کشف نوعی ماده معدنی جدید از درون یک الماس الماس,اخبار علمی ,خبرهای علمی
دانشمندان با کشف یک الماس از اعماق زمین، نوعی ماده معدنی جدید را با اشعه ایکس در آن پیدا کردند. 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از livescience، دانشمندان در داخل الماسی که از اعماق زیر سطح زمین بیرون کشیده شده، اولین نمونه از یک ماده معدنی را کشف کردند که تا به حال دیده نشده است. این ماده معدنی که به نام ژئوفیزیکدان برجسته، «مائو داومائویت» نامگذاری شده است، اولین نمونه از پروسکایت سیلیکات کلسیم فشار بالا (CaSiO۳) است که در زمین یافت می‌شود. شکل دیگری از CaSiO۳، نیز معروف به ولاستونیت است که معمولاً در سرتاسر کره زمین یافت می‌شود. اما داومائویت ساختار بلوری دارد که فقط در دمای بالا در گوشته زمین، تشکیل می‌شود.

 

 الماس,اخبار علمی ,خبرهای علمی

مدت‌ها پیش انتظار می‌رفت که داومائویت یک ماده معدنی فراوان و مهم ژئوشیمیایی در گوشته زمین باشد. اما دانشمندان هرگز هیچ مدرک مستقیمی مبنی بر وجود آن پیدا نکردند، زیرا وقتی به سمت سطح حرکت می‌کند و فشار کاهش می‌یابد، به مواد معدنی دیگری تجزیه می‌شود. با این حال، تجزیه و تحلیل یک الماس از بوتسوانا که در حدود ۶۶۰ کیلومتری زیر سطح زمین تشکیل شده است، نمونه‌ای از داومائویت دست نخورده را نشان می‌دهد که در داخل آن به دام افتاده است. در نتیجه، انجمن بین المللی کانی شناسی اکنون داومائویت را به عنوان یک کانی جدید تایید کرده است.

 

تشاونر کانی شناس در دانشگاه لاس وگاس و همکارانش نمونه داومائویت را با تکنیکی به نام پراش اشعه ایکس سنکروترون کشف کردند که پرتو پرانرژی اشعه ایکس را روی نقاط خاصی در الماس با دقت میکروسکوپی متمرکز می‌کند.

 

تشاونر گفت: "با اندازه‌گیری زاویه و شدت نور برگشتی، محققان می‌توانند آنچه در داخل الماس است را رمزگشایی کنند. او افزود که نمونه داومائویت درون الماس فقط چند میکرومتر (میلیونم متر) اندازه داشت، بنابراین تکنیک‌های نمونه‌برداری کم‌قدرت، ممکن بود آن را از بین ببرد. اعتقاد بر این است که این ماده معدنی نقش ژئوشیمیایی مهمی در گوشته زمین دارد. دانشمندان بر این باورند که این ماده معدنی ممکن است حاوی عناصر کمیاب دیگری از جمله اورانیوم و توریم نیز باشد که از طریق تجزیه رادیواکتیو، گرما را آزاد می‌کنند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X لرنیتو

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022