داشتن یک زندگی شاد در دوران سالمندیبروز افسردگی در سنین سالمندی

افسردگی می‌تواند براحتی دامان سالمندان را بگیرد

 

پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها معمولا حوصله سروصدا، تماشای فیلم، رفتن به پارك یا حضور در مهمانی‌ها را ندارند. وقتی هم قرار است همه اعضای فامیل دور هم جمع شوند، خستگی و پیری را بهانه می‌كنند و تنها در خانه می‌مانند.

این رفتار سالمندان، برای خیلی‌ها عادی شده و آنها پذیرفته‌اند كه فرد سالمند باید تنها، بی‌حوصله و بی‌انگیزه باشد؛ غافل از این‌كه شاید این حالات زنگ خطری باشد برای نزدیك شدن تدریجی افسردگی؛ آن‌طور كه متخصصان می‌گویند افسردگی می‌تواند براحتی دامان سالمندان را بگیرد، اما نباید تصور كنیم همه افراد در دوران سالمندی با این مشكل مواجه می‌شوند.


در درجه اول سالمندان باید به فكر حفظ سلامت جسمی خود باشند؛ چون همان‌طور كه گفته شد بروز بیماری‌های مختلف در سنین سالمندی شایع‌تر‌ بوده و می‌تواند احتمال بروز افسردگی را افزایش دهد. علاوه بر این، ورزش كردن حتی در سنین سالمندی هم بسیار مفید است و می‌تواند به سالمندان كمك كند؛ بنابراین فرد سالمند با توجه به توانایی جسمانی و امكاناتی كه در اختیار دارد، می‌تواند مشغول ورزش و فعالیت جسمی شود. به عنوان مثال ممكن است توانایی فردی به او اجازه پیاده‌روی بدهد، در حالی كه سالمند دیگری حتی بتواند بدود یا ورزش‌های سنگین‌تری را انجام دهد.

مطالعه، یادگیری یك زبان جدید در دوران سالمندی و معاشرت و افزایش فعالیت‌های اجتماعی نیز به پیشگیری از بروز افسردگی در سالمندان كمك می‌كند. همچنین خوب است این نكته را هم در نظر داشته باشید كه بهتر است فرد سالمند با توجه به توانایی جسمانی و فكری‌اش مشغول انجام كاری شده و مسئولیتی را بپذیرد؛ بیكار نبودن و مسئولیت داشتن حتی اگر جزئی و اندك باشد، می‌تواند كمك موثری به حفظ سلامت روان سالمندان بكند.

حمایت‌های اجتماعی، حضور فرزندان، نداشتن احساس تنهایی و طرد شدن از طرف جوانان نیز عوامل مهم دیگری برای پیشگیری از افسردگی است.


شايد برنامه ريزي براي پدر و مادر هايي که به سن بازنشستگي رسيده باشند، کلمه زيبايي نباشد، اما اگر آنها را به حال خودشان رها کنيم، شايد خيلي زودتر از آنچه که تصور مي کنيم ما را ترک کنند، پس قبل از اين که حسرت بخوريم، دست به کار شويم.

 

سلامت روان سالمندان

محیط شاد برای سالمندان مهیا کنیم

 

محيط شادي برايشان مهيا کنيم
شايد دست و پايشان درد مي کند، به ياد گذشته مي افتند و حسرت مي خورند، ياد دوستان و آشنايان از دست رفته شان مي افتند و غصه مي خورند، همه اينها به علاوه اين که ديگر مثل گذشته سر کار نمي روند و مراجع کمي دارند و ديگر محور تصميم گيري نيستند، عواملي است که آنها را به سمت افسردگي ، سرعت مي بخشد، پس اگر دوستشان داريم،سعي کنيم از درد و غصه هايشان با فراهم کردن محيط شادي بکاهيم، مثلا چند روز جلوتر ، سالگرد تولدشان را جشن بگيريم و آنها را سوپرايز کنيم، به افتخار آنها مهماني هاي بيشتري بدهيم، نوه ها که هميشه مايه شادي و نشاط اند را بيشتر به خانه شان ببريم، سعي کنيم هر روز با تلفن و پيامک به يادشان باشيم و ...


يک کار خوب و ماندگار
والدين مسنتان دوست دارند که با شما حرف بزنند و از گذشته برايتان تعريف کنند هم شما را نصيحت کرده و هم دلشان خالي شود، ازشان بخواهيد که خاطراتشان را بنويسند، اگر توان نوشتن ندارند، برايشان ضبط کنيد، باور کنيد با اين کار شور و شوق را به آنها برمي گردانيد، اصلا شايد توانستيد برايشان چاپ کنيد، مهم روحيه آنهاست که با اين کار تقويت مي شود.


تشويق آنها براي ورزش
هيچوقت دير نيست، درست است که پدر و مادرتان يک عمر از ورزش به دور بوده اند،اما مي توان از همين امروز هم با ورزش هاي سبک و تحت نظر پزشک شروع کرد.پياده روي هر روزه مي تواند علاوه بر سلامتي و طول عمر بيشتر، اوقات آنها را پُر کرده و شادابيشان را بيشتر کند. سعي کنيد حداقل هفته ای یک روز آنها را به استخر ببريد، حتي اگر نمي توانند شنا کنند.


تکنولوژي روز را يادشان بدهيد
شايد کم سواد باشند، شايد دير ياد بگيرند، اما سعي کنيد تا استفاده از تکنولوژي روز را ياد بگيرند، مثلا استفاده از پيامک و يا وايبر. يک کامپيوتر قديمي برايشان بگيريد و طرز استفاده از اينترنت را بهشان ياد دهيد، موج هاي جالب راديو را برايشان يادداشت کنيد، وقت شروع برنامه هاي شاد و جذاب تلويزيون بهشان زنگ بزنيد و راهنماييشان کنيد تا کدام کانال را بگيرند، مطمئن باشيد آنها ته دلشان مي خواهد بدانند که اين تلفن همراه و کامپيوتر چه دارد که همه اين گونه مات و مبهوتشان مي شوند!


رنگ هاي شاد، حضور در اجتماع
چه اشکالي دارد که بي هيچ بهانه اي براي مادر بزرگتان يک روسري روشن بخريد و ازش بخواهيد که براي رفتن به سينما شما را همراهي کند؟ يک روميزي قشنگ ليمويي رنگ، چند عدد کوسن نارنجي، ليوان هاي رنگي همه اينها مي تواند به خانه سوت و کور والدين مسنتان رنگ و لعاب تازه اي بدهد.استفاده از لباس هاي شاد، روحيه آنها را شاد مي سازد، تشويقشان کنيد که هم شاد بپوشند و هم به سينما، تئاتر، موزه، نمايشگاه بروند و خلاصه در اجتماع حضور داشته باشند.

گردآوری : بخش زناشویی بیتوته

منابع:
jamejamonline.ir
tebyan.net

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------