پاسخ های علمی به سوالات شماپاسخ علمی به سوالاتی مهم که از پرسیدن آن ها خجالت می کشید

اینترنت فرستاده ای از جانب خداوند برای افراد خجالتی است که جواب سوالات خاص خود را در آن بیابند. بدن انسان بسیار جالب و پیچیده است اما چیزهای تهوع آوری نیز در مورد همین بدن وجود دارد که کمتر کسی مایل است در مورد آن ها سخن بگوید. اگر سوالی در مورد بدن خود داشته باشید اما به دلیل خجالت کشیدن نتوانید آن سوال را از کسی بپرسید چکار خواهید کرد؟

 

اکنون ما در دنیایی بسیار مدرن و روشنفکرانه زندگی می کنیم که می توانید جواب بسیاری از سوال هایتان را بدون دغدغه از گوگل بپرسید. در ادامه این مطلب می خواهیم جواب سوال هایی که بسیاری از شما خجالت می کشید از دیگران بپرسید را به شیوه ای علمی بدهیم.

 

۹- چرا قهوه باعث می شود که بیشتر به دستشویی برویم

شاید نیمی از شما با خواندن تیتر این بخش به خوبی بدانید که منظورمان چیست و نیمی دیگر با خواندن آن حالشان بد شده باشد. اما این موضوع واقعیت دارد و بسیاری از افراد با خوردن قهوه تنها به افزایش کارکرد مغزشان دست نمی یابند. بر اساس یک تحقیق علمی، در حدود یک سوم شرکت کنندگان در این تحقیق بعد از خوردن قهوه تاثیرات ملین آن را تجربه کرده بودند . تحقیقی که توسط اس آر براون و پی ای کان در این زمینه انجام شد نشان داد که قهوه باعث افزایش تولید هورمونی پپتیدی به نام گاسترین در بدن می شود.

 

این هورمون باعث افزایش تحرک جنبشی در قسمت کولون روده شده و موجب می گردد که مدفوع به سمت بیرون هل داده شود. این موضوع هیچ ارتباطی با کافئین موجود در قهوه ندارد زیرا در صورت استفاده از قهوه بدون کافئین نیز تاثیر مشابهی را مشاهده خواهید کرد. با این وجود هنوز مشخص نیست که چه ترکیباتی در قهوه باعث بهبود عملکرد روده و راحتی بیشتر خروج مدفوع از روده بزرگ می شود.

 

قهوه باعث افزایش تولید هورمونی پپتیدی به نام گاسترین در بدن می شود

 

۸- آیا نگه داشتن ادرار برای بدن مضر است؟

نگه داشتن ادرار کار بسیار سخت و آزار دهنده ای است اما آیا نادیده گرفتن این فرمان طبیعی بدن می تواند به شما آسیب برساند؟ جواب شما مثبت است اما احتمالاً این اتفاق رخ نخواهد داد. برای کسانی از شما که می خواهند تاییدی برای بدترین کابوس خود (آسیب ناشی از نگه داشتن ادرار) داشته باشند، باید بگوییم که نگه داشتن ادرار می تواند به منفجر شدن مثانه بینجامد. وقتی که این اتفاق رخ می دهد مخزن اوره معمولاً وارد دیواره سیستم گوارشی شده و برای خارج کردن آن به دخالت پزشکی فوری نیاز خواهد بود.

 

اما لازم نیست که با احساس کمترین مقدار ادرار داشتن به سمت دستشویی بروید زیرا این اتفاق تنها زمانی رخ می دهد که بیمار از لحاظ فیزیکی توانایی ادرار کردن را نداشته باشد؛ شرایطی که در برخی موارد پس از جراحی سرطان ها رخ می دهد. خبر خوب این است که اغلب افراد قبل از رسیدن به چنین مرحله ای خود را خیس می کنند و بدین ترتیب این تنها موردی است که خیس کردن شلوار یک خبر خوب به شمار می آید. با این وجود به شما توصیه می کنیم که تا حد امکان از نگه داشتن بیش از حد ادرار خودداری کنید زیرا ممکن است به عفونت سیستم گوارشی منتهی شود.

 

نگه داشتن ادرار می تواند به منفجر شدن مثانه بینجامد

 

۷- تفاوت بین عرق طبیعی و عرق غیرطبیعی چیست؟

چرا گاهی اوقات برخی افراد حتی پس از یک روز کاری سخت نیز بدون این که بدنشان عرق کرده باشد به خانه باز می گردند در حالی که دیگران چنان بوی عرقی می دهند که انگار شش ماه را زیر تختخواب یک بچه دارای شب ادراری گذرانده اند؟ جواب این سوال به منشأ عرق کردن باز می گردد. در بدن انسان دو نوع متفاوت غده عرق وجود دارد: اکرین (eccrine) و اپوکرین (apocrine). عرق مترشحه از غدد اکرین بیشتر از آب تشکیل شده است و برخی الکترولیت ها مانند پتاسیم و سدیم و مقدار کمی چربی نیز در آن یافت می شود. این نوع عرق به عنوان بخشی از کارکرد سیستم خنک کننده بدن ترشح می شود.

 

بدین ترتیب چه در باشگاه ورزشی در حال وزنه زدن باشید و چه در رختخوابی گرم پتویی کلفت دور خود بپیچید بدن شما با این نوع عرق سعی در کاهش گرمای درونی خود خواهد داشت. این نوع از عرق معمولاً بوی چنانی نداشته و در صورت دوش گرفتن بوی بدی بر بدنتان باقی نخواهد ماند. در طرف دیگر، عرق ناشی از غدد اپوکرین داستان متفاوتی دارد. غدد اپوکرین در نقاطی که موی بدن شما زیاد است واقع شده اند. عرق اپوکرین ترکیبی از عرق معمولی با چربی پوست، همراه با پروتئین ها چربی های دیگر و استروئیدهاست. این ترشحات دستکم در ابتدا بوی بدی ندارند اما متاسفانه باکتری هایی که روی پوست شما زندگی می کنند از این عرق تغذیه می کنند. عرق اپوکرین در تماس با این باکتری ها بوی بسیار بدی تولید می کند که آزار دهنده است.

 

بخش زیادی از مقدار عرق اپوکرینی که بدن شما تولید می کند به مسایل ژنتیکی و ارثی باز می گردد و فاکتورهای محیطی مانند وزن نیز بر شدت آن خواهند افزود. برای بسیاری از افراد شستشوی مداوم این نقاط بدن می تواند موثر باشد اما نقاطی از بدن که موی بیشتری دارند و معمولاً کمتر در معرض هوای آزاد قرار می گیرند به این خاطر که مو عرق بدبو، چربی و سلول های مرده پوست بیشتری را در خود نگه می دارد همواره بوی بدتری خواهند داشت.

 

عرق مترشحه از غدد اکرین بیشتر از آب تشکیل شده است

 

۶- چرا بیشتر افراد از بوی گاز معده خود خوششان می آید؟

لازم نیست وانمود کنید حالتان به هم خورده است زیرا همه ما این کار را انجام داده ایم! مطالعات علمی نشان داده که افراد بوی گاز معده خود را به دیگران ترجیح می دهند اما دلیل این امر چیست؟ دلیل این نیست که بوی گاز معده خارج شده از بدن شما بهتر از دیگران است بلکه موضوع به نحوه پردازش و واکنش بدن به تهدیدات خارجی باز می گردد. در واقع خارج شدن عمدی یا غیرعمدی باد معده از مقعد اولین خط دفاعی بدن در مقابله با عفونت و بیماری است.

 

به طور کلی می توان گفت که گازهای بدبوی خارج شده از بدن می توانند حاوی ذرات مدفوع باشند که حاوی باکتری های عامل بیماری هایی مانند عفونت و التهاب روده، زرد زخم و بیماری های خورنده گوشت بدن باشند. این موضوع در روزگار مدرن امروزی نمی تواند برای ما دردسرساز شود اما در روزگاران گذشته که انسان ها همواره در حال سفر بودند خارج شدن باد معده می توانست تهدیدی بزرگ باشد. دلیل این که شما بوی گاز خارج شده از معقد خود را به اندازه دیگران حال بهم زن و بدبو نمی دانید این است که این گاز و بوی آن در واقع جزیی از بدن خود شماست. هر کسی باکتری های منحصر بفرد خود را در بدنش دارد که بویی خاص تولید می کند.

 

همچنین به دلیل این که با بوهای بدن خود آشنایی بیشتری دارید قاعدتاً آن ها را به بوهای دیگر ترجیح خواهید داد. بدین ترتیب تحمل شما در برابر بوی بدن خودتان بسیار بیشتر بوده و مادران نیز به بوی بدن فرزندان خود حساسیت بسیار ناچیزی دارند تا بدین ترتیب بتوانند از آن ها به خوبی مراقبت کنند. از این رو می توانید نفس عمیقی کشیده و از بوی گاز معده خود لذت ببرید زیرا این بو برندی خاص و مختص خود شماست!

 

هر کسی باکتری های منحصر بفرد خود را در بدنش دارد که بویی خاص تولید می کند

 

۵- چرا برخی افراد نمی توانند ریش داشته باشند؟

چه ریش داشته باشید و چه نداشته باشید باید بدانید که ریش همواره نشانه مردانگی و شهوت و کیفیت جنسی مردانه بوده است. این موضوع می تواند برای مردانی که نمی توانند ریش بلندی داشته باشند بسیار دردناک باشد. رشد ریش در دوران بلوغ شروع شده و تا میانه های دهه سوم زندگی متوقف نمی شود. با افزایش ترشح تستوسترون در بدن، تعداد موهای صورت نیز به شدت افزایش می یابند و این موضوع باعث می شود که موهای کرک مانند روی صورت پسران رفته رفته ضخیم تر و سیاه تر شود.

 

این موضوع ضرورتاً به سطح تسوسترون در بدن وابسته نیست و میزان حساسیت بدن شما به تستوسترون نیز در این موثر خواهد بود. بیشتر شبیه یک شمشیر دو لبه است زیرا بالا بودن سطح تستوسترون در بدن اگر چه باعث رشد ریش و سبیل می شود اما طاسی و ریزش موهای سر را نیز در پی دارد.

 

بالا بودن سطح تستوسترون در بدن باعث رشد ریش و سبیل اما ریزش موهای سر  می شود

 

۴- دلیل شوره سر چیست؟

افراد چیزهای زیادی را در شوره دار شدن پوست سر مقصر می دانند. استرس، رژیم غذایی،شستشوی بیش از حد یا خیلی کم موها همه عواملی هستند که به شوره سر منتسب می شوند اما در حالی که تمامی این موارد می توانند میزان شوره سر را افزایش دهند هیچ کدام از آن ها دلیل اصلی شکل گیری شوره سر نیست. شوره سر در اثر فعالیت یک نوع قارچ که در پوست سر زندگی می کند بوجود می آید. این نوع قارچ که مالاسزیا گلوبوسا نام دارد شباهت بسیاری با مخمر داشته و به دلیل علاقه بیش از حد به چربی موها در پوست سر زندگی می کند.

 

این قارچ از آنزیم های خاصی برای هضم چربی تولید شده در موها و پوست سر استفاده می کند و این فرآیند تولید اسید اولئیک را در پی دارد که بسیاری به آن حساسیت نشان می دهند و سیستم ایمنی بدنشان واکنش شدیدی به این ماده نشان داده و بدین ترتیب شوره سر تولید می شود. از این رو در حالی که همه افراد این نوع قارچ را در پوست سر خود دارند تنها بخش کوچکی از آن ها با معضل شوره سر مواجه می شوند. اما چه باید کرد؟ بدون شک آلودگی هوا سهم زیادی در بدتر شدن شوره سر دارد. از این رو به سر داشتن کلاه در هوای آلوده می تواند کمک زیادی با کاهش شوره سر بکند و از آنجایی که نور آفتاب نقش کمکی دارد می توانید در هوای پاک و آفتابی اجازه دهید نور آفتاب به سرتان بتابد.

 

اغلب شامپوهای ضد شوره تنها با شستن شوره به صورت موقتی مشکل شما را حل می کنند در حالی که منشأ و علت اصلی شوره سر همچنان پابرجاست. اگر شوره سر همواره شما را اذیت می کند بهتر است که از شامپوهای ضد قارچ استفاده کنید. شامپوهایی که حاوی ماده کتوکونازول باشند در بسیاری از موارد مشکل را حل خواهند کرد. اما از آنجایی که قارچ مذکور می تواند نسبت به این ماده مقاوم شود بهتر است کمتر از آن استفاده کنید. در درازمدت، بدن خود می تواند توالی سازی دی ان ای این قارچ را طوری انجام دهد که یک بار برای همیشه از دست آن راحت شود.

 

اگر شوره سر همواره شما را اذیت می کند بهتر است که از شامپوهای ضد قارچ استفاده کنید

 

۳- علت نعوظ ناخواسته مردان در هنگام صبح چیست؟

در گذشته باور عمومی بر این بود که علت نعوظ ناخواسته مردانه در هنگام صبح، نیاز شخص به ادرار کردن است. بسیاری از افراد بر این باور بودن که این واکنش طبیعی بدن برای جلوگیری از خیس کردن تختخواب است زیرا نعوظ باعث می شود که نتوانید ادرار کنید. اما این تمام داستان نیست. برای شروع باید بگوییم که در هیچ زمان دیگری از روز چنین نعوظ غیراختیاری رخ نمی دهد حتی اگر به شدت احساس ادرار داشته و سعی کنید تا زمانی مناسب آن را در مثانه خود نگه دارید.

 

بر اساس تحقیقات انجام گرفته، نعوظ غیراختیاری صبحگاهی انتقامی است که آلت از مغز شما می ستاند. در واقع مغز در تمام طول روز سعی می کند که آلت مردانه را در کنترل داشته و از نعوظ مداوم آن جلوگیری نماید. اما وقتی که شما به خوابی عمیق فرو می روید، سلول های نورآدرنرژیک مغز که مسئول چلوگیری از نعوظ هستند توسط مغز خاموش می شوند و بدین ترتیب آلت بدون این که مانعی برای نعوظ داشته باشد کار خود را می کند. جالب این که باید بدانید این اتفاق در طول شب بارها و بارها رخ می دهد اما تنها زمانی که از خواب بیدار می شوید متوجه نعوظ می شوید.

 

این اتفاق در شرایطی رخ می دهد که شما صبح از خواب بیدار می شوید و قاعدتاً باید به دستشویی بروید. بدین ترتیب در مسیر رفتن به سمت دستشویی، سلول های مغزی بار دیگر کنترل آلت را در دست گرفته و نعوظ پایان می یابد و البته شما فکر می کنید که دلیل نعوظ تنها داشتن ادرار بوده است.

 

۲- آیا کندن موی خال های مودار باعث سرطان پوست می شود؟

انسان ها معمولاً از خال های گوشتی می ترسند و وقتی که به شما گفته می شود دست زدن به آنها می تواند شما را بکشد این ترس شما قابل درک جلوه خواهد کرد. بدین ترتیب شایعات بسیاری در مورد این عوارض روی پوست رواج یافته که از آن میان می توان به شایعه ای اشاره کرد که بر اساس آن در صورتی که موی موجود در این خال های گوشتی را بکنید به سرطان پوست مبتلا خواهید شد. خوشبختانه این امر به هیچ وجه صدق ندارد و تحقیقات نشان می دهد که کندن موهای موجود در خال ها هیچ تاثیر بدی بر روی پوست شما نخواهد داشت.

 

کندن موهای موجود در خال ها هیچ تاثیر بدی بر روی پوست شما نخواهد داشت

 

۱- چرا رنگ نوک سینه ها متفاوت است؟

شاید تاکنون علت داشتن نوک سینه در مردان را فهمیده باشید اما دلیل رنگ متفاوت آن ها چیست؟ برای مدت بسیاری تصور می شد که رنگ متفاوت و تیره تر نوک سینه ها به این دلیل است که نوزادان بهتر آن ها را پیدا کرده و شیر بخورند اما این تصور صحت چندانی ندارد. برای مثال قدرت بینایی نوزادان چنان بد است که حتی نمی توانند از فاصله چند سانتیمتری نیز نوک سینه را ببینند چه برسد به این که رنگ آن را تشخیص دهند.

 

علاوه بر این رنگ متفاوت نوک سینه در هیچ حیوان دیگری دیده نشده و تجربه نشان داده نوزادانی که با پستانک شیر می خورند نیز مشکلی در پیدا کردن نوک پستانک خود که رنگ متفاوتی ندارد نخواهند داشت. رنگ تیره و متفاوت نوک سینه ها و هاله اطراف آن ها به هورمون های بدن باز می گردد. در دوران بلوغ، جریان استروژن و تستوسترون باعث می شود که بدن ملانین (رنگدانه ای که رنگ بدن شما را تعیین می کند از موها تا کک مک های صورت) بیشتری تولید کند. به همین دلیل است که در طول دوران بلوغ رنگ آلت مردانه و لبه های آلت تناسلی زنانه تیره تر از نقاط مجاور است.

 

همین موضوع باعث می شود که کودکان دارای موهای روشن در دوران بلوغ با موهایی تیره تر مواجه شوند. تیره شدن موها می تواند نشانه ای واضح باشد مبنی بر این که فرد به بلوغ کامل جنسی دست یافته و می تواند آمیزش جنسی داشته و تولید مثل کند. این تغییرات البته در مسیر تکامل انسان به وقوع پیوسته و نهادینه شده است.

 

منبع : rooziato.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------