اطلاعاتی جامع درباره مهارتهای گفتاری و تغذیه نوزاد 9 ماههنوزاد 9 ماهه به شدت تقلید پذیر است

 

نوزاد 9 ماهه می تواند طعم غذاها را دقیق به خاطر داشته باشد. باید دقت داشته باشید که برخی از غذاها سبب ایجاد آلرژی در نوزاد 9 ماهه می شود.

نوزاد 9 ماهه معمولا از تحرک بیشتری برخوردار است درصورتی که بیشتر حرکات نوزادان زیر این سن سینه خیز یا چهار دست و پا است. در این سن کودک شما می تواند با استفاده از یک تکیه گاه یا گرفتن ستون و دیوار بلند شده و در حین حرکت چیزی از روی میز بردارد یا بیاندازد. اما برخی کودکان نیز به دلیل تنبلی یا چاقی از انجام این گونه کارها دوری می کنند.


نوازد 9 ماهه در این سن می آموزد با استفاده از انگشت شست و اشاره خود اشیا را بگیرد و با آن ها بازی کند. این بازی به کودک حس موفقیت می دهد. به یاد داشته باشید که کودکان اشیا ریز را بنابر غریزه در دهان خود می گذارند پس دسترسی تا حد امکان این اشیا را از دسترس کودک دور نگه دارید.


کودک در 9 ماهگی به شدت تقلید پذیر بوده و تمامی حرکات شما به دقت تکرار می کند. مانند: دست زدن یا استفاده از وسایل خصوصا موبایل. اکنون می بینیم بسیاری از کودکان زیر دو سال می توانند به راحتی از انواع وسایل و گوشی ها خصوصا گوشی های لمسی استفاده کنند و به راحتی با آن بازی کنند.


مهارت های گفتاری نوزاد 9 ماهه

 نوزاد 9 ماهه برخی کلمات را به صورت نامفهوم بیان می کند

 

کودک معمولا در این سن می تواند کلماتی همچون بابا، ماما، دد را به زبان بیاورد. حتی ممکن است کلمات دیگری نیز بگوید اما به دلیل واضح نبودن متوجه آن ها نشویم. برای این که کودک شما بتواند بهترین تقلید را انجام دهد، نیاز به توجه دارد. باید روبروی او بنشینید و کلمات را به صورت واضح بیان کنید تا نوزاد با دیدن دهان شما و حرکت آن بهتر بیاموزد.

 

مهارت های اجتماعی "نوزاد 9 ماهه"
شما می توانید با حرکت دادن دست مفاهیم دستوری را به نوزاد خود بفهمانید و از او بخواهید که آن ها را اجرا کند. برای مثال: کمی از کودک فاصه گرفته و دست های خود را باز کنید و به او بگویید که نزد شما بیاید اگر کودک متوجه نشد دست او را بگیرید و نزد خود بکشانید تا کودک خود کم کم این مسئله را تقلید کند. کودک نه ماهه می تواند مانند هرکس دیگری خشم، ناراحتی و شادی خود را بروز دهد و احساسات خود را مستقل از دیگران نشان دهد. قصد او به استقلال رساندن خود در کنار شماست.


کودکان در این سن از لحاظ اجتماعی فعال هستند اما ممکن است دوستانه یا خجالتی باشند. ممکن است کودک در این سن از برخی افراد غریبه بترسد و به آغوش شما هجوم آورد از این مسئله نترسید و اصرای به رفع آن نداشته باشید کم کم برطرف می شود.

 

تغذیه نوزاد 9 ماهه
نوزاد 9 ماهه,تغذیه نوزاد 9 ماهه, تغذیه مناسب برای نوزاد 9 ماهه

 کودکان معمولا در سن نه ماهگی از خوردن پوره سیب زمینی بسیار لذت می برند

 

کودک سن 9 ماهگی می تواند طعم غذاها را دقیق به خاطر داشته باشد به همین دلیل بعضی از آن ها به سختی غذا می خورند. چرا که اگر طعم غذایی مورد پسندشان باشد زیر دندانشان می ماند و از سایر غذاها نمی خورند مگر آن هایی که دوست داشته باشد. کودکان معمولا در این سن از پوره سیب زمینی بسیار لذت می برد. این غذا تمامی کربوهیدارت های لازم بدن را تامین می کند کودک اگر شیر مادر نخورد بداخلاق و بدعنق می شود، شیر مادر می تواند مانند یک قرص خواب آور نیز عمل کند و بعد از خوردن شیر سریعا به خواب برود. توجه داشته باشد که حجم مایعات بدن کودک نباید از 700 میلی لیتر در روز بیشتر شود چرا که کودک در این سن به خودی خود مایعات زیادی نیز می نوشد.

 

غذا می تواند برای کودک یکی از با ارزش ترین اکتشافات او به شمار رود. کودک دوست دارد مانند: یک سلطان انواع غذاها را بچشد و همه را به خاطر بسپارد. این مسئله می تواند هم خوب و هم بد تلقی شود چرا که کودک با چشیدن برخی از غذاهای مورد علاقه خود، دیگر هیچ غذایی را امتحان نخواهد کرد.


توجه داشته باشید که نوزاد 9 ماهه در اوج تقلیدات به سر می برد پس والدین باید تا می توانند کارهای خوب را به فرزند خود بیاموزند مثلا: اگر دوست دارید فرزندتان کتابخوان شود، کتابی در دست گرفته و گوشه ای بنشینید و توجه او را به خود جلب کنید. محبت کردن و مهروزی را نیز می توان در همین سن به فرزند آموخت.


غذاها و خوراکی های ممنوع برای نوازد 9 ماهه
باید توجه داشته باشید که کودک شما سن 9 ماهگی نمی تواند هر غذایی را هضم کند و باید غذاهای متناسبی را در رژیم غذایی او گنجاند. بعضی غذاها برای کودک نه ماهه شما ممنوع است که حتما باید آن ها را رعایت کنید. کودک شما باید در دو سال ابتدایی زندگی خود غذاهای مقوی میل کند.


ایده آل ترین شیوه ممکن برای غذا دادن به کودک، شیردادن به اوست. شیرمادر تقریبا تمام موادی را که کودک نیاز دارد، تامین می کند. پس از آن نوبت به مصرف غذاهای جامد است. باید توجه داشته باشید غذایی مفید است که شامل انواع ویتامین ها باشد. نوزادان متفات اند اما اغلب آن ها در سن نه ماهگی می توانند غذاهای جامد را میل کنند.


غذاهایی که مصرف آن برای کودک نه ماهه خطر آفرین است:
اگر کودک شما از نظر گوارشی سالم است، غذاهای مقوی می تواند برای رشد سالم کوکد شما بسیار مفید باشد اما در عین حال غذاهایی وجود دارد که هضم آن ها برای کودک بسیار سنگین است و می تواند کودک را دچار الرژیک کند. چون این مواد انزیم های مخصوصی برای هضم می خواهند که کودک این انزیم ها را ندارد و همین باعث می شود که کودک مشکل سلامتی داشته باشد و وزن کم کند.

 

شیر گاو؛ سویا

 مصرف شیر گاو برای نوزاذ 9 ماهه مضر است

 

در این سن کودک هنوز به آنزیم های هضم این شیر نرسیده است. هرچه قدر هم که این شیر مفید باشد، کودک نمی تواند پروتئین های موجود در آن را هضم کند. همچنین این شیر مواد معدنی داشته که می تواند برای کلیه او مضر باشد.


اسفناج و برگ چغندر
اسفناج و چغندر به خودی خود برای کودک مضر نیستند اما مصرف بیش از حد آن می تواند مضر باشد. معمولا سبزیجات سبز دارای نیترات هستند. این نیترات ها در بدن به نیتریت تبدیل شده و مجموع این نیتریت ها در خون می تواند عمل تنفس و اکسیژن رسانی را مختل کند. اگر چنین مشکلی پیش آید پوست نوزاد به رنگ ارغوانی در آمده و کبود می شود. هرچه رنگ بیشتر باشد هشدار این مطلب شدید تر است.

 

نمک
عامل دیگر ازبین برنده ی کلیه ها همین نمک است. برای سوپ دادن به کودک خود از زدن نمک پرهیز کنید چون سدیم بسیار بالایی دارد. نه تنها کودک بلکه بزرگسالان نیز باید این مطلب را رعایت کنند.

 

شکر تصفیه شده
قند و شیرینی موجود در آب میوه ها می تواند نوسانات شدیدی را در میزان گلوکز خون کودک ایجاد کند. بنابراین اگر قصد شیرین کردن غذای کودک را دارید از موز یا شیر مادر استفاده کنید. کودک به جای آب میوه می تواند شکر طبیعی میوه هارا استفاده کند.

 

عسل

 عسل از جمله مواد غذایی مضر برای نوزاد 9 ماهه است


عسل برای کودک مضر است. این ماده شفا دهنده دارای هاگ هایی است که می تواند در بدن کودک نه ماهه به سرعت پخش شده و خطر ابتلا به بوتولیسم را افزایش دهد.


نوشابه
نوشابه به دلیل داشتن کافئین، شکر و سایر مواد افزودنی می تواند برای کودک بسیار مضر تلقی شود. نوشابه می تواند در خواب کودک اختلال ایجاد کرده و به شکم او اسیب برساند همچنین باعث بیش فعالی او خواهد شد.

 

شیر برنج
شیر برنج می تواند برای کودک زیر یک سال به شدت مضر باشد زیرا دارای مواد ارسنیک و فلزات بالایی است که می تواند موجب اختلال در تمامی دستگاه های بدن کودک شود. این موضوع باید برای کودکان در سن متوسط نیز رعایت شود و از مصرف بیش از حد آن اجتناب کنند.

 

مواد غذایی پخته شده
هرگونه چیپس، پاستا، کیک و شیرینی خانگی به دلیل مواد افزودنی و شیمیایی که دارد برای کودک بسیار مضر هستند.

 

تخم مرغ

 برای دادن تخم مرغ به نواد 9 ماهه ابتدا بهتر است از زرده آن شروع کنید

 

تخم مرغ را می توان منبع آلرژی برای کودک دانست. برای دادن تخم مرغ به کودک بهتر است ابتدا از زرده شروع کنید و سپس سفیده را به آن بیافزایید. پیشنهاد می شود تا کودک از مرز یک سالگی عبور نکرده از دادن تخم مرغ به او جلوگیری کنید.


غذاهای چسبناک
توجه داشته باشید که غذاهای چسبنده ای مثل: آدامس، لوبیا پخته و شیرینی به راحتی می تواند در گلوی کودک گیر کند. علاوه بر این مشکل، این مواد دارای افزودنی های شیمیایی و قندی نیز هستند که برای گوارش کودک خطرآفرین است.


غذاهای کم چرب
چربی ها دارای مقدار بسیار زیادی کالری هستند که بدن کودک به ان نیاز دارد. بسیاری از این نوع غذاها دارای ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین د هستند.


توصیه آخر
بیشتر متخصصان بر سر این مسئله توافق دارند که کودکان تا سن یک سالگی از خوردن غذاهای آلرژی دار دوری کنند به خصوص اگر از نظر ژنتیکی دارای آلرژی هستند.

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------