تازه های بهداشت مادر کودکان

مراقبت از سینه‌ها در دوران شیردهی

مراقبت از سینه‌ها در دوران شیردهی

راه جلوگیری از هر نوع مشکل سینه در شیردهی نگهداری صحیح از سینه مادر در دوران شیردهی مراقبت از…

علائم بارداری در دوران شیردهیعلائم بارداری در دوران شیردهی,علائم حاملگی در دوران شیردهی,باداری زن شیرده

 گاهی امتناع کودک از شیر خوردن از علائم بارداری در دوران شیردهی می باشد

 

از علائم بارداری در دوران شیردهی؛ خستگی مفرط، زخم سینه مادر، استفراغ و تهوع میباشد ، ولی همه این علایم بطور قطع نیست. در دوران شیردهی امکان دارد علائم بارداری بصورت ناقص ظهور یابد. در این مقاله علائم بارداری و روش های شناسایی این علائم در زمان شیردهی بیان شده است.

احتمال بارداری در دوران شیردهی وجود دارد. اکثرا عقیده دارند که شیر دادن از حامله شدن جلوگیری می کند. با وجود این که شیر دادن معمولاً زمان تخمک گذاری را جابه جا می کند و قاعدگی را به تأخیر می اندازد که در اصطلاح به آن فقدان قاعدگی در شیردهی گفته می شود، ولی این مسئله در بعضی از زنان صادق نیست و تخمک گذاری در آنان اتفاق افتاده و دوباره باردار می شوند.

رابطه پریود نشدن پس از زایمان و  حاملگی
زمان پریود شدن پس از زایمان در خانم ها متفاوت است. بعضی در ماه اول پریود می شوند. و بعضی دیگر تا یکسال بعد پریود نمی شوند. این موضوع کاملا فیزیولوژیک و طبیعی است. همچنین تغذیه کامل از شیر مادر منجر به عقب افتادن پریود می شود.

یکی از پرسش های اکثر خانم‌ها این است که آیا پس از زایمان و در طول شیردهی، امکان بارداری وجود دارد و یا آیا شیردهی پی در پی مانع از حاملگی می شود؟ در صورتی که به نوزاد خویش شیر می دهید و حدس می زنید که باردار شده اید باید از علائم بارداری در دوران شیردهی اطلاع داشته باشید.

شناسایی و علائم بارداری در دوران شیردهی
در صورتی که کودک شیرخوار دارید و به نوزاد خویش شیر می دهید، زمانی که باردار می شوید امکان دارد کلیه ی علائمیکه یک خانم عادی دارد را، شما هم داشته باشید. ولی واضح ترین علامت ی بارداری یک خانم پریود نشدن او است، اما در دوران شیردهی ممکن است که شما هنوز به سیکل قاعدگی خود برنگشته باشید؛ چراکه سیستم تولید مثل پس از گذشت بارداری، احتیاج به زمان برای بازگشت مجدد دارد. در صورتی که اولین تخمک گذاری در تخمدان ها به وجود می آید ، امکان دارد هیچ نشانه ای از خون ریزی مشاهده نشود. پس در این زمان ممکن است شما باردار شوید. پس در مورد تغییرات سیکل قاعدگی اطلاعات بیشتری کسب کنید.


اثرات بارداری بر روی شیر مادر چیست؟
زمانی که مادران در دوران شیردهی خود حامله میشوند ، تغییراتی در بدن نوزاد خویش مشاهده می کنند. یکی از این علائم این است که ممکن است نوزاد شما ديگر تمایلی به شیر خوردن نداشته باشد که این به علت تغییراتی است که در طعم و مزه شیر ایجاد می شود. گاهی ضخامت نوک سینه هم تغيير می کند. مزه ی شیر گاهی شور و گاهی شیرین است که به همین علت نوزاد از خوردن شیر صرفنظر می کند. منتها این نکته را در نظر داشته باشید که نوزاد شما، در بعضی موارد ديگر هم از خوردن شیر پرهیز می کند. پس در صورتی که نوزاد شما شیر نخورد، با خود فکر نکنید که آیا من باردار هستم، چون این علت قاطعی برای تشخیص بارداری نمی باشد.

 

علائم بارداری در دوران شیردهی

علائم بارداری در دوران شیردهی ممکن است  به صورت ناقص ظهور یابد

 زخم سینه از علائم بارداری در دوران شیردهی
از علائم بارداری در دوران شیردهی، زخم سینه می باشد. در صورتی که نوزاد خویش را شیر نمی دهید هم این زخم امکان دارد ظاهر شود. در صورتی که نوزاد خود را از پستان ی خود تغذیه می کنید، شدت این زخم ها بسیار شدیدتر است. این زخم ها ادامه پیدا می کند و سبب ایجاد درد در ناحیه پستان می شود. این درد این قدر زیاد است که حتی نوزاد خود را از شیر می گیرد. ولی گاهی اوقات مادران این درد را تحمل می کنند و با وجود زخم و درد زیاد، باز هم به نوزاد خود شیر می دهند.

یکی از علائم بارداری در دوران شیردهی، خستگی مفرط می باشد. خستگی یکی از علایم هنگامی است که شما برای اولین بار بارداری را تجربه می کنید. اما این خستگی در مادرانی که نوزاد خود را شیر می دهند دوران بیشتری طول می کشد؛ چراکه بدن باید مواد مغذی را برای نوزاد و مادر تامین کند و نیازهای آنها را بر طرف نماید.

یکی ديگر از علائم احتمال بارداری در دوران شیردهی، تهوع و استفراغ است. تهوع و استفراغ در سه ماه اول بارداری بسیار مشاهده می شود و در سه ماه بعدی برطرف خواهد شد. مزه ی بعضی از غذاها و هم بوها مانند بوی عطر، سبب ایجاد تهوع و استفراغ در زن حامله می شود. در اغلب زنان ، گزارش شدیدی نسبت به عدم تحمل ماهی، گزارش شده است. درصورتی که پریود نمی شوید و صبح که از خواب بلند می شوید بیقرار و ناراحت هستید، به احتمال زیاد باردار شده اید. به خاطر کاهش تهوع و استفراغ، بوی مرکبات بسیار کمک کننده است. زمانی که تهوع و استفراغ داشته باشید، از گرفتن مواد مغذی کافی برای بدن نیز، محروم می شوید. بهتر است که در این دوره غذاهایی که دارای پروتئین هستند را جایگزین غذاهای کربوهیدراتی کنید.
 
علائم بارداری در دوران شیردهی,تست بارداری در دوران شیردهی,علائم حاملگی در دوران شیردهی
 زخم شدن سینه یکی از علائم بارداری در دوران شیردهی می باشد 

در صورتی که در دوران شیردهی، باردار شدید، چه باید کنید؟
در صورتی که شما دارای علائم بارداری در دوران شیردهی بودید و متوجه حامله شدن خود شدید، امکان دارد فکری با خود کنید که بهتر است به سرعت نوزاد خود را از شیر بگیرید. اما این یک تصور اشتباه است؛ چون زمانی که به نوزاد شیر می دهید، شما بسياري از عوارض های بارداری را تجربه نخواهید کرد. بهتر است که در این باره با پزشک خود مشورت کنید و با او تصمیم بگیرید که چه اقداماتی باید انجام گیرد.

البته این نکته را در نظر بگیرید که مادرانی، که تابحال سابقه تولد نوزاد نارس یا سقط جنین داشته اند، باید شیردهی به نوزاد خود را متوقف کنند زیرا شیر دادن به نوزاد افزایش انقباضات رحم را در پی دارد.

آیا در دوران شیردهی میتوان مانع از حاملگی شد؟
پاسخ این سؤال هم مثبت است و هم منفی. شیردهی نوزاد در جلوگیری از بارداری تا شش ماه اول پس از تولد مؤثر خواهد بود اما نمی توان این مسئله را صد درصد ضمانت نمود. رابطه مستقیمی بین شیردهی و نازایی در شش ماهه اول پس از حاملگی وجود دارد.

شیردهی مادر به نوزاد چگونه می تواند از بارداری جلوگیری کند؟
شیردهی نوزاد در شش ماه اول تولد، برای جلوگیری از حاملگی بسیار مؤثر است ولی این نکته را در نظر داشته باشید که شیردهی باید مناسب باشد. معنی این جمله این است که، نوزاد به جز شیر مادر هیچ کدام از مواد غذایی را دریافت نکند. زمانی که مادر، نوزاد خویش را بصورت مرتب شیر می دهد، بدن مادر هورمون مورد نیاز برای رها کردن تخمک را به وجود نمی آورد و این از بارداری دوباره مادر جلوگیر می کند.

در صورتی که دوران قاعدگی تان بازگشته است آیا باز شیردهی می تواند در جلوگیری از بارداری نقش داشته باشد؟
در صورت بازگشت دوران قاعدگیتان، شیر دهی دیگر نمی تواند شیوه قابل اعتمادی باشد. اما حدود ۵ درصد از خانم ها حتی قبل از نخستین دوره قاعدگیشان تخمک گذاری می کنند و بارور هستند. به همین دلیل مادرانی که گاه به گاه به نوزادشان شیر میدهند، حتی بدون آغاز دوران قاعدگی شان باردار می شوند.

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------