توقع شما از پزشک زنان چيست؟ 

توقع شما از پزشک زنان چيست؟

 

متخصص زنان و زايمان پزشکي است که در بيماري‌هاي زنان و دستگاه تناسلي تخصص دارد. مراقبت‌هاي دوران زايمان براي زنان در دوران بارداري و قبل از اينکه کودک متولد شود، انجام مي‌شود.اين متخصصان همچنين در تولد کودک نقش مهمي دارند.

 

پزشک متخصص زنان در طول زندگي شما به عنوان خانم نقش مهمي دارد. از جمله کنترل بارداري و تنظيم خانواده، تولد و دوران يائسگي. يک متخصص زنان و زايمان همچنين مي‌تواند در امر غربالگري سرطان درمان عفونت‌ها و انجام جراحي‌هاي ناحيه لگن و دستگاه ادراري نقش مهمي داشته باشد.گاهي ممکن است شما هنگام معاينه بخش‌هاي خاصي از بدنتان عصبي و خجالت‌زده شويد اما معاينه اين بخش‌ها توسط پزشک متخصص زنان کمي راحت‌تر است و بيان اين مشکلات با اين پزشکان آسان تر خواهد بود.براي تنظيم معاينات منظم ساليانه، نکاتي هست که بايد هميشه مدنظر داشته باشيد.پزشک متخصصي را پيدا کنيد که هميشه مورد اعتمادتان باشد:

 

· مسلما شما هرگز نمي‌خواهيد به هر کسي که بايد بخش‌هاي حساس بدنتان را معاينه کند اعتماد کنيد. بنابراين بهتر است يک پزشک را انتخاب و هميشه مشکلات‌تان را با او مطرح کنيد.


· اين پزشک را به طور اتفاقي پيدا نکنيد. حتما از دوستان و آشنايان در مورد يک پزشک ماهر و خوب سوال کنيد و با مشورت پزشک خود را انتخاب کنيد.

 

· هنگام تصميم‌گيري در مورد انتخاب پزشک توجه کنيد که آيا ترجيح مي‌دهيد پزشک مرد را انتخاب کنيد يا زن. برخي زنان ترجيح مي‌دهند که پزشک خود را خانم انتخاب کنند چرا که بايد گاهي هنگام معاينه کاملا لباس‌هايشان را خارج کنند.

 

· سعي کنيد در مورد مدرک، تجارب پزشکي و سابقه پزشک خود اطلاعات کسب کنيد و اين سوالات را حتما از او بپرسيد.· آيا بيمه مرا مي‌پذيرد؟· در کدام بيمارستان معاينه و عمل جراحي انجام مي‌دهد؟

 

· در چه ساعاتي و چه روزهايي در مطب کار مي‌کند؟· وقتي من به او نياز دارم آيا او در دسترس خواهد بود؟انتظار چه چيز را هنگام ملاقات داريد؟چه زماني بايد يک پزشک متخصص زنان و زايمان را ببينيد؟ انجمن بيماري‌هاي زنان و زايمان آمريکا توصيه مي‌کند که دختران از سن 13 تا 15 سالگي حتما يک پزشک متخصص زنان و زايمان متبحر را پيدا کرده و هميشه به طور منظم به او مراجعه کنند.

 

زنان متاهل لازم است که 24 ساعت قبل از معاينه فعاليت جنسي نداشته باشند چرا که فعاليت جنسي مي‌تواند بافت‌هاي داخل دستگاه تناسلي از جمله واژن را ملتهب کرده و روي نتايج آزمون‌هاي تشخيصي تاثير بگذارد.قرار ملاقات شما با پزشک‌تان معمولا با يک معاينه کلي شروع مي‌شود. قد و وزن و فشارخون شما در اولين ويزيت چک مي‌شود. گاهي لازم است تا آزمايش ادرار و خون بدهيد.براي انجام معاينه جسماني لازم است که شما به اتاق مخصوص معاينه برويد و لباس‌هاي زير خود را خارج کنيد.ممکن است به شما يک لباس بلند به نام گان داده شود تا بپوشيد و راحت باشيد.

 

معاينه با پرسيدن چند سوال عمومي در مورد سابقه پزشکي شما و خانواده‌تان شروع مي‌شود او ابتدا قسمت‌هاي خارجي دستگاه تناسلي شما را براي وجود ناهنجاري‌ يا بيماري‌هاي پوستي معاينه مي‌کند و سپس از داخل دستگاه توليدمثل شما را هم بررسي مي‌کند.آزمون پاپ‌اسمير معمولا براي همه خانم‌هاي متاهل انجام مي‌شود. در اين آزمون پزشک نمونه‌هايي از سلول‌هاي دهانه رحم را به وسيله يک برس کوچک برداشته و آن را براي بررسي‌هاي بيشتر به آزمايشگاه مي‌فرستد.همچنين شما را از نظر وجود بيماري‌هاي قابل انتقال جنسي معاينه مي‌کند. همچنين شکم و پستان‌ها، لوله‌هاي رحمي و تخمدان‌ها توسط ساير آزمون‌هايي که وي به شما توصيه مي‌کند مورد معاينه قرار مي‌گيرد.گفت‌وگو با پزشک:

 

سعي کنيد حتما ساليانه يک بار توسط پزشک معاينه شويد. حتي اگر سوالات‌تان به نظرتان خجالت‌آور است. مطمئن باشيد که پزشک قبلا هم اين مشکلات را از ساير افراد شنيده است. در مورد روابط جنسي، قاعدگي و هر چه فکر مي‌کنيد برايتان سوال است بپرسيد.وي از شما سوالات متعددي مي‌پرسد. اين سوالات ممکن است خيلي شخصي باشد اما حتما لازم است که براي مراقبت‌هاي کافي به سوالات او پاسخ صحيح دهيد.


سوالات شامل:


* قاعدگي و هر مشکل که پيرامون آن باشد مثل قاعدگي سنگين يا قطع آن

 

* ترشحات ناحيه واژن

 

* روابط جنسي و ميزان آن* مشکلات حين روابط جنسي


* بيماري‌هاي قابل انتقال جنسي

 

* روش‌هايي که براي کنترل بارداري استفاده مي‌کنيد

 

* سابقه واکسيناسيون‌هاي قبليبه خاطر داشته باشيد که پزشک دوست شما است و هميشه در رفع مشکلات شما را راهنمايي مي‌کند. اگر بين هر دوره معاينه‌ها مشکلي داشتيد براي ملاقات‌هاي فوري از او سوال کنيد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------