پاسخ به سوالات شما درباره ایدز- 3ایدز,بیماری ایدز,راههای انتقال بیماری ایدز

پاسخ به سوالات شما درباره ایدز
در این مقاله سعی شده است به تمامی سوالاتی که شما در ذهن خود درباره بیماری ایدز دارید پاسخ داده شود.


چرا نیش حشرات بیماری، را منتقل نمی كند؟
خون آلوده مكیده شده بوسیله حشرات به سرعت توسط آنزیمهای حشره پاره شده و ویروس خارج شده از سلول میزبان قادر به ادامه حیات در داخل بدن حشره نمی باشد و حشره با گزش فرد دیگر، نمی تواند ویروس فعال را منتقل كند.


آیا تیغ استفاده شده كه خونی روی آن دیده نشود هم می تواند بیماری را منتقل كند ؟
بلی ، تیغ به ظاهر سالم می تواند لخته های خون بسیار كوچك كه با چشم غیر مسلح دیده نمی شود داشته باشد و ویروس تا یك هفته در چنین لخته هایی زنده و عفونت زا باقی بماند.


 آیا مصرف مشروبات الكلی می تواند عامل ابتلا به ویروس  HIV باشد ؟
مشروبات الكلی باعث اختلال در قدرت تصمیم گیری می شود و هم میل جنسی فرد افزایش پیدا می كند و قادر به تصمیم گیری صحیح جهت حفظ سلامت خودش نمی باشد و اكثر تماس های جنسی همراه با استفاده از مشروبات الكلی بدون استفاده از كاندوم است .


آیا دستشویی های فرنگی راه انتقال ویروسHIV  محسوب می شود ؟
امکان انتقال HIV از سطح پوست سالم و عرق بدن كه در تماس با این نوع دستشویی ها میباشند ، وجود ندارد .


چرا تماس جنسی راه انتقال محسوب می شود ؟
در ترشحات جنسی مرد آلوده و یا زن آلوده٬ HIV  وجود دارد و ویروس قادر است به مخاط دستگاه تناسلی چسبیده و به داخل بدن راه یافته و خود را به سلولهای میزبان اصلی یعنی "لنفوسیت های كمك كننده" برساند.


 چرا احتمال انتقال HIV در همجنس بازان بیشتر است ؟
این مربوط به نوع تماس جنسی است :
1-  مخاط روده ظریفتر از مخاط دستگاه تناسلی زنان (واژن ) است .
2-  مویرگهای زیر مخاط روده بیشتر از مویرگهای زیر مخاط دستگاه تناسلی است .
3-  احتمال آسیب و زخم شدن در روده بیشتر است .
4-  مدت زمان تماس ترشحات آلوده با مخاط روده بیشتر است.
علاوه بر این فاكتور های اندامی افراد همجنس باز٬ دارای شركاء جنسی و فعالیت آمیزشی بیشتر هستند و این عوامل احتمال ابتلا را افزایش می دهد.


 آیا در اثر تماس جنسی انسان با حیوان احتمال ابتلا به بیماری وجود دارد؟
یكی از فرضیه های اولیه در پیدایش این بیماری تماس جنسی انسان با میمون بوده است اما با شناخت ویروس و مشخص شدن محدودیت میزبان این ویروس، احتمال انتقال ویروس از این راه ممكن نمی باشد.


 آیا همجنس بازی زن با زن راه انتقال محسوب می شود ؟
با توجه به این امر كه معمولا این زنان از وسایل مصنوعی استفاده می كنند و قادر به انتقال ترشحات جنسی بطور مستقیم نمی باشند ،احتمال انتقال کمتر میشود.


آیا همجنس بازی در صورت سالم بودن افراد راه انتقال محسوب می شود ؟
خیر بیماری ایدز یك بیماری عفونی است و ایجاد بیماری بدون حضور عامل عفونت امكان پذیر نمی باشد. همانطوری كه تا قبل از پیدایش این بیماری افراد هم جنس باز و معتاد تزریقی در همه جوامع بوده است اما بیماری ایدز مشاهده نشده بود .


چرا آزمایش تشخیص قبل از ازدواج اجباری نمی شود ؟
داشتن یك پاسخ منفی دلیلی بر اینكه فرد آلوده نمی باشد، نیست. و ممكن است فرد در چند ماه اخیر آلوده شده باشد و هنوز جواب ایشان مثبت نشده باشد . از طرفی فردی كه دارای رفتارهای پر خطر مانند اعتیاد تزریقی و داشتن آمیزش با شركاء جنسی متعدد باشد می تواند در هر زمان آلوده شود و داشتن سلامت قبل از ازدواج ضامن پایداری و سلامت خانواده نخواهد شد.(گر چه انجام این آزمایش قبل از ازدواج  هیچ اشکالی ندارد.)


فاصله زمانی بین ابتلا و ظهور علائم بالینی چقدر است ؟
از زمانی كه ویروس وارد بدن و وارد اولین سلولهای دفاعی می شود ابتلا صورت پذیرفته است. اما بطور معمول حداقل 15-10 سال طول  میكشد كه شخص وارد مرحله بیماری ایدز شود.

 

این مدت در صورت وجود عواملی مانند فقر غذایی و عدم رعایت بهداشت و ابتلا به عفونت های مختلف و تعداد بیشتر ویروس وارد شده٬ مدت زمان كوتاه تر می شود و استفاده از غذای مغذی  و بهداشتی، مصرف ویتامین های لازم، انجام ورزش و داشتن روحیه بالا و تشخیص و درمان عفونت ها در این مسیر٬ مدت زمان را طولانی تر كرده و منابع پزشكی تا 20 سال را هم گزارش نموده اند.
منبع:seemorgh.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------