامانه خورشیدی مشکل مواجه با آسیب های ناشی از برخورد با ذرات فضایی وجود دارد

 

استفاده از بادبان های خورشیدی راه حل دیگری است که مطرح شده و برخی معتقدند با کمک لیزر می‌توان به سرعت آنها افزود. این رویکردی است که پروژه ای به نام استارشات (Breakthrough Starshot) در پیش گرفته است، اما هدف این پروژه ارسال کاوشگرهای کوچک به این ستاره دورافتاده است. حتی اگر فضاپیمایی وجود داشته باشد که بتواند با سرعتی برابر ۱۰ تا ۲۰ درصد از سرعت نور حرکت کند، هنوز مشکل مواجه شدن با آسیب های ناشی از برخورد با ذرات فضایی وجود دارد.

 

همچنین بشر باید راهی برای کاستن از سرعت فضاپیما در زمان نزدیک شدن به ستاره بیابد، نکته‌ای که ایلان ماسک در مصاحبه اش به آن اشاره کرده‌ است. ماسک معتقد است این سفر عملی است، اما در حال حاضر هدفی نشدنی به شمار می‌رود. ماسک معتقد است اگر شانسی برای فرستادن تجهیزات به دیگر سیاره ها وجود داشته باشد،‌ باید از آن برای تبدیل کردن خود به تمدنی چند سیاره ای استفاده کنیم،‌ این باید قدم بعدی ما باشد.

 

منبع: hamshahrionline.ir - futurism.com

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------