چرا زنان بیشتر از مردان نابینا می شوند؟ 

 

 

چشم

 

 

بر اساس مطالعات صورت گرفته در دنیا حدود ۳۱۴ میلیون انسان در سراسر جهان با نقایص شدید بینایی زندگی می كنند كه از این میان ۴۵ میلیون نفر به طور كامل نابینا هستند.

 

تعداد ۱۴۵ میلیون مورد از این نقایص مربوط به عیوب انكساری (نزدیك بینی، دوربینی و آستیگماتیسم) است كه در افراد معمولی با استفاده از عینك به راحتی برطرف می شود.

 

آب مروارید (كاتاراكت) با شیوع ۹/۴۷ درصد همچنان به عنوان مهم ترین علت نابینایی در سراسر جهان محسوب می شود و پس از آن آب سیاه (گلوكوم) با شیوع ۳/۱۲ درصد، تحلیل ماكولا به علت كهولت سن با شیوع ۷/۸ درصد، كدورت قرنیه با شیوع ۱/۵ درصد، نابینایی در سنین كودكی با شیوع ۹/۳ درصد و تراخم با شیوع ۶/۳ درصد به ترتیب سایر علل نابینایی در جهان را شامل می شوند.

 

 

● ۶۴ درصد نابینایان دنیا «زن» هستند

طبق آمارهای جهانی، زنان نسبت به مردان درمعرض خطر بالاتری از ابتلا به نابینایی قرار دارند تا جایی كه دو سوم (۶۴ درصد) از نابینایان سراسر جهان را زنان و دختران تشكیل می دهند.

 

بر اساس اعلام مركز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، طبق مطالعات انجام شده در ایران نیز نتایج مشابه جهان به دست آمده است.

 

بر این اساس طبق مطالعه ای كه در سال ۱۳۸۴ در شهر تهران انجام شد، زنان درصد بالاتری از نابینایی و كم بینایی را نسبت به مردان به خود اختصاص داده بودند (۶۶/۵ درصد مقابل ۲۸/۴ درصد).

 

در مطالعه ای مشابه كه در شهرستان زاهدان انجام شد نیز زنان بالای ۶۰ سال درصد بالاتری از نقصان بینایی را نسبت به مردان داشتند (۵۸ درصد مقابل ۴۸ درصد). در مطالعه دیگر كه سال ۸۸ توسط مركز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در شهرستان ورامین انجام شد، زنان بالای ۵۰ سال بیش از ۵/۱ برابر مردان به نقص شدید بینایی مبتلا بودند.

 

 

● چرا زنان بیشتر از مردان نابینا می شوند؟

▪ در بسیاری از جوامع طول عمر زنان بیشتر از مردان است و در نتیجه در معرض خطر بالاتری از نظر بیماری های مرتبط با سن مانند گلوكوم (آب سیاه) و تحلیل ماكولا به علت كهولت سن (ARMD) قرار دارند.

 

▪ زنان و دختران بیشتر در معرض ابتلا به برخی بیماری ها از جمله كاتاراكت و تراخم قرار می گیرند.

 

▪ دختران و زنان دسترسی كمتری به خدمات و مراقبت های چشم پزشكی دارند؛ چرا كه برخی خانواده ها ترجیح می دهند بودجه محدود خود را صرف سلامت فرزند پسر كنند تا دختر.

 

▪ زنان غالبا زمانی اقدام به درمان می كنند كه بینایی خود را از دست داده اند. در این شرایط با محدودیت ها و موانع بیشتری برای درمان مواجه می شوند.

 

▪ از آنجا كه در اغلب موارد، منابع مالی در اختیار مرد خانوار است، تصمیم گیری در زمینه درمان و پیگیری بیماری های زنان از اولویت كم تری برخوردار است.

 

همچنین با توجه به بالا بودن طول عمر زنان، زنان بیوه درصد قابل توجهی از جمعیت را در بر می گیرند.

 

زنان بیوه برای درمان و مراقبت نیاز به اجازه و حمایت عضو دیگری از خانوار دارند از این رو دسترسی به خدمات برای این گروه مشكل تر خواهد بود.

 

▪ همچنین زنان بعضا برای رفت و آمدهای بیرون از خانه نیازمند همراه می باشند كه این خود مانعی برای دسترسی به خدمات چشم پزشكی است.

 

در پایان باید گفت: چشم حساس ترین عضو بدن است و در عین حساسیت زیاد در معرض تهدیدات محیطی فراوانی است.

 

مواظبت از چشم جهت جلوگیری از بیماری، کاری بسیار آسانتر و کم هزینه تر از درمان بیماری است که متاسفانه بدون آنکه متوجه باشیم وقتی دچار بیماری چشم می شویم که هزینه زیادی را برای درمان آن باید بپردازیم و ممکن است که مقداری از بینایی خود را نیز از دست بدهیم.

 

در حالی که بیش از ۷۰ درصد اطلاعات زندگی ها از طریق چشم دریافت می شود و اعضای دیگر فقط تا حدودی امکان جایگزینی چشم را دارند همانند گوش و یا حس لامسه، به همین دلیل توجه به بهداشت چشم جهت داشتن چشمی سالم یک امر بسیار مهم است .

منبع:aftab.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------