همه چیز در مورد گلیم دستبافتگلیم دستباف سوزنی , گلیم فرش های دستباف , گلیم فرش دستباف پشمی

گلیم دستباف

 

 گلیم چیست +مدل های گلیم دستباف

گلیم فرش نوع کوچک تر فرش می باشد که این نوع قالی مناسب فضا های مخصوص می باشد و در همه جا نمی توان از آن ها استفاده کرد. در بافت گلیم فرش های دستباف همانند فرش دستباف از الیاف طبیعی استفاده می‌شود و به همین دلیل فضای خانه را در تابستان خنک و در زمستان گرم نگه میدارند . برای شناخت انواع گلیم فرش و نکته هاب حائز اهمیت در خرید گلیم فرش های دستباف مطالب را دنبال کنید .

مدل های مختلف گلیم فرش های دستباف

گلیم فرش های دستباف همانند گلیم فرش های ماشینی مدل های مختلفی دارد . نکته ی جالب و ویژه گلیم فرش های دستباف این می باشد که می توان در طرح های دلخواه آن ها را سفارش داد و تهیه کرد . گلیم فرش ها مدل های بسیار زیادی در بازار دارند که چند نوع شناخته شده و دستباف آن ها عبارتند از  :

- گلیم فرش دستباف پشمی

- گلیم کناره

- گلیم دستباف مخملی

- گلیم گبه یا عروسکی

- گلیم نقش برجسته

- گلیم دستباف سوزنی .

 

انواع مختلف گلیم های دستباف

اگر یک گلیم ریز بافت و هنری می‌خواهید که کف خانه ‌تان را مثل یک باغ گل در فصل اردیبهشت مزین کند ، می‌توانید گلیم و قالی لچک و ترنج یا شکارگاه  تبریز، قم و اصفهان یا ریزماهی خوی و هزاره هریس مرند را تهیه کنید. 

 

گلیم ریز بافت , گلیم دستباف , گلیم

گلیم دستباف انواع مختلفی دارد

 

-اگر دنبال گلیم هایی با نقش های روستایی و ایلیاتی هستید، می ‌توانید طرح ‌های انسان و حیوان ، گل و مرغ ، درختی ، درخت و انسان و پای شتر استان‌های فارس، خراسان شمالی، کردستان و گلستان را خریداری کنید. 

 

گلیم دست بافت , گلیم سنتی دستباف , انواع گلیم دستباف

گلیم دستباف با نقش های متنوعی تولید می شود

 

-اگر می‌خواهید دکور خانه‌ تان با گلیم های ساده طراحی شود و فضای آرامش‌ بخشی  به‌وجود آید ، می توانید سراغ گلیم یا قالی های کویر کرمان و اردکان بروید. زمینه ‌ی این قالی‌ ها مانند طبیعت کویر به رنگ ‌های شتری، خاکستری و کرم می باشد. طرح ‌های کف ساده که در آن زمینه‌ ی اطراف لچک و ترنج خالی از هر نوع نقشی است، محرمات، راه‌راه و قاب قرآنی از این نوع قالی ها در سایز بندی فرش و گلیم هستند.

 

-اگر دنبال طرح ‌های مدرن هستید که با مبل‌ های راحتی و اسپرت هم خوانی داشته باشد ، یکی از طرح‌ های هندسی ، خشتی، ‌قابی، مینا خانی، بته جقه اصفهان، کاشان یا اراک را خریداری کنید.

 

-اگر به دنبال قالی‌ های دستباف ارزان قیمت هستید می‌ توانید طرح‌ های ریز ماهی، محرابی و لچک ترنج استان‌ های همدان، کاشان و زنجان را بخرید که با پشم کلفت بافته می ‌شوند.

 

نکات حائز اهمیت در خرید گلیم فرش های دستباف 

مهم ‌ترین نکته هنگام خرید هر فرش و گلیم فرش ، تشخیص کیفیت آن می باشد. برای مطمئن شدن از کیفیت یک گلیم فرش دست بافت باید به نکته های زیر توجه کرد .

 

انواع گلیم دستباف , مدل گلیم دستباف , گلیم دستباف ایرانی

گلیم دستباف باید کیفیت بالایی داشته باشد

 

- اولین قدم بررسی فرش از لحاظ طرح و اندازه و تقارن است . برای خرید گلیم فرش باید به اندازه‌ های آن توجه کنیم. چند سانتی‌ متر اختلاف در ابعاد گلیم فرش در قسمت‌ های بالا و پایین طبیعی است و معمولا از ویژگی‌ های گلیم فرش و حتی فرش های دستباف به می باشد ، پس می ‌توان از این موضوع چشم‌ پوشی کرد. اما اختلاف اندازه ‌ی زیاد ، به‌خصوص در قالیچه ‌و گلیم فرش های کوچک، از عیب های فرش به شمار می‌ رود.

 

 گلیم ریز بافت , گلیم دستباف , گلیم

گلیم دستباف وسیله ای کاربردی با ارزش هنری است

 

با تا کردن گلیم فرش از وسط و روی هم قرار دادن بالا و پایین آن می ‌توان تقارن طرح را نسبت به خط هایی که از مرکز فرش می ‌گذرند، تشخیص داد. با متر یا خط‌ کش درخه دار هم می ‌توان اندازه ی بخش های مختلف فرش را نسبت به هم اندازه گیری کرد.

اگر اندازه ی لبه‌ های بالا و پایین قالی تا وسط ترنج ، بیشتر از ۳ سانتی ‌متر با یکدیگر تفاوت داشته باشد، از ارزش و قیمت گلیم کاسته می‌ شود.

 

- در هنگام خرید به تقارن رنگ در شکل های بافته شده در گلیم فرش هم باید توجه کرد. همچنین باید توجه داشت که شکل  طرح ها در متن فرش نا تمام رها نشده باشد. هر خط و شاخه‌ ای باید شکل و امتداد طبیعی خود را داشته باشد و ناگهان در میان طرح قطع و ناپدید نشده باشد.

 

-گلیم فرش را باید از زوایه های مختلف و در نور طبیعی مورد بررسی قرار داد . رنگ گلیم فرش در جهت خواب آن، تیره ‌تر از رنگ  گلیم فرش در خلاف جهت خواب آن به نظر می ‌رسد ، در نتیجه خط های طرح در جهت برعکس خواب به شکل مشخص ‌تری دیده می ‌شود.

 رنگ گلیم فرش باید در همه ی سطح آن یکدست باشد ،  به ‌خصوص در گلیم فرش‌ های کف ساده و دو رنگی قالی اختلال رنگ بیشتری پیدا می ‌کند.

 

گلیم دستباف سوزنی , گلیم فرش های دستباف , گلیم فرش دستباف پشمی

تولید گلیم دستباف به مهارت بالایی نیاز دارد

 

همچنین باید توجه کرد که رنگ فرش به میزان کافی پر و کامل باشد ،  قسمت انتهایی پرز با رنگ سطح فرش اختلاف نداشته باشد زیرا این نوع اختلاف های رنگی نشان می ‌دهد که فرش با رنگ ‌های جوهری رنگ شده است.

برای شناخت نوع رنگ با کشیدن یک تکه پارچه‌ ی مرطوب بر روی سطح های مشکوک به رنگ ‌دار بودن می ‌توانید از ثابت بودن رنگ ‌های فرش مطمئن شوید .

 

گردآوری:بخش فرهنگ و هنر بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های فرهنگ و هنر(شعر و ترانه، هنر و هنرمند، هنرهای دستی، تاریخ و تمدن، مناسبتها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------